Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sevilla'nın Devasa Şemsiyesi: Metropol Parasol
pexels
SEYAHAT

Sevilla'nın Devasa Şemsiyesi: Metropol Parasol

29 Eyl 2022

Dünyayı gezip görmek, daha önce hiç gitmediğiniz ülkelerde, bilmediğiniz dillerde konuşan insanlarla tanışmak ve o şehrin mimarisini, tarihi dokusunu yakından görmek yaşanabilecek en özel deneyimlerden biri. İspanya’da modern mimarinin en farklı ve en keyifli örneklerinden biri olan Metropol Parasol ile birlikte Sevilla şehrindeki “Plaza de la Encarnation” meydanında minik bir geziye çıkıp bu deneyimi birlikte yaşayalım mı, ne dersiniz?

Metropol Parasol, şekil itibarıyla kimileri için devasa bir şemsiyeyi kimileri içinse yabani bir mantarı andırıyor. Ancak onu özel kılan şeylerin başında dünyanın en büyük ahşap yapısı olması geliyor. İspanya’nın Sevilla şehrinde, Alman mimarlık ofisi Jürgen Mayer H. Architects tarafından hayata geçirilen projenin ürünü olan “Metropol Parasol” fantastik bir filmden fırlamış gibi büyülü bir havaya sahip.
 
Proje, 2011 senesinde tamamlandıktan sonra şehrin en önemli sembollerinden biri haline geldi. Ahşap yapıların tıpkı bir ağ misali örülüp birbirlerinin içine geçmesi ile oluşturulan dev bir gölgelik alan oluşturulmuş. Zaten “Şehir Şemsiyesi” anlamına gelen Metropol Parasol ismi de aslında bu görevi tanımlamak üzere verilmiş. Yer aldığı meydanda, yeniden yapılandırma çalışmaları sonucu oluşturulan yapı, şu an meydanın üzerine örtülmüş bir örtü gibi etrafı tamamen sarıyor.

wikimedia
Sevilla’nın tarihi kesiminde bulunan ve yıllardır bir açık hava pazarı olarak kullanılan bu yer, Fas ve Roma’ya ait kalıntıları da barındırıyor. Aslında bu proje gündeme gelmeden evvel, bu geniş alanın bir otoparka dönüştürülmesi konusu gündemdeydi. Ancak yapılan kazılar sonrasında burada arkeolojik kalıntılara rastlandığı için bu düşünceden vazgeçildi ve yerine hem bir sosyal merkez hem de bir müze olarak işleyecek olan Metropol Parasol projesi kabul edildi.
 
Metropol Parasol’un ahşap kafes sistemi ise betonarme temellerin üzerinden yükseliyor. Yapı, genel hatları itibarıyla nötr tonlarla oluşturulmuş; bunun sebebi de orta çağ esintileri barındıran şehrin dokusuna modern mimarinin en uçuk tasarımlarından biriyle “doğal bir kaynaşma” yaratabilmek. Geziniz sırasında hem tarihi dokuyu hissedebiliyor hem de şık ve modern bir şehir havasını hissedebiliyorsunuz. Metropol Parasol’un konum olarak bir başka avantajı ise bütün şehri kuşbakışı olarak görebileceğiniz bir noktada yer alıyor oluşu. Yani burayı gezerken bir yandan da Sevilla’nın güzelliğini de (özellikle gün batımı saatlerinde) seyredebilirsiniz.

pinterest
Metropol Parasol, dört katlı bir yapı; yer altına tarihi eserlerin bulunduğu bir müze inşa edilmiş, zemin kat (giriş kat) pazar alanı olarak kullanılıyor, rüzgâr paneli ve iki adet teras ise üst katlarda yer alıyor. Mantar misali yukarı yükselen yapının gövdesinin içerisinde merdivenler ve asansörler bulunuyor. Örtü gibi meydanı örten ahşap kısım ise poliüretan ile birbirine bağlanmış durumda. Bu şekilde yapının yüksek sıcaklıklara karşı da dayanıklı olması sağlanmış. Ek olarak, ahşap örtünün ya da gölgeliğin üzerine yükselip alçalan bir form izleyen yürüme yolları yapılmış. Zaten biraz önce bahsettiğimiz Sevilla manzarasını da işte bu yürüme yollarında ilerlerken seyredebiliyorsunuz.
 
Yapının yer aldığı konum, şehrin en işlek noktası ve de merkezi olduğundan insan hareketliliğinin de tam kalbi. Çevreyi gezenlerin bu noktadan geçmesi ve yapıya doğru yönlendirilmesi yine mimarın başarılı planlaması ile sağlanmış. Metropol Parasol tasarım olarak da başlı başına bir hareket unsuru olduğu için gerçek anlamda da sosyal bir etkinlik merkezi hâline gelmiş. Yoğun sıcaklık altında, sokakları kan ter içinde arşınlamak yerine Metropol Parasol’un serin gölgesinin altında Sevilla şehrinin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer henüz yolunuz bu şahane yapıya düşmediyse, mutlaka rotayı bir ara buraya çevirin. Bizden söylemesi!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?