pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Şiddetin Arkeolojisi: Mukavemet

31 Tem 2023

Başrollerini Selahattin Paşalı ile Ece Çeşmioğlu Ölmez'in paylaştığı ''Mukavemet'', Türk sinemasında tek plan çekim tekniği kullanılan ilk film olma özelliğini taşıyor. Soner Caner'in üçüncü uzun metrajlı filmi olan Mukavemet; suç-gerilim türünde hepimizi koltuğa yapıştırırken korku türünün de kapılarını aralıyor. Cesareti olmayanın izlememesi gereken Mukavemet filmi; başarılı oyunculuklar, kullanılan teknikler ve hep duyduğumuz; fakat görmekten imtina ettiğimiz dehşetli hikayesiyle dikkat çekiyor. Hepsi ve daha fazlası için film incelememiz başlıyor, buyurun sevgili okur.

2 Bardak
Prömiyerini 41.İstanbul Film Festivali'nde yapan Mukavemet; Selahattin Paşalı ve Ece Çeşmioğlu Ölmez'in başrollerini paylaştığı 2022 yapımı, suç-gerilim türünde bir film olarak karşımıza çıkar. Dijital platformlarda yayınlanan Aktris dizisinden tanıdığımız Soner Caner'in yönetmenliğe soyunduğu film, 33.Ankara Film Festivali'nde de gösterilerek daha büyük bir kitle tarafından izlenme fırsatı bulur.

pinterest
Caner'in üçüncü uzun metrajlı filmi olan Mukavemet; sinir sistemi sağlam kişiler ve şiddet karşısında midesini tutabilenler için özenle seçilmiş bir film olarak değerlendirilebilir. Rauf ve Gönül filmleriyle de adından bahsettiren yönetmenimiz, ulusal ve uluslararası sinema camiasında tanındıktan hemen sonra Türkiye'de eşine rastlanmayan bir filme imza atmıştır. Öncelikle sevgili okur, filmimizin konusundan bahsetmekte fayda var. Ardından film hakkındaki görüşlerimizi anlatmaya girişeceğiz:

İstanbul'da bir bodrum katında yaşayan Rahmi ve Ecem; henüz ilişkilerin başında olan genç bir çifttir. Rahmi; Ecem'e güven duymayan, kıskançlık krizleri eşiğinde yaşayan bir sevgili olarak karşımıza dikilir. İçindeki şüpheleri izah etmekten imtina eden Rahmi, Ecem karşısında kendisini köşeye atılmış ve horlanmış hisseder. Bu köşeye atılmışlık ve korkaklık, filmin ilk sahnelerinde Ecem'in Rahmi üzerindeki psikolojik şiddetinden ve umursamazlığından kolayca anlaşılabilir.

pinterest
Ecem ise; eski sevgilisinden yeni ayrılmış, Rahmi'yle ilişkisinde ''femma fatale'' bir pozisyona uzanmış genç sevgili olarak karşımıza çıkar. Ecem'in sözümüz ona lakayt tavırları,Rahmi'yi amiyane tabirle fitil ederken Rahmi'nin kıskançlığı ve güvensizliği Ecem'in umur sahillerine uğramamış gözükmektedir. Filmin Türk sinemasının ilk tek planlı çekim tekniği kullanılan eseri olması, yaşanılan diyalogların ve film ilerledikçe oluşan gergin ortamın ve cinnet halinin belki de haddinden fazla biçimde seyirciye aktarılmasına vesile olur.

Tek planlı çekimin; kamera kaydının kesintiye uğramadan ve tek açıdan çekilen filmler için kullanılan bir teknik olduğunu da hatırlatmak fayda var sevgili okur. Bu teknik, seyirciyi filmin içine davet ederken sağlam bir sinir sistemi olmayanlarının sisteminin infilakına yol açabilir. Öyle ki; filmin prömiyerinde ve Ankara Film Festivali'nde neyle karşılaşacağını bilerek sinemaya gelen seyirci dahi filmi terk etmiş; zorlu anlar yaşamışlardır. 

pinterest
Filmin konusuna geri döndüğümüzde; Ecem ve Rahmi arasındaki gerilim halinin sürdüğü dakikalarda kapı çalınır ve gelen kişi; Ecem'in eski sevgilisi Kazım'dır. Halihazırda güvensizlikle ve kıskançlıkla kıvranan Rahmi, Kazım'ın konuşmasına dahi izin vermeden tek sopa darbesiyle Kazım'ı yaralar ve bayıltır. Bu dakikadan sonra olanlar, Türk sinemasında eşi benzerine rastlanmamış bir cinnet halini gözler önüne serer. Öldüğü zannedilen eski aşık, Rahmi tarafından banyoya götürülüp vahşice doğranmaya çalışılır. 

''Üçüncü sayfa'' olarak tabir edilen haberlerin bir panoramasını sinema perdesine yansımakta; Ecem'in travmatik çığlıkları, ağlama krizleri her yanı sarmaktadır. Rahmi'nin küvette son bir hamleyle yaşama tutunmaya çalışan Kazım'ı boğarak öldürmesi ve kesmeye başlaması, kanımızı dondururken sıradan ve normal tabir ettiğimiz insanların dahi yeterli cinnet haline eriştiğinde nasıl bir canavara dönüştüğünün açık izahıdır.

pinterest
Filmin tek planlı çekimi etkisiyle Mukavemet'in cinnetine ve vahşetine ortak olurken; akıl almaz sahnelerin kötücül halleri midemizde bulantısı etkisi yaratır. Oldukça başarılı oyunculukların etrafa saçıldığı bu film; yalnız suç-gerilim değil, korku sinemasının da bir nüvesi olarak değerlendirilebilir. Şiddetin kökeninde yatan aşağılanma ve değersizlik hissi, Rahmi'yi deliye döndürürken Ecem'in sesi sözü kesen travması, insan yıkılan psikolojisini gözler önüne serer. 

Sinema gösterimleri sonrası Mukavemet, dijital film platformu MUBİ'de seyirciyle buluşurken bu buluşmadan kaçanların olduğunu da söylemek zor değil.
İnsan kötülüğünü gerçekçi oyunculuklarla izlemek için bir fırsat olan filmimiz, Türk sinemasının son dönemlerdeki en vahşi filmlerinden, bizden söylemesi... Bir başka film incelemesinde görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşça kalın sevgili okur. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?