pexels
SEYAHAT

Seyahatinizi Kolaylaştıracak İpuçları

04 Haz 2021

Neredeyse iki senedir süregelen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle seyahat ve gezilere hasret kaldık. Bu süreç içerisinde tüm olumsuzluklara rağmen kendini yollara atmış kişilerin çektiği videolarla ise bir nevi teselli bulduk. Şimdi geleceğin daha parlak göründüğü ve alınan tedbirlerin bir nebze hafifletildiği bu yolda biz de kendi yolumuza çıkmaya hazır bir şekilde tatil planlarımızı yapıyoruz. Bu yazıda size rehber olalım dedik ve sizler için seyahatinizi kolaylaştıracak ipuçlarını derledik.

pexels
Seyahat konusunda herkesin aklına gelen problemlerden ilki elbette ucuza uçak bileti bulmak. Özellikle yurtdışı uçuşlarının fiyatı ateş pahası olabiliyor. Daha uygun fiyatlarda bilet alma fırsatı yakalayabilmek için de yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlardan ilki havayolu firmalarının internet sitelerine girmek ve onların e-bültenlerine üye olmak. Birçok gezgin firmaların indirim kampanyalarından bu şekilde haberdar olabiliyor ve daha ucuza seyahat edebiliyor. Siz de firmaların çeşitli dönemlerde yaptığı kampanyalardan bu şekilde haberdar olabilir ve bu fırsatı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Daha uygun fiyata seyahat etmek konusundaki ikinci ipucumuz ise fiyat sabitleme özelliği. Firmalar seyahat tarihini kesinleştiremeyen kişiler için fiyat sabitleme imkanını sunabiliyor. Diyelim seyahat etmek istediğiniz yer için ucuza bir uçak bileti buldunuz ancak seyahat tarihiniz henüz belirli değil, öte yandan böyle bir fiyatı kaçırmak da istemiyorsunuz. Bileti oldukça makul bir fiyata olan fiyat sabitleme paketiyle rezerve edebilir ve seyahat tarihiniz belirlendiğinde aynı fiyatla kullanabilirsiniz.

pexels
Biletinizi uygun bir fiyata hallettiğinize göre gelelim uygun bir şekilde konaklama konusuna. Hostel ve pansiyon gibi işletmeler düşük bütçeli yerler olduğundan gezginler tarafından daha sık tercih edilebiliyor. Tek başınıza seyahat ediyorsanız bir hostelde konaklamak sizin için daha uygun olacaktır ancak yanınızda bir arkadaşınız varsa aynı fiyata iki kişilik otel odaları da bulabilirsiniz. Diğer yandan konaklayacağınız hosteli online rezervasyon sitelerinden kontrol edebilir, diğer gezginlerin yorumlarından yola çıkabilir ve hostele verilen puanın en az 7'nin üzerinde olmasına dikkat edebilirsiniz. Tabii konaklamayı uygun fiyata halletmeye çalışırken önemli olan birkaç unsuru unutmamak gerek. Oda içerisinde kilidi olan bir dolabın bulunması, yeteri kadar duş ve lavabo imkanının olması, ranzalı bir hostel ise yatak başlarında mahremiyet açısından perde bulunması, kalınacak kişi sayısının çok fazla olmaması ve rezervasyonda ücretsiz iptal ya da gidince ödeme gibi seçeneklerin bulunması hostel seçiminde vereceğimiz ipuçlarına örnek gösterilebilir. Ayrıca hosteli hem maliyet hem de zaman açısından gideceğiniz şehirdeki ulaşım istasyonlarına yakın ve merkezi bir konumda seçmenizi önerebiliriz.

pexels
Eğer öğrenciyseniz seyahat ettiğiniz çoğu şehirde müze, tiyatro, sergi ya da ulaşım gibi aklınıza gelebilecek birçok faaliyet ve etkinlikte indirimlerden faydalanma şansı yakalayabilirsiniz. Bu sebeple öğrenci kartınızı yanınızda bulundurun. Hatta Türkiye'yi geziyorsanız müze kartı çıkarmanız şehirlerde en bilinen ve ziyaret edilen yapılara ücretsiz bir şekilde girebilmenizi sağlayacaktır. Öte yandan eğer öğrenciyseniz konaklama için yeteri kadar bir bütçe ayıramamış olabilirsiniz. Böyle bir durumda güvenli olup olmadığını bilmediğiniz bir şehrin parkında uyumak ya da çadır kurmak yerine şehrin itfaiye birimine gidebilir ve durumunuzu anlatabilirsiniz. Türkiye'deki daha küçük ve yerel köylerde ise muhtarlar ve jandarmaların genellikle yardımı dokunur. Böylece geceyi güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz.

pexels
Seyahatinizin daha sıkıntısız bir şekilde geçmesi için önemli olan bir diğer ipucu ise pasaport ve para taşıma konusu. Çoğu ülkede hırsızlar yeni gelmiş turistlerin peşinde fırsat kollayabiliyor. Bu nedenle ilk önerimiz şehirde seyahat ederken yanınızda pasaportunuzun aslını değil de fotokopisini ya da fotoğrafını taşımanız ve aslını kaldığınız yerdeki kilitli bir dolapta bırakmanız. Benzer şekilde kartlarınızın hepsini aynı anda bir cüzdanda taşımanız da çalınması durumunda sizi büyük bir sıkıntıya sokacaktır. Bunun yerine birkaç tanesini ayrı bir yerde (örneğin gömleğinizin ya da ceketinizin iç cebi) taşıyabilir ya da yine pasaportunuzla birlikte kilitli bir dolapta bırakabilirsiniz. Karttan bahsetmişken gittiğiniz her yerde kart geçmiyor olabilir ya da acil bir şekilde nakde ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple yanınızda mutlaka bir miktar nakit para bulundurun. Gittiğiniz şehirde döviz bozduracaksanız ise havaalanındaki döviz bürolarını tercih etmemenizi önerebiliriz çünkü zarar etme ihtimaliniz son derece yüksektir.
Son ipucumuz ise yemekle alakalı. Kısa süreli gideceğiniz ülkenin yemek kültürü size çok uzak olabilir. Bu durumda yanınıza vakumlanmış paketlerde zeytin, peynir gibi ürünler alabilirsiniz. Diğer yandan uzun süren yürüyüşlerde, özellikle doğa yürüyüşlerinde yemek yiyecek bir mekan bulmanız zor olabilir. Bunun için çantanızda fıstık ya da protein bar gibi enerji verici atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?