Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
WELLNESS

Sesimize Yeterince İyi Bakıyor Muyuz?

28 Kas 2022

Sesimiz, tıpkı cildimiz gibi, ileride çıkabilecek sorunları önleyebilmek adına iyi bakmamız gereken bir parçamızdır. Sesimize iyi bakmadığımız taktirde ileride büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Peki, ses sağlığımızı koruyabilmek için neler yapmalıyız? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde sesimize nasıl daha iyi bakabileceğimizi mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Ses; bakımsızlık, zorlama ve çok sigara tüketme gibi nedenlerden dolayı zarar görebilen hassas bir unsurdur. Yaş ilerledikçe çeşitli nedenlerden dolayı ses telleri, sağlıklı bir şekilde kapanmamaya başlar.Bu durum, kişinin sesinde değişimlere yol açar. Sağlıklı kapanmayan ses telleri, kişinin sesinin kalınlaşmasına, sesli nefes alıp vermesine veya konuşurken hırıltılar çıkarmasına neden olur. Peki, sesimizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmek için neler yapmamız gerekir? Gelin hep birlikte inceleyelim.  

Pexels
Ses Telleri Neden ve Nasıl Zarar Görür? 
 
   Ses telleri, konuşabilme yetimizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz, önemli bir parçamızdır. Sesimiz bizim için bu denli önemli olmasına rağmen onu koruyabilmek için hiçbir şey yapmayız. Halbuki ses, birçok nedenden zarar görebilen hassas bir yapıdır. Örneğin ses tellerini yanlış kullanmak, ses sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Seste, bağırma veya fısıldama gibi yanlış kullanım sonucu kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Sesi bozan diğer etkenler ise sigara içmek, sigara dumanına maruz kalmak ve endüstriyel dumanlı ortamlarda sıklıkla bulunmaktır. Tüm bu etkenler sesin bozulmasına davetiye çıkaran nedenlerdir. 


Pexels
Bir Numaralı Düşman: Sigara
 
   Ses bozulmalarındaki en büyük nedenlerden biri elbette sigara kullanmaktır. Sigara, içerisinde bulunan zararlı maddeler nedeniyle sese zarar vererek, seste çeşitli kayıpların yaşanmasına sebep olur. Yıllarca çok sigara içen birinin, ileriki yaşlarda sesinin çatallaştığına ve zarar gördüğüne hepimiz şahit olmuşuzdur.Sigara gerçekten de sese zarar veren en büyük unsurlardan biridir. Sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmak da sese zarar veren bir durumdur. Sesinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri sigara içmemek olacaktır. 

Pexels
Şiddetli Bir Şekilde Bağırmaktan Kaçının
 
   Kontrolsüz ses kullanımı da sese oldukça zarar veren durumlardan biridir. Özellikle kontrolsüz bir şekilde bağırmak, çığlık atmak, doğru teknikleri kullanmadan sesi şarkı söylemeye zorlamak veya uzun süre fısıldamak ses tellerine zarar verir. Çok zorlanan ses tellerinde kanamalar meydana gelebilir, bu da seste kalıcı hasarlara neden olur. 

Pexels
Yedikleriniz Sesinizi Öldürebilir 
 
   Ses tellerini bozan bir diğer unsur ise çok acılı veya çok ekşi besinler tüketmektir. Midenize zarar verecek besinler, ses tellerinize de zarar verecek besinlerdir. Bu yüzden gün içerisinde yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Özellikle turunçgilleri tüketirken, aşırıya kaçmadığınızdan emin olmanız gerekir. Turunçgillerin ekşiliği, çok tüketildiği taktirde midenize, dolaylı olarak da ses tellerinize zarar verebilir. 

Pexels
Sağlıklı Bir Ses İçin Bol Bol Su Tüketin 
 
   Günde en az 2 litre su tüketerek ses tellerinizi koruma yolunda bir adım atabilirsiniz. Sıvı, ses tellerinin nemli kalması için oldukça önemlidir. Nemli kalan ses telleri, daha sağlıklı bir şekilde çalışır, bu sayede de konuşan veya şarkı söyleyen kişi daha rahat ses çıkarabilir. Sizler de sesinizin bozulmaması için günde en az 2 litre su içerek, ses tellerinizi nemli ve sağlıklı tutabilirsiniz.  

Pexels
Oksijeni Unutmayın
 
   Temiz hava ve bol oksijen de sesinizi koruyabilmeniz için ihtiyacınız olan unsurlardan biridir. Düzgün bir ses çıkarabilmek için oksijene ve temiz bir havaya ihtiyaç duyarız. Ses tellerinizin sağlığı için temiz havada burundan derin bir nefes alabilirsiniz. Temiz hava alırken çok hızlı konuşmamaya da dikkat etmeniz gerekir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?