Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Şövalyelere Layık: Orta Çağ Dekorasyonu
https://mir-s3-cdn-cf.behance.net/project_modules/max_1200/48263560734447.5a574bedd9fb7.jpg
SEYAHAT

Şövalyelere Layık: Orta Çağ Dekorasyonu

02 Eki 2022

Orta Çağ hem dekorasyon anlamında hem de evlerin görkemi anlamında önemli bir yerde duruyor. Dekorasyon ve görkem bir araya geldiğinde ise kaçınılmaz olarak göz alıcı bir şey çıkıyor ortaya. Adına romanesk tarz da denilen bu dekorasyonun oluşmasını Orta Çağ İngiltere’sine borçluyuz. Haydi gelin evinizde romanlardan fırlamış gibi bir hava estirmenin yollarına bir göz atalım.

https://pro-dachnikov.com/uploads/posts/2021-10/1633405489_39-p-interer-v-stile-srednevekovogo-zamka-foto-39.jpg

Duvarlar

 
Orta Çağ deyince elbette hepimizin zihninde şatolar canlanıyor. Yüksek tavanlı odalar, bol merdivenli yapılar, yuvarlak hatlı köşeler… O evlerin içinde gibi hissetmek için önce duvar dekorasyonunu gözden geçirmek şart.
O dönemin evlerinde genel olarak duvar kâğıdı kullanılıyordu. O yüzden bu noktaya sadık kalmakta fayda var. Düz bir duvar kâğıdı bile olsa boyaya tercih etmek hedefe yaklaştıracaktır. Bir de tuğla duvar o dönemin önemli özelliklerinden sayılıyor. Duvar kâğıdı tercih ettiniz ise kendinden dokulu ya da iri desenli tiplerden olabilir. Fakat siz duvarınızı büyük büyük resimlerle döşemek istiyorsanız elbette duvar kağıdını desenli seçmemekte fayda var. Çünkü bu dekorasyonun bir önemli özelliği de duvar resimleri.

https://www.evdekorasyonx.com/wp-content/uploads/2021/03/romanesk-tarz-6-1536x1068.jpg
Sanatın evlerde sergilendiği bir dönem Orta Çağ. Duvarlarda geniş çerçeveli tablolar bu dekorasyon tarzı için önemli bir yer tutuyor. Aynı zamanda camlardaki vitray desenlerini de söylemeden geçmemek lazım. Vitray mekânı hem dışarıdan hem de içeriden büyülü bir hale getiriyor bence. Özellikle merdiven boşluklarına konumlandırılmış olanları bambaşka bir hava yaratıyor. Vitray camları mümkün olduğunca büyük tasarlamak da mühim. Çünkü ağır eşyaların vereceği havayı dağıtan önemli bir hoşluk olarak yerleşiyor. İçeriye mümkün olan en fazla şekilde gün ışığı almak kasvetli bir havadansa otantik bir hava yaratmaya yaklaştıracaktır.

pinterest

Tavanlar

 
Orta Çağ dekorasyonunda tavan tonozundan bahsetmeden geçmek olmazdı. Kimi evde ahşap tonozlar bulunurken kimisinde taş kemerler tercih ediliyor o dönemde. Fakat şu ana kadar bu dekorasyon tarzı için asla sadelikten söz edemeyeceğimizi fark etmişsinizdir diye düşünüyorum. Duvarlar, tavanlar, mobilyalar, aksesuarlar her şey cüretkâr şekilde büyük, desenli ve ağır.
Tavanlardaki ahşap veya taş detaylar bu tarzın ruhunu direkt olarak yansıtıyor. Ve elbette tavanların yüksek olması hem camların büyüklüğü için hem de tavanlarda yeterince detaylı işlem yapmak için oldukça önemli o zamanlar için.
 

https://pro-dachnikov.com/uploads/posts/2021-10/1633756511_5-p-uyut-v-dome-foto-5.jpg

Mobilyalar

 
Bu kadar şatafatın içerisinde mobilyalar basic bir tatta kalamazdı elbette öyle değil mi? Oymalı koltuklar, cibinlik asılabilecek yüksek yataklar, yatakların da başında ve ayak kısmında oymalar, işlemeli sehpalar, duvardan duvara uzanan el işçiliğiyle yapılmış kütüphaneler, şömine üzerine veya kapı kirişlerine yerleştirilmiş yine el işçiliği ahşap detaylar, iri ve ağır masalar, kapitoneli sandalyeler ve koltuklar bu tarzla oldukça uyuşan parçalar. Deri ve kumaşın bir arada kullanıldığı bu tarzda en önemli şeyin lüks ve şatafat olduğunu unutmamak gerek.

https://www.evdekorasyonx.com/wp-content/uploads/2021/03/romanesk-tarz-2.jpg

Aksesuarlar ve Aydınlatma

 
Eminim sizlerin de aklına hemen büyük büyük şamdanlar, ahşap ya da pirinç detaylar gelmiştir. Evet bu dekorasyon tarzı tavanlar da oldukça müsait olduğu için kale tarzı denilen kocaman avizelere bir tamamlayıcı unsur olarak ihtiyaç hissediyor. Aynı zamanda şömine de bu tarz için önemli bir yer tutuyor.
Evin çeşitli yerlerine serpiştirilmiş ahşap oymalı sandıklar da bu havayı vermek için önemli malzemeler. Yatak ayak ucuna, salonda bir orta sehpa olarak ya da evin girişinde bir bank olarak kullanabilirsiniz sandıkları.

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/541dcd34e4b0d739251503d3/1621536379839-S8DF75ZVGH500BVD5Z1Z/Taurus+2.jpeg
Büyük seramik vazolar, çeşitli boylarda ve malzemelerle yapılmış (genellikle seramik ya da ahşap) abajurlar, pirinçten duvar aplikleri, bir köşede bütün ağırlığıyla duran duvar piyanosu, görkemli pirinç aynalar, post halılar, post şeklindeki koltuk şalları bu dekorasyonun şemsiyesi altına giren ve evinizde Orta Çağ havası estirecek detaylar.
Bu başlık altında halılara da değinmek isterim. Büyük ve işlemeli halılar ve postlar bu dekorasyonun olmazsa olmazı. Her parçanın ayrı bir değeri ve ayrı bir görkemi olması oldukça önemli olduğu için halıda da bu yolu izlemek gerekiyor. Şöminenin önüne atılmış bir post ya da antika bir halı diğer eşyalarla oldukça uyumlu bir hava estiriyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?