Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ted Bundy
SCOPE

Seri Katillerin Ortak Özellikleri

25 Oca 2023

Seri katil denildiği zaman pek çok insanın aklına belgeseli çekilmiş olan Ted Bundy geliyor. Bu isimle birlikte dünya çapında çok fazla seri katil bulunuyor ve bu insanların çoğu benzer özelliklere sahip.

unsplash
ABD’nin iç istihbarat ve güvenlik gücü olan FBI’a göre, bir insanın ‘seri katil’ olarak tanımlanması için o insanın 30 günden fazla bir süre içerisinde en az iki kişiyi öldürmüş olması gerekiyor. Ayrıca, bu insanlar öldürme eylemi için genellikle aynı çeşit silahı kullanıyor ve cinayetleri bir amaç doğrultusunda işliyor. Bir başka deyişle, seri katiller işledikleri cinayetleri çeşitli durumlara/olaylara dayandırıyorlar. FBI gibi bir istihbarat servisi olan CIA ile FBI’daki uzmanlar psikiyatristlerin ve psikologların yardımıyla uzun zamandır seri katilleri inceliyorlar. Bu incelemeler sonucunda seri katillerin bazı ortak özelliklere sahip olduklarını tespit ediyorlar. Bizler de bu ortak özellikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Jeffrey Dahmer

Aile Hayatı


Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda pek çok seri katilin aile hayatında çeşitli sıkıntılar olduğu tespit edildi. Bu sıkıntılar arasında fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, taciz ve tecavüz yer alıyor. Aile içindeki problemlerin bu insanlara yansıması sonucunda bu insanlar çocukluk dönemindeki problemleri arkalarında bırakamamış. Bunun sonucunda da cinayet işleme dürtüsü ile hayatlarına devam etmeye karar vermişler. Bazı seri katiller ebeveynlerinin cinsel saldırısına maruz kalmış iken bazıları da ev içindeki şiddetli kavgalara şahit olmuş. Ayrıca, yapılan çalışmalar sonucunda çoğu seri katilin aile bireylerinin fazlasıyla dindar ve baskıcı olduğu da tespit edildi. Buna ek olarak, bazı seri katillerin aile üyeleri de birçok suça sahip insanlar. Anlayacağınız, aile geçmişi ve aile bireyleri insanları seri katilleştirebiliyor.

Edmund Kemper

Zeka Düzeyi


Edmund Kemper, annesiyle birlikte 10 kişiyi öldüren ve 145’lik bir IQ’ya sahip olan bir seri katildi. Kemper örneğinden dolayı, pek çok insan seri katillerin hepsinin çok yüksek IQ’lara sahip olduğunu düşünüyor ve bu insanları ‘dahi’ olarak nitelendiriyor. Her ne kadar Kemper zeka açısından farklı bir örnek olsa da bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu sizlere bildirmek istiyoruz. Seri katillerin çoğunun IQ’su ortalama 99. Bir başka deyişle, seri katillerin bir ortak özelliği onların dahi olması değil, onların normal bir zekaya sahip olması. 

Richard Ramirez

Hafızayı Canlı Tutma İsteği


Yapılan araştırmalar sonucunda, pek çok seri katilin bir cinayet işledikten sonra sakinleşme dönemine girdiği tespit edildi. Bu sakinleşme döneminde gelecek cinayetini planlayan seri katiller, hafızalarını canlı tutmak ve önceki cinayetlerini unutmamak adına öldürdükleri insanlardan çeşitli şeyler alıyorlar. Bu şeyler arasında kurbanın herhangi bir eşyası yer alabildiği gibi kurbanın bir vücut parçası da bulunabiliyor. Bunlarla birlikte, bazı seri katillerin kurbanlarını cinayetten sonra fotoğrafladığı da biliniyor. Seri katillerin hafızalarını canlı tutmaya çalıştığı sakinleşme dönemi, birkaç gün sürebildiği gibi birkaç yıl da sürebiliyor. 

Ted Kaczynski

Öldürme Dürtüsü


Seri katillerin fark edilen bir diğer ortak özelliği de onların öldürme dürtülerinin asla sona ermemesi. Bir başka deyişle, seri katiller kendi istekleri ile öldürmeye ara vermiyor. Bu insanların cinayetleri sadece onların yakalanması ile son buluyor. Bu öldürme dürtüsünün kendiliğinden yok olmaması ise bu insanların öldürerek özel bir amaç uğruna çalıştıklarını düşünmelerine dayanıyor. Ayrıca, bu noktada seri katillerin ölmekten korktuğunu da belirtmek istiyoruz. Bu insanlar özel amaçları için öldürmeye devam etmek istiyorlar ve eğer ölürlerse başka insanları öldüremezler. Bu yüzden, seri katillerin çoğu ölmekten çok korkuyor. 

Henry Lee Lucas

Burç


Seri katillerin bir diğer ortak özelliği olarak da onların burçlarından bahsediliyor. Adını duyurmuş seri katillerin incelenmesi sonucunda bu seri katillerin çoğunun balık, ikizler, başak ya da yay olduğu açıklandı. Örneğin, 500’den fazla insanı öldürdüğü öne sürülen Henry Lee Lucas ve yedi kadını öldüren Terry Blair başak burcu iken Ted Bundy’nin yay burcu olduğu görülüyor. Yakın bir zamanda hakkında dizisi çıkan Jeffrey Dahmer ise ikizler burcuydu.  
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?