Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sorumluluklar İlişkiyi Yıpratır Mı?

29 Kas 2022

Bir ilişkiye kaldıramayacağı sorumluluklar yüklemek, ilişkinin yıpranmasına neden olur mu? Bir ilişki ne kadar sorumluluk kaldırabilir? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde sorumluluk dengesini kuramayan ilişkileri mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   İlişki, başlı başına sorumluluk gerektiren bir durumdur. Bu sorumlulukların dışında yüklenen sorumluluklar ise ilişkiye büyük çapta zarar verebilir. Nasıl mı? Eğer yeni başladığınız bir ilişkiye kendi zamanından daha ağır bir sorumluluk yüklerseniz ilişkinizde pürüzlerin oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bizler de sizler için hazırladığımız içeriğimizde “Sorumluluklar ilişkiyi yıpratır mı?” sorusundan yola çıkarak ilişki ve sorumluluk dengesini mercek altına aldık. Gelin hep birlikte incelememize başlayalım. 


Pexels
İlişkideki Sorumluluklar 
 
   Her ilişki, ilişkinin getirdiği sorumluluklar çerçevesinde ilerler. Birbirine zaman ayırmaya özen gösterme, saygı sınırını aşmama, anlayışlı ve ilgili olma gibi durumlar her ilişkinin temelinde bulunan sorumluluklardır. Zaman geçtikçe bu sorumluluklar, ilişkinin düzeyine göre artar veya azalabilir. Örneğin ebeveyn olmaya karar veren bir çiftin sorumlulukları da bu doğrultuda artacaktır. Peki çift, bu fikre henüz hazır değilse ilişki, büyük sorumlulukların altında ezilme tehlikesi geçirebilir mi? 

Pexels
İlişki Düzeyine Göre Sorumluluk Almak 
 
   Her ilişkinin kendine ait bir düzeyi vardır. Bu düzey ilişkinin olgunlaşmaya başladığı seviyeyi bizlere gösterir. İlişkinin olgunlaşması bazen zaman bazense iki kişinin birbirlerine ne kadar hızlı uyum sağlayabildiğiyle ilgilidir. İlişkinizin düzeyini bilmeden ilişkiye yeni sorumluluklar yüklemek, ilişkiyi yıpratmanıza neden olur. Örneğin, henüz bir veya iki aylık bir ilişki içerisindeyken ve henüz birbirinizle geçireceğiniz en güzel zamanları yaşamamışken ortak bir sorumluluk alıp bir evcil hayvan sahiplenmeniz ilişkinize haddinden fazla sorumluluk yüklemeniz anlamına gelir. 

Pexels
İlişkiye Yeni Sorumluluklar Yüklerken Aceleci Davranmayın
 
   Heves, çoğu zaman düşünmeden karar vermemize yol açar. Düşünmeden aldığımız kararlar ise sonrasında birtakım zorluklarla uğraşmamıza neden olur. Hevesle ortaya atılan fikirler, aceleci davranıldığı taktirde ilişkiye zarar verebilir. Bu yüzden ilişkiye yeni bir sorumluluk yüklerken aceleci davranmamalı, karşı tarafın da fikrini almalıyız. İlişki yürütmek zor ve emek isteyen bir süreç, bu süreci aceleci kararlar alarak daha da zorlaştırmaya bizce gerek yok. Pexels
Sorumlulukları Paylaşın 
 
   İlişkideki sorumlulukların tamamı iki tarafı da ilgilendiren sorumluluklarıdır. Eğer bu sorumluluklar yalnızca tek bir kişinin üzerine yüklenirse ilişkide denge yok olur. Dengenin yok olması ise bir tarafın bu ilişkiden daha çok zarar görmesine yol açar. Bu yüzden ilişkideki sorumlulukların her iki taraf arasında paylaşılması gerekir. İlişki, tek kişinin sorumlulukları üstlenmesiyle ilerleyebilecek bir durum değildir. Eğer sorumluluk alan taraf yalnızca bir kişiyse, bu ilişki çok kolay yıpranır. 

Pexels
Bir İlişki Ne Kadar Sorumluluk Kaldırabilir? 
 
   İlişkilerin ne kadar sorumluluk kaldırabildiği partnerlerin ne kadar sorumluluk alabileceğiyle ilgilidir. Kısacası bu durum ilişkiden ilişkide değişiklik gösteren bir durumdur. Örneğin; bazı çiftler evlilik sorumluluğunu kaldırabilirken, bazıları bu sorumluluğu alamazlar. Aynı durum birlikte yaşamak, işleri birleştirmek, çocuk yapmak veya evcil hayvan sahiplenmek gibi durumlarda da geçerlidir. Eğer kendinizden ve ilişkinizden emin değilseniz ilişkinizin kaldıramayacağı sorumlulukları almanızı tavsiye etmeyiz. 

Pexels
Ağır Sorumlulukların Altında Ezilen İlişkiler Eski Haline Dönebilir Mi? 
 
   Bir ilişkiye haddinden fazla sorumluluk yüklenirse o ilişkinin hızlı bir şekilde yıpranabileceğinden yukarıda da bahsetmiştik. Peki, yıpranan ilişkilerin geri dönüşü olur mu? Sorumuzun cevabı ilişkiden ilişkiye göre değişebilen bir cevaba sahiptir. Eğer her iki partner de affedici bir yapıya sahipse ilişki eski haline dönebilir fakat partnerler kinci veya affedici değilse eskiye dönmek oldukça zor olacaktır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?