Önümüzdeki 5 gün boyunca
Unsplash
ZOOM

Siyaset Temalı Dijital Oyunlar

26 May 2023

Dijital oyun dünyası grafikler ve teknolojisi kadar özgün konu çeşitliliğiyle de dikkat çeken bir dönem geçiriyor. Gerçeküstü hikâyeler, spor oyunları, çevrimiçi battle royal ve diğer sayısız örneğin yanında simülasyon oyunları önemli bir yer tutuyor. Simülasyon oyunlarında da her türlü anlatı biçimiyle karşılaşıyoruz. Yani isterseniz tır şoförü, isterseniz bir keçi, isterseniz bir hastane yöneticisi ya da bir restoran işletmecisi olarak simülasyon oyunlarının renkli dünyasına dahil olabiliyorsunuz. Elbette siyaset simülasyonları da bu türün önemli bir alt başlığı. Türün öne çıkan oyunlarına bir göz atalım.

Unsplash
Siyaset simülasyonları, strateji oyunlarıyla çok iç içe bir yapıya sahip. Bir siyaset simülasyonunda başarıya ulaşmak için ciddi bir strateji gerektiği için, strateji oyunlarını da içeriğine göre anmak mümkün. Benim aklıma ilk gelen oyun öğrencilik döneminde rastladığım, bazı detaylarını anlamakta zorlandığım ancak bugün düşününce keşke tekrar bulaşsam dediğim Rebuplic: The Revolution.

fanrow
Republic’te eski bir Sovyet ülkesi olan Novistrana’da, totaliter rejimin liderine karşı politik bir hareketi örgütlemeniz isteniyor. Başlangıçta sorulan sorularla genel politik eğiliminiz belirleniyor ve bu tercihlerinize göre size verilen özellikleri, politik aktörleri bünyenize dahil etmek ve topluma kendinizi anlatmak için kullanıyorsunuz. Genel değerlendirme puanları düşük ve tarihi biraz eski olan (2003) oyun herkese ilgi çekici gelmeyebilir elbette. Türle tanışmamı sağladığı için önemli bulduğum oyunun bilinmesi gerektiğini düşündüm.

destructoid
Üçüncü oyunuyla 2022’nin Ekim ayında yeniden oyuncularına merhaba diyen Victoria’dan da söz etmemiz gerekir. Hikâyeyi 1896 yılında başlatan oyunda seçtiğiniz ulusun kaderini verdiğiniz kararlarla belirlemeye çalışıyorsunuz. Bir medeniyet inşa etmenin imkânı üzerine mutlaka denenmesi gereken bir strateji oyunu Victoria 3. Oyunda dönemin tüm ulusları ve kültürlerine yer verilmeye çalışılmış. Size düşen seçtiğiniz kültüre uygun bir gelişim süreci inşa etmek, ittifaklar ve meydan okumalarla ilerleme kaydetmeye çalışmak.

epic
Democracy 4 bir diğer strateji temelli siyaset simülatörü. Yöneticisi olduğunuz ülkenin gelişimi için sorumluluğu üstlendiğiniz bu oyunda ekonomik, politik ve hukuki tüm kararları alırken, toplumda bu kararlardan etkilenecek kesimlerin tepkilerini de dikkate alarak bir denge bulmanız gerekiyor. Strateji oyunlarında teknoloji geliştirme ve ekonomiyi iyi yönetme gibi özellikler her zaman öne çıkar. Bu oyunda ise ekstra olarak temel insani haklara dair verdiğiniz ya da vermediğiniz kararlar halktan gördüğünüz destek üzerinde etkili olabiliyor.

steam
Diğer oyunlardan ayrışan yapısıyla Papers, Please de denenmesi gereken oyunlardan biri. 1982 yılında, komşusu Kolechia’yla süren savaştan henüz çıkmış Arstotzka’da bir sınır görevlisi olarak görev yapıyorsunuz. Her gün gelen talimatlarla, ülkeye girmeye çalışan kişilerin dokümanlarındaki detaylara dikkat ederek ülkenizi korumaya çalışıyorsunuz. Sahte belgelerle ülkeye girmeye çalışanları veya darbe planı yapan gruplarla ilişkili kişileri tespit etmek, dokümanları ve kişileri doğru tespit etmek oyunun temelini oluşturuyor.

ign
Bu türün öne çıkan oyunlarını araştırdığınızda karşınıza çıkacak bir diğer oyun da Tropico. En son 2019 yılında altıncısı piyasaya sürülen oyunda bir muz cumhuriyetinde diktatör mü yoksa şefkatli bir devlet adamı mı olacağınıza karar verdiğiniz stratejiler yürütmeye çalışıyorsunuz. Yapılması gereken yatırımlardan, işlenmesi gereken toprağa, inşa süreçlerinden ekonomik paylaşıma kadar tüm detayları düşünmeniz gereken detaylı bir simülasyonla karşı karşıyasınız.

steam
Siyaset simülasyonu ve strateji ortaklığı örnekleri çoğaltılabilecek verimli bir tema sağlıyor. Europa Universalis, Civilization, Crusader Kings, Age of History, Rebel Inc: Escalation ya da Beholder gibi sayısız oyun bu listeye eklenebilir. Oyunlarla nasıl ilişki kurduğunuz da bu oyunların size vereceği zevki belirliyor elbette. Sabır gerektiren uzun vadeli kararlar, metin okuma ve ağır işleyiş gibi detaylar kimileri için oyunları çekilmez kılabiliyor. İstisnai durumlar dışında zaman isteyen oyunlar olduğunu unutmamalısınız.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?