unsplash
SPOR

Slackline Nedir?

13 Tem 2023

Sirklerde yapılan ip cambazlığını anımsatan bir denge sporundan bahsetmek istiyoruz bugün. Bu spor, slackline olarak biliniyor ve dünya çapında pek çok insan bu sporla ilgileniyor. Gelin, hem heyecan verici hem de bir miktar korkutucu olan bu denge sporunun detaylarını birlikte inceleyelim.

cosmopolitan
Eski dönemlerin sirklerinde bazı insanlar iki direk arasında gergin bir şekilde duran ipin üzerine çıkarak çeşitli gösteriler yapardı. Buna da ip cambazlığı denirdi. Günümüzde ip cambazlığını, slackline isimli sporla takip edebiliyoruz. Slackline, belirli iki nokta arasında bulunan ip üzerinde ayakta durmayı ve dengede kalarak ilerlemeyi gerektiren bir spor olarak biliniyor. Kelimelerle anlattığımız zaman bu spor kolay gibi dursa da slacklinenın bir parçası olmak aslında hiç de kolay değil.

unsplash
Hem güç hem denge yeteneği hem de sabır gerektiren bir spor olan slackline, Türkçe’de ipte dengede durma sporu olarak geçiyor. Bu spor, antrenman yapmak ve dinlenmek isteyen dağcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tabii, eğlence ve heyecan isteği yüksek olan bireyler de ormanlarda, plajlarda ve başka uygun yerlerde slackline yapmayı tercih edebiliyor.

Çoğu zaman açık havada yapılan slackline, insan vücudundaki farklı kasların aynı anda çalışması için bir kapı aralıyor. Bu denge sporu esnasında ilk olarak bacak kaslarının fazlasıyla aktif bir şekilde çalıştığını fark ediyoruz. Bacak kaslarıyla birlikte, karın ve çevresindeki kaslar da önemli bir aktiflik sergiliyor. Bu nedenle, pek çok fizyoterapist hastaları tedavi ederken bu spordan destek alıyor. Aynı zamanda, bu spor sayesinde eğlencenin doruğuna ulaşılıyor ve bir huzur anı ve heyecan dolu bir zaman dilimi eş zamanlı yakalanmış oluyor!

temmais.com
Orman ve deniz kenarı gibi temiz havanın tadının çıkartıldığı açık alanlara ek olarak, ekstrem spor hayranları iki dağın arası gibi ilginç yerlerde de slackline yapmayı tercih edebiliyor. Yeni başlayanlar ya da başlamak isteyenler içinse düz zeminli ve gerilim miktarı düşük olan yerler slackline için çok daha uygun.

Herhangi bir alanda yapılabilen slackline için uygun bir ip ve bu ipin üzerinde kaymayacak bir çift ayakkabı gerekiyor. Slackline ipine perlon deniyor ve perlon yüksek çekiş kuvvetine sahip yassı bir şerit olarak tanımlanıyor. Perlonların yapıldığı malzeme ve genişlikleri onları birbirlerinden ayırsa da temelde her perlon denge amacıyla kendisini gösteriyor. 

eagles nest outfitters
Slackline yapmaya başlamadan önce, perlonun gerilebileceği uygun iki noktanın tespit edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, sokak lambası ve elektrik direği gibi nesnelerin perlonu germek için seçilmemesi gerektiğini vurguluyor. Bu yüzden, slackline yapmak için ağaç gibi sağlamlığından emin olunan doğal unsurları tercih ederek perlonunuzu germeye başlayabilirsiniz. Bu noktada, ağaçların perlondan zarar görmemesi adına onlara ‘tree pro’ olarak bilinen ağaç koruyucularının takıldığını ve slackline için genellikle çapı 30 santimetreden fazla olan ağaçların seçildiğini belirtmek istiyoruz.

smith rock state park
Ağaçların korunduğundan emin olduktan sonra da insanların korunma aşamasına geçiliyor. Dikkat edilmediği sürece ciddi yaralanmalara yol açabilecek slackline sporuna başlamadan önce sporcuların çeşitli önlemler alması büyük bir önem taşıyor. Profesyonel sporcular çok ihtiyaç duymasa da slackline yapmaya yeni başlayanlar koruyucu ipler ile güvenlik noktalarına bağlanıyorlar. Bu sayede, kişi perlon üzerinde dengesini kaybettiği zaman herhangi bir yere temas etmiyor ve hasar almaktan korunmuş oluyor.

Eğer sevdiklerinizle birlikte keyifli bir aktivite yapmak istiyorsanız slackline sporuna bir göz atabilirsiniz. Hem klasik bir şekilde açık havada hem suyun üzerinde (waterline) hem yükseklerde (highline) hem de akrobatik hareketler eşliğinde (trickline) yapabileceğiniz slackline hayatınıza neşe katabilir!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?