Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SPOR

Spor Ruhu Besler Mi?

23 Oca 2023

Sporun beden sağlığına olan pozitif etkilerini hepimiz biliyoruz. Peki, sporun insan bedenine olan etkileri, yalnızca fiziksel artılarından ibaret değil desek? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde “Spor, ruhu besler mi?” sorusundan yola çıkarak sporun ruh sağlığı üzerindeki etkilerini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Spor, ruh ve beden sağlığı üzerinde oldukça etkili bir aktivitedir. Düzenli spor yapan insan, kendisini daha dinç ve enerjik hisseder. Spor; yağ yakımını hızlandırır, kas oranını arttırarak güçlendirir, çeşitli rahatsızlıkların oluşumunun önüne geçer, uyku düzenini sağlar ve yaşam kalitesini arttırır. Hemen hemen hepimizin bildiği bu artılar, sporun bedenimiz üzerindeki önemini vurgular. Peki, sporun ruh üzerindeki etkileri nelerdir? Spor, gerçekten de ruhu besler mi? Gelin, hep birlikte inceleyelim. 


Pexels
Spor ve Ruh İlişkisi 
 
   Hayatın karşımıza çıkardığı zorluklar; gerilmemize, strese girmemize veya yorulmamıza neden olur. Spor, tüm bu olumsuz durumları gidermeye odaklanarak daha sakin bir yaşam sürdürebilmemiz için elinden geleni yapar. Bu yönüyle spor, fiziksel olduğu kadar ruhsal anlamda da birçok faydaya sahiptir. Bu faydalar spor esnasında salgılanan serotonin ve dopamin gibi hormonlar sayesinde daha da etkili sonuçlar verir. 

Pexels
Mutluluğun Kaynağı: Spor  

   Yukarıda da bahsettiğimiz üzere spor esnasında salgılanan seratonin hormonu, (yani mutluluk hormonu) spor sonrasında kişinin rahat ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Tek bir antrenmanda bile salgılanabilen bu hormon, kişinin enerjik ve dinç hissetmesinde oldukça etkilidir. 


Pexels
Daha Az Stres, Daha Kalitesi Uyku
 
   Daha mutlu ve daha rahat hissetmenizi sağlayan fiziksel aktiviteler, daha iyi bir uyku çekmeniz için de oldukça önemlidir. Spor gibi fiziksel aktiviteler ile stres seviyenizi azaltarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Bu sayede güne daha dinç ve dinlenmiş başlarsınız. 

Pexels
Depresyon Mu? O Da Ne? 
 
   Sporun depresyon riskini ortadan kaldırdığını daha önce hiç duymuş muydunuz? Fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmek, stres seviyesini düşürerek depresyon riskini de ortadan kaldırır. Sporun depresyon riskini ortadan kaldırabilmesinin en önemli kaynağı spor esnasında salgılanan endorfin hormonudur. Endorfin hormonu sayesinde kişi, kendisini daha mutlu hisseder, böylelikle depresyona girme olasılığı da azalır.


Pexels
Özgüveni Arttırmak İçin Spor Yapın
 
   Spor; ideal kilomuza ulaşmak ve kendimizi, bedenimiz içerisinde mutlu hissetmek için düzenli olarak yapmamız gereken bir fiziksel aktivitedir. Sporla birlikte kendisindeki değişimi fark eden insan, özgüveninin de aynı ölçüde değiştiğini fark edecektir. Spor, vücuttaki ve ruhtaki olumlu değişimler sayesinde insanın öz güveninin artmasına olanak sağlar. Bu özgüven artışının temel nedeni elbette sporla birlikte özgürleşen bedendir. 

Pexels
Zihinsel Aktiviteleri Güçlendirir
 
   Spor yapmak, düşünme gerektiren bir aktivitedir. Hareketlerin pozisyonu, sporun türüne göre kullanılan stratejiler ve hareketlerin ne sıklıkla tekrarlanacağı… Tüm bunlar, zihinsel aktivitenin güçlenmesine fayda sağlayan durumlardır. Kısacası kişi, sporla birlikte kendisini hem fiziksel hem de ruhsal olarak güçlü hisseder.
 

Pexels
Duygu-durum Dengesini Koruyabilmek
 
   Yukarıda da bahsettiğimiz üzere spor yapmak; endorfin, dopamin ve seratonin gibi hormonların harekete geçmesini sağlar. Bununla birlikte de kişi kendisini daha az stresli, daha mutlu ve daha rahat hisseder. Vücudu fiziksel aktiviteler ile yormak, duygu-durum dengesini koruyabilmek için oldukça önemlidir. 


Pexels
Zihninizi Temizlemenize Yardımcı Olur
 
   Fiziksel aktivite, spor öncesinde zihnimizi meşgul eden durumların yavaş yavaş yok olmasına yardımcı olur. Sporla birlikte odağınızın, zihninizi meşgul eden sorunlardan uzaklaştığını ve temizlendiğini hissedersiniz. 

Pexels
Evet, Spor Ruhu Besler
 
   Spor, vücut kadar ruh için de oldukça doyurucu bir aktivitedir. Düzenli spor yaparak ruhunuzun arındığını ve eskisinden daha rahatlamış olduğunu hissedebilirsiniz. Sizler de sporla ruhunuzu beslemek ister misiniz?
   

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?