Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Salon.com
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sex/Life Dizisi ve "Bitmeye Yüz Tutan Evlilikler"

24 Mar 2023

Sex Life dizisinin ikinci sezonu bizi birçok konuda şaşkınlığa uğrattı. O konulardan biri de bu dizinin evliliklere dair, kitaplarda okutulması gereken birçok gerçeği tek bir dizi ile gözler önüne serebilmesi oldu. Dizi, ismini görüp de zannettiğiniz gibi sadece cinsellikle alakalı değil, aksine bir kadının kendisini keşfetmesi ve ne istediğine karar vermesini anlatıyor. Şimdi sizlerle birlikte Sex/Life dizisini baz alarak, evliliklerde olması ve olmaması gereken şeylere hep birlikte göz atalım.

3 Bardak
Kitaptan uyarlanan Sex/ Life’ın ikinci ve son sezonunda birçok gelişmeye şahit olduk. Ve belki de birçok evli kişi bu dizide kendi evliliğine dair birçok konuda fikir sahibi oldu ya da kendini buldu... Dizi her ne kadar ilk sezonunda bize başka bir tınıda gelmiş olsa da, son sezonu bizi bir hayli şaşırttı. Billie ve Brad’in büyük aşkından yola çıkarak sizin evliliğinize ışık tutabilecek bazı konulara gelin hep birlikte göz atalım. İşte evliliğinizde olması ve olmaması gerekenler.

StyleCaster
Olmalı: Dürüstlük

1 numaraya dürüstlüğü yerleştiriyoruz, zira Billie kocası ile bir şeylerin ters gittiğini her ne kadar Brad sayesinde anlamış olsa da, Brad mevzudan çıksa dahi artık o evliliğin bir parçası olmak istemediğini hissediyor. Ve bunu hem kendisine hem de kocasına dürüst bir şekilde söyleyebiliyor. 

Bu sebeple kocası Cooper, Brad ile ayrıldığını duyunca sevinse de işler hiç de öyle gitmiyor. Çünkü Billie için konu, “Cooper veya Brad” şeklinde ilerlemiyor. Billie için konu, tam da olması gereken şekilde yani şöyle ilerliyor; “Eğer evliliğimde başka birine ilgi duyabiliyorsam, demek ki evliliğim iyi gitmiyor. Karşımdakine saygısızlık yapmamak adına bu ilişkiyi bitirmeliyim.” 

Öte yandan Cooper da şöyle sanıyor: “Billie Brad ile birlikte oldu, fakat artık Brad başkası ile birlikte, o zaman Billie bana geri dönebilir…” Maalesef buna verecek bir cevabımız var: O da kocaman bir “Hayır.” Konu aslında orada Brad değil. Konu Billie’nin eşine karşı olan bağlarının zayıflayarak başkasına karşı bir şey hissedebilmesine dönüşmesi. 

Bunu anlamak aslında ilişkiyi çözümlemek adına kilit bir nokta oluşturuyor. Bu sebeple Brad olsun veya olmasın Billie’nin her şeye rağmen, hatta kendi annesine rağmen, kendi hislerine sahip çıkıp evliliği sonlandırmaya cesaret edebilmesini ayakta alkışlıyoruz. Yani evlilikte dürüstlük hem karşınızdakine hem de kendinize yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. 

Olmamalı: Cooper’ın (Bir babanın) kendini kaybetmesi

Cooper acı çekiyor. Ve öylesine büyük bir acı çekiyor ki, çocuklarını, geçmişini, işini ve daha birçok şeyi sorguluyor. Acısıyla yüzleşmek ona o kadar zor geliyor ki, yüzleşmektense kendini kaybetmeyi tercih ediyor. Ve kendini kaybetmek ona maalesef büyük hasarlar veriyor. Üstelik sadece kendisine değil, etrafındakilere de. Acı çektiği için hem Billie’den nefret ediyor hem de bunun acısını başka kadınlardan çıkarıyor. İşin içine bir de “pek çapkın” yakın arkadaş eklenince hata üstüne hata yapıyor. Kalpler kırıyor ve bir noktada ölüm ile karşı karşıya kalıyor.

Acı çekmek doğaldır fakat acıyı, “kendini kaybederek” hafifletmek kendimize ve başkalarına zarar vermekten başka hiç bir işe yaramaz. Cooper’ın acı çektiğini anladığında bir yardım alması onu tüm bu hataların önüne geçirebilirdi. Üstelik filmde gösterilmeyen ve gerçek hayatta sıkça olan bir durumda, ayrılık aşamasında eşlerin birbirlerinden nefret ettikleri için acısını başka kadınlardan veya adamlardan olduğu kadar çocuklardan çıkarmaları. 

Bu dizinin gerçek hayat versiyonunda son derece olası bir durum bu. Bu sebeple anne de baba da kurban rolünden çıkarak, sorumluluklarını unutmamalı. Ayrıca acı çeken birinin mutlaka profesyonel bir yardım alması gerektiğini de unutmaması gerekiyor. Zira anne veya baba olduğumuzda bize yüklenen bazı sorumluluklar var ve bu sorumluluklar çerçevesinde maalesef kendimizi kaybetme lüksümüz olmuyor. Eğer buna yaklaştığımız hissediyorsak her zaman yardım alabiliriz. Çünkü “ayrılık süreci” kimilerinin hayatında saygı çerçevesinde yaşanamayabiliyor ve herkesin evinde sürekli çocuklara bakacak bir Olga bulunmuyor. Yani kısacası sizin ayrılığınızın böylesine mesafeli ve saygılı bir şekilde ilerlemeyeceğini hesaba katarsak, ayrılık sürecinde kendini kaybetmektense profesyonel bir yardım almak şart.

Sydney Morning Herald
Olmalı: Anlayış 

Empati bazen çoğu sorunun temelinde çözümü barındırıyor. Eğer Cooper empati yapabilirse, Billie’nin neden ayrılmak istediğini anlayabilir. Aynı şekilde eğer Billie empati yapabilirse Cooper’ın nasıl bir acı çektiğini anlayabilir, ki aslında Billie’nin en yakın arkadaşlarından biri Cooper ile birlikte olmaya çalışırken çocuğa yakalanıyor ve Billie bunu anlayabiliyor. Sonuçta kaç kişi kocası ve en yakın arkadaşını birlikte görürse bu kadar sakin kalabilir ki? Billie’nin sakin kalabilmesinin iki nedeni var:

1) Eski hislerine sahip olmaması
2) Empati yeteneği. 

İlişkilerde mutlaka karşı tarafın ne hissedebileceğini düşünmek ve “empatik” olmak gerekir. Bu birçok konuda çözüm sürecini hızlandırır ve hasarı azaltır. 

Olmamalı: Majid gibi “ara” ilişkileri çocuğa tanıştırmak veya onları çocukla yalnız bırakmak

Sex/Life dizisinde ve gerçek hayatta en kabul edilemeyecek şeylerden biri de çocuklarda yaratılan travmalar. Dizilerde çocukların duygularına derinlemesine inilmese de gerçek hayat maalesef bu kadar toz pembe değil. Yani çocuk/çocuklar için ayrılık zaten uzunca bir süre irdelenmesi gereken bir konu iken, burada bir de hem çocuklar hem anne hem de baba tarafından yepyeni insanlarla tanıştırılıyor, hem de onlarla baş başa bırakılıyorlar. Bu hiçbir ayrılıkta kabul edilebilir bir durum değil maalesef. 

Tabii ki ayrıldıktan sonra her iki taraf da istediği kişi ile birlikte olma özgürlüğüne sahip, fakat burada kişiler sahip olduğu çocukları da hesaba katmak durumunda. Zira onlar için anne ve babasının ayrılması zaten zorlu bir süreç olacakken bu süreçte bir de onları başka insanlarla görmek onlara bambaşka şeyler düşündürebilir. Hele ki onlarla çocukların yalnız bırakılması son derece yanlıştır. Bu sebeple ayrılığın sadece sizdeki değil, çocuktaki etkilerini hesaba katmalı, onları her sevgilinizle tanıştırmamalısınız. Mutlaka onların psikolojilerini hesaba katmalısınız. Ve asla onları emin olmadığınız takdirde yalnız bırakmamalısınız. Sonuçta ayrılmak sizin kararınız olabilir fakat söz konusu çocuklar olunca sorumluluklarınızı göz ardı edemezsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?