unsplash
SPOR

Sokak Kültürünün Bir Parçası: Kaykay

11 Tem 2023

Hafif yaz esintisi altında yapılacak zevki bir egzersiz arayışındaysanız şu anda doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, sizler için yaz mevsiminde yapılabilecek keyifli sporlardan biri olan kaykayı kaleme aldık.

unsplash
Çoğu Amerikan yapımında rastladığımız kaykay, 1970’lerde Amerika'da ortaya çıkmış ekstrem bir spor olarak bizlerle buluşuyor. Bahsi geçen dönemde, rüzgarsız günlerde sörf yapmak isteyip de yapamayan gençler tekerleklerin üzerine tahta parçaları koyarak oluşturdukları bu alet ile kaymaya başlıyorlar. İlk başta hem sörfsüzlükten hem de eğlenme isteğinden türeyen tekerlekli bu basit alet, evrilerek şu anda bildiğimiz kaykaya dönüşüyor. Tekerleklere sahip olan bu tahta parçası, günümüzde sokak kültürünün çok önemli bir parçası olduğu gibi pek çok sporcu tarafından da tercih edilen popüler bir sporun baş kahraman haline geliyor.

unsplash
Filmlerde ve dizilerde kaykay sporunun genellikle havalı açık pistlerde yapıldığına şahit olsak da soğuk, karlı ve yağmurlu havalarda bu pistlerde kaymak imkansız. Bu nedenle, bu sporu devamlı yapmak isteyen kişiler için kapalı kaykay parkları bulunuyor. Bu parklar, havanın çoğu zaman soğuk ve zorlayıcı olduğu İskandinav ülkelerinde ve Kuzey Amerika'da oldukça popüler. Ayrıca, kapalı kaykay parkları sıcak havalarda da tercih edilebiliyor çünkü açık havada kaykay yapıldığı zaman güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınabiliyor. Anlayacağınız, hem güneşten korunmak hem de kaygan yollarda hasar almamak isteyen sporcular kapalı kaykay parklarını tercih ediyor. Kaykayı sadece bir hobi ya da eğlence olarak gören insanlar ise genellikle açık kaykay parklarının ziyaretçileri haline geliyorlar.

unsplash
Bu ekstrem sporun zemininde akrobatik hareketler ve denge yatıyor. Bir başka deyişle, kaykay ile düz bir şekilde ilerlemek yerine bu aletin üzerinde çeşitli hareketler sergilemek gerekiyor. Tabii, bu sporu sadece bir hobi olarak gören insanlar kaykay üzerindeyken esnekliklerini göstermekten ziyade dengede kalarak ilerlemeyi tercih edebiliyorlar.

Eğer siz de kaykay üzerinde hoş performanslar sergilemek istiyorsanız ilk olarak bu aletin üzerinde dengede kalmayı öğrenmelisiniz. İlk olarak, çim ve halı gibi uygun zeminler üzerinde kaykayın üstünde kalmaya çalışmalısınız. Kaykayda dengeyi yakaladığınız zaman da bu aletle sergileyebileceğiniz havalı hareketler için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

unsplash
Kaykayla yapacağınız çalışmalara başlamadan önce gerekli ekipmanları temin etmeniz büyük bir önem taşıyor. İlk olarak, hangi kaykay türünü kullanacağınıza karar vermelisiniz. Elektrikli kaykay, scooter kaykay, longboard ve waveboard gibi çeşitleri bulunan kaykayın en sık tercih edilen türü ise klasik yani bildiğimiz iki tekerlekli ve zımparalı kaykay. Şarj edildikten sonra kullanılabilen ve kendi kendine dengeyi sağlama özelliği bulunan elektrikli kaykaylar ve klasik kaykaya göre daha uzun bir yapıya sahip olan longboardlar ise şehir içinde pratik ulaşım araçları olabiliyorlar. Amacınıza bağlı olarak hangi kaykay türünün size uygun olduğunu tespit etmelisiniz ve bu aşamadan sonra da kask ve dizlik gibi gerekli koruyucu ekipmanları satın almalısınız.

unsplash
Korunmaya dikkat edilmediği sürece çeşitli yaralanmalara yol açabilecek kaykay, ağrıya ve acıya karşı tolerans geliştirilmesine yardımcı olan bir spor türü. Ayrıca bu ekstrem spor sayesinde insanlar yeni kişiler ile tanışma fırsatını yakalayarak iletişim becerilerini kaykay pistlerinde geliştirebiliyorlar. Bunlarla birlikte, kaykayın stres seviyesini düşürdüğünü, bir saat içinde en az 300 kalori yaktırdığını, esnekliğe katkı sağladığını, koordinasyon gelişimine dost olduğunu ve hayali kurulan yaz vücudu için kapı araladığını da belirtmek istiyoruz.
Eğer gerekli önlemleri alarak yeni bir hobinin kucağına kendinizi atmak istiyorsanız kaykay sporu üzerine düşünmeye başlayabilirsiniz. İstanbul Avcılar’da, Antalya Lara’da, Ankara Çayyolu’nda ve İzmir Bostanlı’da ziyaret edebileceğiniz canlı kaykay parkları bulunuyor. Gerekli araştırmaları yaparak yaşadığınız şehirdeki kaykay alanlarını rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?