Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sonbaharda Açan 6 Çiçek
"Aster çiçeği" - Pexels
DOĞAL YAŞAM

Sonbaharda Açan 6 Çiçek

Sonbaharda aklımıza daha çok yol kenarlarında biriken yapraklar gelse de bu mevsimin çiçeklerle arası da gayet iyi. Sonbaharda açan pek çok çiçek, renkleriyle içimizi açmaya ve çevremizi güzelleştirmeye devam ediyor. Gelin sonbaharda açan 6 çiçeğe birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

"Balon çiçeği" - Pixabay
Balon Çiçeği

Çin çan çiçeği olarak da adlandırılan balon çiçekleri (Platycodon grandiflorus), Doğu Asya bölgesine ait bir bitki. Balon şeklinde tomurcuklandığı için “balon çiçeği” şeklinde isimlendirilen bu bitkinin çiçekleri ise yıldıza benziyor. Balon çiçeği genelde mavi renkte karşımıza çıksa da aslında pembe, beyaz veya mor renkli balon çiçeklerini görmek de mümkün.

Bakımı oldukça kolay olan balon çiçekleri, Kore ve Çin’de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Çiçeğin kökü ise Kore’de “doraji” olarak adlandırılır ve hem çaylarda hem de bazı sebze yemeklerinde yer alır.

"Küpe Çiçeği" - wallpaperflare.com
Küpe Çiçeği

Ana vatanı güney Şili ve Arjantin olan küpe çiçeği (Fuchsia magellanica), hem sarkık görünümü hem de etkileyici renkleri nedeniyle en ilgi çekici çiçekler listesine rahatlıkla dahil edebileceğimiz bir çiçek türü. Pembe, mor, beyaz ve kırmızı renklerde açan küpe çiçeği, genelde iç mekan dekorasyonunda tercih edilir ve ev ortamında yetiştirilmeye uygundur. Bakımı çok zor değildir ama biraz özen gerektirir. 

"Yıldız Çiçeği" - bustlingnest.com
Yıldız Çiçeği

Papatyagiller (Asteraceae) ailesine mensup yıldız çiçeği (Dahlia pinnata), Meksika ve Orta Amerika’ya özgü bir çiçek. 1963’te Meksika’nın ulusal çiçeği ilan edilen yıldız çiçeği, Aztekler tarafından tıp ve gıda alanında kullanılmış. Sarı, pembe, kırmızı, beyaz, turuncu ve mor gibi birçok farklı renkte çiçek açan yıldız çiçeğinin neredeyse her renkte karşımıza çıkabileceğini söyleyebiliriz. 

"Horoz İbiği" - dreamstime.com
Horoz İbiği

Çiçekleri küçük alevlere benzeyen horoz ibiği (Celosia); kırmızı, mor ve sarı gibi renklerde açabilir. Kadifemsi bir dokuya sahiptir ve sadece süs bitkisi olarak değil, yiyecek olarak da kullanılır. Batı Afrika ve Güneydoğu Asya gibi bölgelerde yapılan yemeklerde horoz ibiği yapraklarına rastlayabilirsiniz.

"Çiğdem" - ipm.missouri.edu
Çiğdem

Süsengiller (Iridaceae) familyasına ait çiğdemin ana vatanı Akdeniz, Güney Avrupa ve Alpler’dir. Antik dönemlerden beri bilinen çiğdem (Crocus), çeşitli mitolojik anlatılarda ve sanat eserlerinde de görülebilir. Örneğin; Yunan mitolojisindeki bir hikaye, çiğdem ile aynı türden safran bitkisini (Crocus sativus) konu alır. Genç ölümlü Krokus’un peri Smilax ile bir ilişkisi vardır ama mutlu değildir. Bunun üzerine tanrılar Krokus’u adını aldığı safran çiçeğine çevirir. Hikayenin bir diğer versiyonunda ise Krokus, tanrıların habercisi olarak anılan Hermes ile yakın arkadaştır. Güreş ve koşu birçok sporu insanlığa kazandıran tanrı Hermes, bir gün bir tür disk oyunu oynarken yanlışlıkla Krokus’un ölümüne sebep olur. Krokus’un yaşamını yitirmesine çok üzülen Hermes de Krokus’u safran çiçeğine dönüştürür.

Safrandan söz açmışken safran bitkisinden de kısaca bahsedelim. İran, Hindistan, İspanya, Fransa ve Yunanistan gibi ülkelerde yetiştirilen safran bitkisi; ilaç, boya, sabun ve parfüm gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Safran rengi de kraliyet aileleri ve Budist keşişlerin kıyafetlerinde kendini gösterir.

"Kadife çiçeği" - Wikipedia
Kadife Çiçeği

Yıldız çiçeği gibi papatyagiller (Asteraceae) familyasına mensup kadife çiçeği; kırmızı, turuncu ve sarı tonlarında çiçek açar. Tek yıllık bitkiler grubuna giren kadife çiçeği, bakımı oldukça kolay olduğu için pek çok yerde karşımıza çıkar.

Meksika’da her yıl kutlanan Ölüler Günü’nde de kadife çiçeklerini görebilirsiniz. Kökeni Aztek ve Toltek gibi topluluklara dayanan festivalde, aileler kaybettikleri yakınlarını anar ve mezarlarını yiyecek, eşya, mum ve çiçek gibi şeylerle süsler. Kadife çiçeği de festivalin geleneksel çiçeği kabul edildiği için mezarların süslenmesinde kullanılır.
Yukarı Kaydır