pexels
ZOOM

Sizi Daha Klas Gösterecek Nezaket Kuralları

25 Ara 2021

Toplumda insanların birbiriyle saygı içerisinde yaşaması, büyük bir özveri ve medeniyet gerektirir. Mutlu, huzurlu ve birlikte yaşamanın en temel kurallarından biri, nezaket içinde yaşamaktır. Bireysel hayatta ve toplum içerisinde uyulması gereken birçok nezaket kuralı vardır. Bunlardan, kesinlikle uyulması gerekirken en çok ihlal edilenleri sizler için derledik.

1 Bardak
Başkasının evinde, eşyalarını kullanmadan önce izin istemelisiniz

Arkadaşlarınız evinize geldiğinde rahatlıkla buzdolabını açıyor veya giyim dolabınızdan istediği kıyafeti seçip giyiyorsa, önemli bir nezaket kuralını ihlal ediyorlar demektir. Başkasının eşyasını kullanmadan önce mutlaka izin istenmelidir. Hatta başkasının her eşyası da kullanılmamalıdır (örneğin makyaj malzemeleri, külot ve sütyen gibi kişisel eşyalar paylaşıldığında hijyen açısından tehlike yaratan unsurlardır).

Hayvanlara ve tüm canlılara saygı göstermelisiniz

Saygı sadece sizden yaşça büyüklere değil, aynı zamanda etrafınızdaki tüm canlılara gösterilmesi gereken bir şeydir. Kedilere, köpeklere, bitkilere saygılı olmak gerekir. Onlar da yaşadığımız evrenin önemli birer parçalarıdır. 

pexels
Çocuklarla konuşurken saygılı olmalısınız

Sizden yaşça küçük olmaları, saygı görmeyi hak etmedikleri anlamına gelmez. Yaşça büyük veya küçük olsun, herkes saygıyı hak eder. Sizden küçük biriyle konuşurken konuşmalarınıza dikkat etmeniz, onu asla aşağılamamanız, onunla alay etmemeniz ve kelimelerinizi özenle seçmeniz gerekmektedir.

Yerlere çöp atmamalı, atacağınız çöpleri ayrıştırmalısınız

Çöpleri yere atmak, birçok ülkede yasak bir davranış olarak kabul edilir, cezası ve büyük yaptırımları vardır. Çöpler sadece çöp kutusuna atılmalı, çöp kutusu bulana kadar da elde taşınmalıdır. Öte yandan kağıt, plastik ve metalleri ayrıştırarak çöpleri doğru yerlere atmalıyız.
Engellilere yardım etmelisiniz

Engellilere yardımcı olmak, insanlığın en temel görevlerinden biridir. Engelli birini karşıdan karşıya geçirmek, tehlikeli bir durumda uyarmak veya ihtiyacı olan herhangi bir konuda ona destek olmak oldukça önemlidir.

Gezdirdiğiniz köpeklerin kakasını toplamalısınız

Köpeklerinizi gezdirirken özellikle yayaların yürüdükleri yerlere dışkıladklarında, bunları mutlaka toplamalısınız. Aksi takdirde başkası gelip üzerine basabilir ve bu, oldukça saygısız bir davranıştır. Köpek gezdirirken yanınıza mutlaka bir poşet almalı ve sizden başkalarını da düşünmelisiniz. 

pexels
Başkalarının sözünü kesmemelisiniz

Karşı taraf sizi ilgilendirmeyen bir şey anlatıyor olabilir veya siz, anlattığı şeye inanmıyor olabilirsiniz. Fakat bu durum, size onun sözünü kesme hakkını vermez. Onu sonuna kadar dinlemeli ve sadece söz size geldiğinde konuşmalısınız. Dinlemek, çok önemli bir saygı göstergesidir. 

Sesinizi yükseltmemelisiniz

Toplum içinde, her ne olursa olsun başkaları varken ses yükseltilmez. Bu, otokontrol gerektiren bir durumdur. Sizi rahatsız eden bir durum olduğunda, bunu sesinizi değil de kelimelerin değerlerini yükselterek belirtmelisiniz. 

pexels
Gösteriş yapmamalısınız

Sahip olduklarını göstermek veya anlatmak, nezaketsizlik olarak kabul edilir. İnsanlara mal varlığınızı veya pahalı aksesuarlarınızı göstermeye çalışmanız hiç doğru durmayacaktır. 

Verdiğiniz sözleri tutmalısınız

Verdiğiniz sözü tutmak, tutamayacaksanız da bunu karşı tarafa açıklamak oldukça saygın bir davranıştır. İnsanların size olan güvenini sarsmamalısınız. 

Yemek yerken ağzınız açık konuşmamalısınız

Yemek yemek, kişinin nezaketini açıkça gösteren en önemli eylemlerden biridir. Oturuşunuzla kalkışınızla aslında kişiliğiniz hakkında bir çok şeyi açık ettiğiniz alandır. Ağzınızda yemek varken asla konuşmamalısınız. 
Dedikodu yapmamalı ve başkalarının konuşmalarına “misafir” olmamalısınız

Dedikodu yapmak doğru değildir. Başkaları hakkında kötü şeyler söylememeli, bu düşüncelerinizi kendinize saklamalısınız. Öte yandan başkalarını gizlice dinlemek, hiç güzel bir davranış değildir. 

Başkalarına öncelik vermek

En önemli nezaket kurallarından biri, başkalarına öncelik vermektir. Örneğin asansör ve metro gibi alanlar söz konusu olduğunda, insanların içeriden çıkmasını bekledikten sonra içeri girilmelidir. Bu özellikle kalabalık alanlarda, uygulanmadığı taktirde ciddi bir kaosa sebep olabilmektedir.

Özür dilemeli ve teşekkür etmelisiniz

Özür dilemek ve teşekkür etmek, sizi oldukça nazik göstercektir. Bir hatanız olduğunda mutlaka özür dilemeli, karşı tarafın doğru bulduğunuz bir hareketinde ise mutlaka sıklıkla teşekkür etmelisiniz. 

pexels
Trafik kurallarına uymalısınız

En çok ihlal edilen fakat medeniyeti en doğru şekilde yansıtan şeylerden biri de trafik kurallarına uymaktır. Yayalara yol vermeli ve trafik işaretlerine uymalısınız. Kaldırımlara park etmemeli, başkalarının alanlarını çalmamalısınız. 

Bu ve buna benzer daha onlarca nezaket kuralı vardır. Maalesef gün içinde birçoğunu bazen istemli bazen de istemsiz olarak ihlal edebiliyor, insanların yaşamına gereken saygıyı gösteremiyoruz. Hepimiz bu kurallara biraz daha dikkat edebilirsek birbirimize saygılı, daha klas ve daha medeni bir hayata ulaşabiliriz. 

Eğer sizin de önerileriniz varsa yorum yapmayı unutmayın. 

(Bazı bilgiler "eğitim sistem" sayfasından derlenmiştir.)

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?