Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Sindirim Sisteminizi Rahatlatacak 7 Süper Besin

06 Oca 2023

Günümüzde birçok kişi sindirim sistemiyle ilgili sıkıntılar çekebiliyor. Çok sağlıklı beslenen, diyet yapan ve sporunu aksatmayan insanlarda bile ciddi şekilde sinir bozucu sindirim problemleri yaşanabiliyor. Nedenini bilmediğiniz şekilde karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık gibi sorunlarınız varsa bunun altında ciddi sağlık problemleri yatıyor olabilir. Ancak böyle bir probleminiz yoksa beslenme planınıza ekleyeceğiniz birkaç besin sindirim sisteminizi oldukça rahatlatabilir…

Sindirim sisteminizle ilgili ciddi bir problem varsa mutlaka bir gastroenteroloğa başvurmanızda fayda var. Ancak tanısı konulmamış bir problem yaşıyorsanız muhtemelen beslenmenizde ufak problemler olabilir. Aşağıda verdiğimiz 7 süper besini beslenme planınıza eklediğinizde semptomlarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Yoğurt


Her derde deva olan yoğurt sindirim sistemimiz için baş sırada geliyor. Laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş sütten yapıldığı için; sindirim sistemimizde yaşayan ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan probiyotik bakterileri içeriyor. Probiyotikler özellikle bozulan bağırsak florasını düzeltmek için son derece önemli. Bu sayede kabızlık, şişkinlik, gaz ve ishal gibi problemlerin iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca gaz yapan besinlerin sindirimini de rahatlatıyor. En iyi faydayı görmek için probiyotik yoğurt tüketmeli, şeker içeren meyveli yoğurtlardan uzak durmalısınız.

Elma


Probiyotik bakteriler sindirim sistemimiz için çok önemli. Peki o bakterileri nasıl besleyebiliriz? Elma çözünür liflerden olan pektinin çok iyi bir kaynağı. Pektin de ince bağırsakta sindirilmeden direkt olarak kalın bağırsağa geçiyor ve burada sindirim dostu probiyotik bakterileri besliyor. Bu sebeple prebiyotik bir besin olarak geçiyor. Ayrıca dışkı hacmini arttırarak kabızlığın da önüne geçiyor. Çifte etki görmek adına yoğurtla birlikte tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Chia Tohumu


Diyet listelerinde sıklıkla gördüğümüz chia tohumları tüketildiğinde midemizde jelatin benzeri bir madde oluşturuyor. Bu sayede kişiyi uzun süre tok tutuyor. Ayrıca mükemmel bir lif kaynağı olduğu için bağırsaktaki probiyotikleri besleyerek prebiyotik görevi görüyor. Lif içeriği bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesine yardımcı oluyor. Günde bir çorba kaşığı chia tohumu tüketebilirsiniz.

Koyu Yeşil Sebzeler


Yeşil sebzelerin her diyet listesinde ısrarla verilmesinin bir sebebi var. Bu sebzeler mükemmel bir çözünmez lif kaynağı oldukları için; dışkıya hacim katıyor ve sindirim sistemindeki hareketleri hızlandırıyor. Ayrıca iyi bir magnezyum kaynağı olması, mide ve bağırsak sistemindeki kasılmaları iyileştirerek kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Yapılan bazı araştırmalar yeşil yapraklı sebzelerde bulunan ve bağırsaktaki probiyotikleri besleyen bir şeker olduğunu gösteriyor. Bu sayede prebiyotik görevi görüyor ve zararlı bakterilerle de savaşıyor. Brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeleri mutlaka tüketin. Bu tür sebzelerin bağırsaklarda gaz yaptığını düşünüyorsanız ıspanak, roka, tere gibi sebzelerin salatasını da tüketebilirsiniz.

Zencefil


Zencefil sıklıkla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmek için kullandığımız bir besin. Bunların yanında sindirimi iyileştirmek ve mide bulantısı için de kullanılıyor. Özellikle hamilelerde sabah bulantılarını tedavi etmek için tüketilebilir. Zencefilin mideye iyi gelmesinin sebebi gastrik boşalmayı hızlandırması. Böylece yiyecekleri mideden hızlıca bağırsaklara taşıyarak mide ekşimesi ve bulantısının önüne geçiyor. Taze olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kimchi


Kimchi ya da kimçi sofralarımızda görmeye pek alışık olmadığımız, mayalanmış kırmızı biber ve Çin lahanasından yapılan Kore usulü bir yemektir. Fermente edilmiş lahana dışında fermente edilmiş diğer sebzeleri de içerebilir. Kimchi sindirime yardımcı olan ve iyi bakterileri büyüten probiyotikler içerir. Mayalanma süresi ne kadar artarsa probiyotik içeriği de o kadar artar. Ayrıca dışkıya hacim kazandıran ve bağırsak sağlığını destekleyen liflerden de oldukça zengindir. Korelilerin bu meşhur turşusunu sofralarınızı renklendirmek ve sindirim sisteminizi rahatlatmak için tüketebilirsiniz.

Rezene


Rezene bitkisi hem yemeklere tat vermesi için hem de çay olarak sıklıkla tüketiliyor. Lif içermesi kabızlığı önlemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor. Ama rezenenin en önemli özelliği sindirim sistemindeki düz kasları gevşeten antispazmodik bir maddeye sahip olması. Bu sayede şişkinlik, kramp ve gaz gibi semptomları azaltıyor. Özellikle mide ağrılarından mustaripseniz bir bardak rezene çayını gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?