Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Simon Sinek
BUSINESS

Simon Sinek ve “Altın Çember” Kuralı

06 Oca 2023

Motivasyon ve iş dünyası konuşmacısı Simon Sinek, "Altın Çember Kuralı" adını verdiği konseptiyle özdeşleşmiş bir isim olarak bizlere ilham vermeye devam ediyor. Bu yazımızda Sinek'i ve ünlü kuralını birlikte tanıyoruz.

Dünya çapında tanınan liderlik, iş dünyası ve motivasyon uzmanı, konuşmacı ve yazar Simon Sinek, "How Great Leaders Inspire Action" başlıklı TED konuşması ve "The Golden Circle" kavramıyla dünya çapında tanınmış, hem yayımladığı kitaplar hem de motivasyon konuşmalarıyla kitleleri etkilemiş bir isim. Peki Sinek'in "Altın Çember" adını verdiği kural nedir? Bu kavram neden halen önemli?

"Altın Çember" ("The Golden Circle")
Altın Çember Kuralı, üç katmanlı bir çemberi ifade eder. Çemberin en dış katmanında "what" yani "ne", ortasında "how" yani "nasıl", iç kısmında ise "why" yani "neden" sorusu yer alır. Şirketler genellikle en dış katmanda takılı kalır, pek azı çok başarılı olur ve kalıcı bir değer yaratabilir:

"Ne" (What)=Şirketlerin "ne" yaptığı, sundukları ürün veya hizmet. Çemberin bu en dış kısmında dünyadaki tüm şirketler yer alır çünkü her şirket "ne yaptığını" bilir.

"Nasıl" (How)=Şirketlerin sundukları ürün veya hizmeti "nasıl" sunduğu. Çemberin bu kısmına geçtiğimizde şirket sayısı azalır çünkü herkes nasıl fark yarattığını ve diğer şirketlerden neden ayrıldığını net bir şekilde ortaya koyamaz.

"Neden" (Why) =Şirketlerin sunduğu ürün ve hizmeti "neden" piyasaya sunduğu. Çemberin bu kısmında çok az şirket yer alır çünkü "neden" sorusu, şirketlerin kâr dışında elde etmeyi amaçladığı bir inanç veya spesifik bir amacı kapsar. Pek az şirket, sunduğu ürün ve hizmeti kurum DNA'sında yer alan bir "neden" ile özdeşleştirebilir.

Simon Sinek-How great leaders inspire action (TED)
Sinek, bu konsepti somutlaştırmak için dünyanın en başarılı ve ikonik şirketlerinden Apple'ı örnek gösteriyor. Apple'ın başarılı Altın Çember örneği, çemberin merkezinden dışına doğru ilerleyen sıra dışı bir şirket kültürünü anlatıyor, alışılagelmiş sırayı (ürünün tanıtılması-ürünün neden fark yarattığına dair sebeplerin anlatılması-ürünün piyasaya sunulmasındaki amacın ne olduğu) nasıl değiştirdiğini ve nihayetinde kalıcı bir kültür yaratmayı başardığını temsil ediyor:

Neden= Apple olarak yaptığımız her şeyle piyasanın güncel durumunu değiştirmeyi ve fark yaratmayı amaçlıyoruz.

Nasıl= Piyasadaki güncel durumu ürünlerimizi en estetik, kullanıcı dostu ve sade şekilde tasarlayarak değiştiriyoruz.

Ne=Harika bilgisayarlar üretiyoruz.
Altın Çember Kuralı, liderlik, değişim, şirket kültürü ve pazarlama gibi pek çok iş dünyası kavramını aynı anda ilgilendiren, ilham veren ve düşündüren bir konsept. Bir fikrin işleyiş yönünde yaratılan değişimin nasıl devrim yaratabildiğini anlatan, kişi ve şirketlerin inovasyon ve başarıya nasıl baktığını ifade eden, nihayetinde nasıl fark yaratmayı başardıklarını ortaya koyan bir yaklaşım. Altın Çember Kuralı, Apple gibi ikonik şirketlerin veya Wright Kardeşler gibi inovatörlerin sadece başarılarıyla değil, yarattıkları değerlerle de kalıcı olduklarını bizlere hatırlatmaya devam ediyor.

Simon Sinek (The CEO Magazine)
Simon Sinek kimdir?
 
1973 Wimbledon, İngiltere doğumlu Amerikalı yazar ve uluslararası konuşmacı. Hayatı boyunca Johannesburg, Londra, Hong Kong yaşayan ve Amerika'ya yerleşen Sinek, Waltham, Massachusetts'te bulunan Brandeis University'de kültürel antropoloji eğitimi almış, Londra'da City University'de hukuk alanında eğitim alırken reklamcılığa yönelmek üzere buradaki eğitimini bırakmıştır.

Sinek, kariyerine New York'ta bulunan Euro RSCG ve Ogilvy&Mather gibi ajanslarda başlamış, sonrasında kendi şirketi olan Sinek Partners'ı kurmuştur. Start with Why başlıklı ilk kitabını 2019 yılında yayımlamıştır. "Neden?" sorusunu sormanın önemini ve gücünü vurgulayan bu kitap, neden bazı kişi ve şirketlerin diğerlerinden daha yenilikçi olabildiğini sorgulamaktadır. Tüm dünyada milyonlarca kişiye ulaşan ve bir fenomen hâline gelen, dilimize Neden İle Başla-Büyük Liderler İnsanlara Nasıl İlham Verirler? (Arıtan Yayınevi, 2022) başlığıyla çevrilen kitap, popüler kişisel gelişim ve iş dünyası kitapları arasında halen dikkat çekmektedir. Sinek'in kitaptan yola çıkarak yaptığı TED konuşması 56 milyondan fazla kez izlenmiştir.
 
Sinek, ikinci kitabı Leaders Eat Last (2014) ile "neden" sorusunun izini sürmeye devam etmiş, başarılı ve inovatif takımlarda liderliğin ve takım çalışmasının nasıl işlediğini masaya yatırmıştır. Wall Street Journal ve The New York Times'ın çoksatan listelerinde yer edinmiş, UN Global Compact Leaders Summit ve TEDx gibi önemli konferanslarda motivasyon konuşmaları yapmıştır. Ayrıca Columbia Üniversitesi'nde stratejik iletişim dersleri vermiştir. Sinek'in motivasyon, liderlik, kişisel gelişim ve iş dünyası konularında ilham veren videolarına YouTube kanalından, milyonlarca kez izlenen TED konuşmalarına buradan ulaşabilirsiniz.
Bu yazımızı sevdiyseniz ve daha fazla motivasyon konuşmacısı ile tanışmak istiyorsanız, İlham Veren TED Konuşmaları başlıklı yazımıza uğramayı unutmayın! İyi okumalar!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?