Önümüzdeki 5 gün boyunca
Film gündemi
KÜLTÜR/SANAT

Siyasete Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler

26 May 2023

Değerli ve kült filmlerin en güzel tarafı, gerçekliğine emin olduğumuz ve üzerine onlarca fikrimiz olan konuların bambaşka yüzünü bize göstermeleri. Üstelik bunu yaparken, kendi gerçekliğini dayatmak yerine bizi sadece durumdan haberdar etmeleri ve istediğimiz gerçekliğe inanmamıza izin vermeleri. Filmlerin böyle bir gücü olduğunu düşünürsek, listemizdeki bu 4 filmin siyasi bakış açınızı tamamiyle değiştireceğine can-ı gönülden inanıyoruz.

2 Bardak

Netflix
The Swimmers / Yüzücüler

Suriyeli yüzücü Yusra Mardini’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu film, mültecilere bakış açınızı tamamen değiştirecek. Sally El Hosaini’nin yönettiği 2022 yapımı bu dram filmi, savaştan harap düşmüş Suriye’de babalarının yüzmeyi öğrettiği iki iddialı kız kardeşin hikayesini konu ediniyor. Bu iki kardeş ülkelerinden kaçmak için yasa dışı yollara başvurmak zorunda kalıyorlar ve kendilerini birden bire “mülteci” olarak buluyorlar.

“Mültecilik”ten geçen bu hikayeleri, 2016 Rio Olimpiyatları’na doğru devam ederken bir yandan heyecanlanıyor, bir yandan da profesyonel yüzme becerilerinin onlara açtıkları kapıya hayranlıkla bakıyoruz. Ama biliyoruz ki, sadece yetenekli olmak değil, çoğu insanın doğduğu topraklar da geleceklerini etkiliyor.

İşte bu filmi izledikten sonra mültecilere bakış açınız öylesine değişecek ki, düşündüklerinize kendinize bile inanamayacaksınız!

Efsane kareler
Grave of the Fireflies / Ateşböceklerinin Mezarı

Japonya’da geçen bu anime filmi baştan sonra gözyaşları içinde izleyeceksiniz!  Üstelik savaşta asla kazanan ve kaybedenin olmadığına acı bir şekilde şahit olacaksınız.

Orjinal ismiyle Hotaru no Haka’Isao Takahata yönetmiş. 1988 Japonya yapımı bu film, II. Dünya Savaşı’nın devam ettiği sırada, anneleri ile birlikte kalan Seita ve Setsuko’nun hikayesini anlatıyor. Babaları savaşa giden kardeşlerin anneleri de hava saldırısında ölünce, teyzeleri onları evlat edinir fakat teyzelerinin evinde asla mutlu olamazlar ve bunun için kendi başlarına yaşamaya karar verirler.

Bu süreçte açlık çekecek, gururları ile savaşacak ve bulundukları ülke savaşla yerle bir olurken kendileri de kendi iç savaşlarını vereceklerdir. 

Filmi izlemeden önce yanınıza bolca mendil almanızı hatırlatmak isteriz, zira film boyunca ağlamak garanti. Bu filmi izledikten sonra savaşa bakış açınız öylesine değişecek ki, asla kazananın olmadığı bir şeye bile bile girmeyi tekrar tekrar sorgulayacaksınız. Ve her zaman bileceksiniz ki, olan sözde uğruna memleket bırakmaya çalıştığınız çocuklara oluyor! 

Hürriyet
Capernaum/ Kefernahum

Savaşın etkilerini izlemenin ve siyasete bakış açınızı köklü bir şekilde değiştirmenin en doğru yollarından biri de sanıyoruz ki uğruna hayatınızı ortaya koyduğunuz inancınızı, bir de çocukların gözünden izlemek. 

Nadine Labaki’nin yönettiği 2019 yapımı Kefernahum, mültecilerin hikayesini, savaşı, açlığı, dostluğu, insanlığı ve anneliği derinlemesine işliyor. Hatta öylesine işliyor ki, bir mültecinin kendi ailesinden daha annesi olduğu, bir çocuğun kendi hayatını kendisi kurduğu, bir savaşın açlıktan insanların ölümüne sebep olduğunu acı gerçeklerle izliyorsunuz. 

Lübnanlı Zain’in, kendisini istismar eden ailesinden kaçmasını ve zekası ile sokaklarda hayatta kalmaya çalışmasını anlatan film, kendisine yapılan haksızlıklar karşısında dimdik duran bir çocuğun hayat mücadelesini anlatıyor. Kendisi mültecilere yardım ederken aynı zamanda adalet arıyor. 

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan Kefernahum sizi öylesine sarsacak ki, anneliğinizi tartacak, çocuklara güvenmeyi öğrenecek hatta ve hatta dünyaya ve siyasetin yarattığı toplumlara bambaşka bir gözle bakmayı öğreneceksiniz.

dadanizm
Rose İsland / Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi

Son olarak siyasetin yarattığı dramların altını çizerken, güzel hikayelerinde vurgulandığı bir filmi önermek istedik. 

2020 yapımı Rose Island, içinde bulunduğu ülkede, her şeye rağmen “kendisi olarak” kalmayı başaran bir dehanın, yarattığı yepyeni bir siyasi gücü gözler önüne seriyor. Kimine göre mühendis, kimine göre aşık, kimine göre deli ama kimine göre de Devlet Başkanı sayılabilecek Giorgio Rosa, bulunduğu ülke onun şartlarını karşılamayınca, politikaya baş kaldırıp kendi ülkesini kuruyor.

Tabi ki bunu yaparken, bulunduğu konumun yasalarından, mühendislik zekasından, coğrafya bilgisinden ve bir takım arkadaşlardan da destek alıyor. 

Gerçek hayattan uyarlanması size filmi bambaşka bir gözle izletecek ve bir devletin nasıl kurulabildiğini eğlenerek izleyecek, böylelikle de belki birçok şeye artık bambaşka bir gözle bakacaksınız. Zira siyaset her zaman sıkıcı olmak zorunda değil! Son derece eğlenceli bir hikaye. Kesin izleyin deriz. 

Öyleyse herkese şimdiden iyi seyirler dileriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?