Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sonbahar Meyve ve Sebzeleri
WELLNESS

Sonbahar Meyve ve Sebzeleri

12 Eyl 2022

Eylül ayı ile sonbahar geldi çattı. Havaların soğuması, tatil mevsiminin bitmesi ve en önemlisi kışa hazırlık yaptığımız bu mevsimde beslenmemiz son derece önemli. Özellikle mevsimsel hastalıklara karşı vücudun savunması, okul ve iş hayatında daha verimli olabilmek adına vitamin ve minerallerin alımına dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için imdadımıza sonbahar sebze ve meyveleri yetişiyor. Hadi bu mevsimde tüketebileceğimiz sebze ve meyveleri birlikte inceleyelim.

Deniz, kum ve güneş tatilini üzülerek uğurladığımız sonbahar aylarına giriş yaptık. Havaların da soğuduğu ve bununla birlikte vücut ısısını korumak adına daha fazla yediğimiz zamanlar. Bir de işin içine mevsimler hastalıklar da giriyor. Bunu da engellemek adına mevsimine uygun meyve ve sebzeleri tercih etmek gerekiyor. Sonbaharın renklerini sarı ve turuncu olarak düşünürsek bakalım bu mevsimde neler yiyeceğiz neler…

Havuç


Bahar aylarında özellikle salatalarda sıkça tükettiğimiz havucun faydası turuncu renginden geliyor. Bunu da içeriğindeki beta karoten sayesinde yapıyor. A vitamini deposu olan havuç göz sağlığına iyi geliyor. Beyindeki sinir hücreleri üzerinde olumlu etkileri var. Ayrıca hücre yenilenmesi ve onarılmasına katkı sağladığı için cildiniz için de faydalı. Havuç suyunu sıkıp tüketmektense çiğ hali ile tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ispanak


Temel Reis’in gücünü aldığı muhteşem sebze ıspanağı da bu listeye almazsak olmaz. Kalsiyum, folik asit, demir ve K vitamini açısından zengin ıspanak diğer yeşil yapraklı sebzeler kadar faydalı. En önemlisi de iyi bir C vitamini ve lif kaynağı olması. Bu etkileri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyor. Aynı zamanda bağışıklığı da güçlendiriyor. Yine düşük kalorili ve lifli olması sebebiyle de kilo kontrolüne de yardımcı.

Lahana


Kokusundan dolayı lahanaya pek yaklaşmıyorsanız yanlış yapıyorsunuz… Kalorisi o kadar düşük ki tabaklarca lahana yeseniz bile kilo vermeye devam edebilirsiniz. Bol miktarda B vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren lahana aynı zamanda potasyum yönünden de zengin. Bu sebeple hem bağırsak sağlığına iyi geliyor hem de cildinizin sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Karnabahar


Diyetlerde en sık yazılan besinlerden olan karnabahar da sonbahar sebzelerinin arasına giriyor. Çok iyi bir lif kaynağı olan bu sebze hem bağırsak sağlığına iyi geliyor hem de tokluğu sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Aynı zamanda C vitamini, demir ve folik asit içeriği ile kansızlığı da engelliyor.

Armut


Aslında dört mevsim tüketebildiğimiz armut en iyi sonbaharda oluyor. Lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle kabuğuyla beraber tüketildiğinde, özellikle kabızlık problemiyle savaşmanızı sağlıyor. Ayrıca kolon kanserine karşı da koruyucu. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığa da iyi geliyor. Yine içeriğindeki potasyum ile kan basıncını da dengeliyor. Kolay tüketilen ve birçok faydası olan armutu yanınızda da rahatlıkla taşıyıp ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Kızılcık


Kendisi küçük ama faydaları epey büyük olan kızılcık meyvesi sofralarımızda sıkça gördüğümüz bir besin değil. Ancak E vitamini, C vitamini, K vitamini, lif ve antioksidan içeriği ile süper besin sayılıyor. En bilinen özelliği idrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelmesi ve idrar yollarına sızan bakteriler ile savaşması. Yine kalp hastalıkları ve kanser gibi birçok kronik hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Özellikle akciğer, kolon, prostat hastalıklarında önemli bir savaşçı.

Greyfurt


Portakala göre daha keskin tadı olan ama diyet listelerinde bir türlü vazgeçemediğimiz greyfurta geldi sıra. C vitamininden zengin olduğu için özellikle geçiş döneminde bağışıklığın güçlendirilmesi için son derece faydalı. Aynı zamanda A vitamini, diyet lifi, potasyum, folat ve likopen gibi antioksidanları da içeriyor. Antitümör özelliği ile kansere karşı koruyucu. Aynı zamanda damarlardaki plaklaşmayı da yavaşlatıyor. Ancak düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?