Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
KADIN KAFASI

Şiddet ve Baskıya Karşı: İran’da Feminist Devrim

25 Kas 2022

17 Eylül tarihinde 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisleri tarafından öldürülmesiyle İran’da fitillenen feminist devrim ateşini tüm detaylarıyla incelemeye hazır mısınız? 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için özel olarak hazırladığımız içeriğimizde şiddet ve baskıya karşı ayaklanan İranlı kadınların feminist devrimini yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   17 Eylül 2022 tarihinde 22 yaşındaki Mahsa Amini, kurallara göre örtünmediği gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından öldürüldü. Tüm dünyayı sarsan bu cinayetin ardından İran’da feminist devrimin fitili ateşlendi. Önce İran’da sonra da tüm dünyada kadınlar ayaklanmaya başladı. Bu ayaklanmayla başlayan özgürlük mücadelesinde yalnızca Mahsa Amini değil, birçok kişi daha hayatını kaybederken tepkiler, tüm dünyada çığ gibi büyüdü. Protesto amaçlı saçlarını kesen kadınlar, yürüyüşler, eylemler ve dijital ortamdaki protestolar, eylemleri daha da hareketlendiren unsurlardan oldu. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde ikinci ayını dolduran İran kadınlarının feminist devrimini yakın mercek altına aldık. İncelmemize dilerseniz başlayalım.

Pinterest
Zorunlu Başörtü Yasası 
 
   1979’dan bu yana, totaliter rejimin buyrukları nedeniyle, İran’da kadınlar, başörtü takmak zorundalar. Baskıcı ve şiddet yanlısı rejim, kadınların kendi özgür iradeleriyle başörtü takmak isteyip istememelerine karışmanın yanı sıra kadınları birçok haktan da mahrum bırakırlar. Kadınların üzerinde kurulmaya çalışılan baskı, iki ay önce ahlak polisleri tarafından kurallara uygun başörtü takmadığı gerekçesiyle öldürülen Mahsa Amini’nin ölümüyle yeniden gündeme geldi. Kadınlar, bu zorunlu yasanın kaldırılmasını talep etti. 

Pinterest
Yaygınlaşan Eylemler, Yaygınlaşan Şiddet
 
   İranlı kadınların örgütlü mücadelesi, tüm dünyaya yaptıkları eş zamanlı eylem çağrılarıyla daha da güçlendi. Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen eş zamanlı eylemler, kadın hareketini güçlendirmenin yanı sıra rejimin uyguladığı baskı ve şiddetin güçlenmesine de yol açtı. Rejim, kendisini koruyabilmek için şiddetin dozunu bu eylemlerle birlikte daha da arttırdı. İran medyası bu şiddeti saklarken, İran İnsan Hakları Örgütü, 343 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Pinterest
Mahsa Amini’ye Ne Oldu? 
 
   Mahsa Amini, 13 Eylül 2022 tarihinde metrodan çıkarken, ahlak polisleri tarafından kurallara uygun başörtüsü takmadığı gerekçesiyle “kadınlar için yeniden eğitim merkezine” götürülmek istendi. Gözaltında tutulmak istenen Amini, ahlak polislerine karşı direnmesine rağmen gözaltına alındı. Bu esnada darp edilen Amini, başına aldığı darbeler nedeniyle komaya girdi. Komada kaldığı 3 günün ardından hayata gözlerini yumdu. 

Pinterest
Protestoların Yayılması 
 
   Mahsa Amini’nin ölüm haberini alan ülke, totaliter rejimin baskılarına daha fazla dayanamayarak sokağa döküldü. Protestolar kısa bir süre içerisinde tüm ülkeye ve tüm dünyaya yayıldı. Kadınlar başörtülerini çıkararak sokaklarda dans etmeye, ahlak polislerine ve baskıcı rejime direnmeye başladılar. 19 Eylül itibariyle ülkede genel grev ilan edildi. Kadınlar protesto amaçlı başörtülerini yaktılar ve saçlarını kestiler. Tüm dünyanın büyük bir dikkatle takip ettiği feminist devrim, İranlı kadınların cesareti ve mücadelesiyle daha da güçlendi. 

Pinterest
Haber Erişimine Engel 
 
   Protestolarla birlikte İran hükümeti, protestolara dair fotoğraf, bilgi ve videoların yayılmasının önüne geçmek için tüm ülkede interneti kesti. Haber erişimini engellemek içinse yanlış ve eksik bilgilerle yandaş medyada açıklamalarda bulundu. Tüm bu engellere rağmen kadınlar yine de örgütlenmeyi başararak güçlü bir mücadele yürüttü. 


Pinterest
Yıllarca Biriken Öfke 
 
   İranlı kadınlar, rejime karşı yıllarca biriktirdikleri öfkeyi ve sırtlarında taşıdıkları yükü bir özgürlük mücadelesine dönüştürerek büyük bir adım attı. Umarız ki İranlı kadınlar, bu haklı mücadelelerinde istedikleri özgürlüğü elde ederler ve nice 8 Mart’ı coşkuyla kutlarlar. Tüm dünyada, hiçbir kadının öldürülmediği ve şiddet görmediği bir 25 Kasım yaşamak dileğiyle…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?