Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Sessiz İstifa Kavramı: Tükendik mi, Tüketildik mi?
pexels
BUSINESS

Sessiz İstifa Kavramı: Tükendik mi, Tüketildik mi?

Son dönemlerde hayatımıza yeni bir kavram girdi: “Sessiz İstifa”. Bu kavramın iş hayatında kısa sürede bu denli ivme kazanışı ise tüm dünyada değişen ekonomik dengeler ve kariyerlerinin gidişatı için yeni düzene ayak uydurmaya çalışan insanlar nedeniyle oldu. Yaşanan bu değişim ve dönüşüm rüzgârı elbette beklenmedikti, yalnızca çağa ayak uydurmak için atılmış adımlar değil de mecburiyetten bu yeni düzeni benimsemek zorunda kaldık. Peki, bu süreç devam ederken harcanan bireysel çabanın artık yetmediği durumda devreye giren “sessiz istifa” ne anlama geliyor? Gelin, detaylara hep birlikte göz atalım.

Yayın Tarihi :12 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Sessiz istifa için yeni bir kavram desek de aslında bir süredir hayatımızda olan bir durum kendisi. Yalnızca üzerine fazla kafa yorduğumuz ya da bilinçli olarak benimsediğimiz bir tavır değildi, şimdi kendisine yeni bir isim vermiş olduk sadece. Bildiğiniz gibi iş hayatı zorlu bir yolculuk. Kariyer basamaklarını tırmanırken kimse bize altın tepside arzuladığımız şeyleri sunmuyor. Her yeni gün bizim için bir savaş ve biz bu savaştan galip gelebilmek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Gelin görün ki bireysel çabalarımızın yeterli gelmediği noktalar var. Kimi zaman ortak bir noktada buluşmak ve çözümü birlikte aramak gibi bir imkâna sahipken kimi zaman da tek başımıza boşa kürek çekmekten öteye gidemiyoruz. Günün sonunda ise harcadığımız çabanın bizi tatmin etmekten çok uzak olduğu bir noktada duruyor ve hayatımızı sorgular hâle geliyoruz. İşte, sessiz istifa da aslında tam olarak bu noktada devreye giriyor.

pexels
Sessiz istifa, kişinin artık hayatının merkezine kariyerini almaması ve harcadığı çabanın zaten kıymet görmeyeceğini düşünerek yalnızca “sorumluluklarını yerine getirecek kadar” çalışması anlamına geliyor. Yani işinden umudunu kesen kişi, eskiden olduğu gibi kendini parçalarcasına çalışmak istemiyor; görevlerini yerine getiriyor ancak işine dört elle sarıldığını gösterecek herhangi bir harekette bulunmuyor. Resmi olarak bir istifa dilekçesi sunmasa da bir şekilde işiyle bağını koparıyor ve ek bir iş yapmayarak, ortak etkinliklere katılmayarak ya da bulunduğu konumun ötesine gitmeyerek hem işini hem çalışma arkadaşlarını hem de patronunu sessizce boykot ediyor. Tam anlamıyla bir istifa olmasa da mesajı almayı bilen kişiler için bunun önemli bir protesto olduğunu söyleyebiliriz.

pexels
Son dönemlerde sessiz istifanın bu kadar yaygın hâle gelmesinde elbette Z kuşağının iş hayatına atılmasının büyük payı var. Daha önceki nesiller daha çok görev ve sorumluluk odaklı hareket etmeye alışkınken Z kuşağı yaptığı her işte bir “anlam arayışı”nın peşine düşüyor. Hâl böyleyken tatminsizlik yaşadıkları bir işi sürdürmekten ziyade iş hayatının onlara yüklediği tükenmişlik hissiyatından bu şekilde kurtuluyorlar.

Tabii, sessiz istifanın tek sebebini anlam arayışına bağlayamayız. Kariyerlerini ileri seviyeye taşımak için tercih ettikleri şirketlerde umduklarını bulamamak, sahip olmaları gerekenden daha fazla sorumluluğun üzerlerine yüklenmeye çalışılması, düşük maaş karşılığında yüksek performans beklentisi ve uzun çalışma saatleri kişilerin çalıştıkları işleri kendilerininmiş gibi benimsemesinin önüne geçiyor. Yani sessiz istifa tüm bu olumsuz koşullara karşı çalışanların kendini savunma mekanizması. Eğer çalışan yeterince takdir edildiğini hissetmez, emeklerinin görmezden gelindiğini düşünür ve çalıştığı yerde hak ettiği düzeyde ihtimam görmezse sessiz istifa durumunun kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

pexels
Bu hem işçi hem de işveren açısından oldukça tehlikeli bir durum. Çünkü bu kayıtsızlık ve boşvermişlik hâli uzun dönemde kişiye olumsuz olarak dönebilir -ki dönecektir de. Ruhsal olarak bizi tatmin etmeyen bir işte çalışmanın zaman içerisinde bizi yıpratacağı ortada. Motive olamamanın, mutsuzlukla eşdeğer olduğunu tahmin edersiniz. Bir amaç, bir motivasyon olmadan hayatımıza devam etmek kariyerimizin gelişimine de ket vuracaktır. Böyle bir durumda işveren ve işçi arasındaki dengenin iyi kurulması gerekir. Eğer vizyon sahibi bir işverenle birlikte çalışıyorsanız şanslısınız, çünkü bu durumun önüne geçebilmek ve sizi yeniden kazanmak için mutlaka bir adım atacaktır. Ama tavrınızın ötesini göremeyen bir işverenin emri altındaysanız, yol yakınken yeni bir arayışa girmenizi tavsiye ederiz.

Yukarı Kaydır