marie clarie
KÜLTÜR/SANAT

Sex And The City’nin Devamı: And Just Like That

25 Tem 2023

Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes, Charlotte York ve Mr. Big hayranları buraya! Bugün sizlerle Sex and the City isimli popüler dizinin devamı niteliğindeki And Just Like That’i paylaşıyorum.

dazed
And Just Like That’in detaylarına geçmeden önce, Sex and the City’nin altın kızlarını hatırlamakta fayda var. Sex and the City, Sarah Jessica Parker tarafından canlandırılan Carrie Bradshaw, Kim Cattrall tarafından canlandırılan Samantha Jones, Cynthia Nixon tarafından canlandırılan Miranda Hobbes ve Kristin Davis tarafından canlandırılan Charlotte York isimli 30’lu yaşlarındaki 4 kadın etrafında dönen bir dizi.

Altı sezonluk Sex and the City’de arkadaşlık -tabiri caizse farklı annelerden doğan kadınlar arasındaki kız kardeşlik bağı-, iş hayatı, New York’taki ışıltılı yaşam standartları, cinsel özgürlük ve kadınlık konu ediniliyor. Her ne kadar bu dizinin IMDb’si 6.5 olsa da Sex and the City’nin benim için çok değerli bir dizi, hatta bu dizinin hayatımda bazı ciddi adımları atmama yardım ettiğini vurgulamak istiyorum. 

hbo
Anlaşılan o ki, Sex and the City bir tek benim için önemli değil. 2004 yılında biten bu dizinin tekrar günlük hayata yerleşmesini istediğini belirten dizi fanları sayesinde bu dizinin devam niteliğindeki And Just Like That isimli yapımın çalışmalarına 2020 yılının sonlarına doğru başlandı. 2021’de ise HBO Max’ta bu dizinin ilk bölümü yayınlandı. Normalde, bu dizinin bir mini dizi olması planlanmıştı fakat 2. sezonun bölümleri de geçtiğimiz ay yayınlanmaya başladı.

Şu anda And Just Like That’in ilk sezonunun tüm bölümleri ve ikinci sezondan da ilk altı bölümün ulaşılabilir olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca, bu devam dizisinin Sex and the City ile aynı tadı tam anlamıyla veremediğini belirtmeliyim çünkü ilk diziden en sevdiğim karakter olan Samantha Jones And Just Like That’te yer almıyor. Kaynaklar ise Samantha’nın bir kereliğe mahsus And Just Like That’in ikinci sezon finalinde yer alacağını ifade ediyor. 

vulture
Şimdi de daha ilk bölümünün sonunda gözyaşlarımın usul usul yanaklarımdan süzülmeye başladığı And Just Like That’in kısaca ne anlattığından bahsetmek istiyorum. Sex and the City’deki gibi bu dizide de seyirciler orta yaşlı kadınların hayatlarına konuk ediliyor. Çoğu zaman kahkaha atılmasına yardımcı olan And Just Like That’in ilk sezonunun ise ağır bir dram barındırdığını belirtmeliyim.

Sex and the City’de tanıdığımız karakterlerin bazılarının büyük değişimler geçirdiğini hemen fark edebiliyoruz bu dizide. Örneğin, her zaman zekasına ve mantıklı tutumlarına hayran kaldığım Miranda hem cinsel hem de sosyal hayat açısından beklenmedik kararlar alıyor. Hatta, Miranda’nın bazı kararlarına ve sözlerine sinirlendiğimi bile söyleyebilirim. Anlayacağınız, Sex and the City’nin 30 yaşından 50 yaşına çekilmiş bir versiyonu ile karşılaşacağınızı düşünüyorsanız bu düşüncenizi biraz yontmanızı öneriyorum.

architectural digest
Siyah ırktan olan insanlara ve LGBTİ+ bireylerine çok uzun süredir gösterilen ayrımcılık, çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi her gün karşılaştığımız önemli konulara göndermeler yapılıyor And Just Like That aracılığıyla. Dizideki bu ciddi mesajları sevmiş olsam da bazı sahnelerde ‘’Burada da mı ya?’’ dedirten diyalogların geçtiğini belirtmeliyim. Bu nedenle, bu diziyi izlerken bazı noktalarda kendinizi sıkkın hissedebilirsiniz.

Her ne kadar And Just Like That günlük hayatı ele alan komedi ve dram türündeki basit bir dizi gibi gözükse de bu dizinin içinde moda sektörünün yattığını vurgulamalıyım. Her sahnede Carrie’nin birbirinden göz kamaştırıcı kıyafetlerine şahit olma garantili bu dizi sayesinde kendinize birkaç tane moda tüyosu çıkartabilirsiniz!

thought catalog
Carrie’den, Miranda’dan ve Charlotte’tan bahsettim. Şimdi sıra yeni karakterlere odaklanmakta. And Just Like That’te Sex and the City’de bulunmayan bazı oyuncular ile karşılaşıyoruz. Bu oyunculardan birisi Che Diaz isimli karaktere hayat veren Sara Ramirez. Ramirez’e ek olarak, dizide en sevdiğim karakterlerden birisi olan Seema Patel’i canlandıran Sarita Choudhury de var. Ayrıca, Lisa Todd Wexley isimli karakteri canlandıran Nicole Ari Parker ve Dr. Nya Wallace karakterini canlandıran Karen Pittman da yeni isimler arasında yer alıyor.

Bana soracak olursanız, bir yanım And Just Like That’in sadece Sex and the City karakterlerini içermesini isterken bir yanım da yeni karakterler ile yola devam etmenin eğlenceli olduğunu düşünüyor. Negatif tarafımın Samanthasızlıktan kaynaklandığını düşünmekteyim.

techprincess
Eğer Sex and the City karakterlerinin yaşlanmış hallerini, düşüncelerin ve tutumların 180 derece nasıl değişiklik gösterebildiğini, özgür bir kadın olmanın hafifletici duygusunu ve lüks hayatın neye benzediğini merak ediyorsanız And Just Like That’e bir şans tanıyabilirsiniz.

Son olarak, And Just Like That’e başlamadan önce 2008 yapımı Sex and the City ve 2010 yapımı Sex and the City 2 isimli filmleri izlemenizi önereceğim. Eğer Sex and the City karakterlerini yeteri kadar tanımazsanız And Just Like That sizin için anlamsız bir yapım olabilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?