Pexels
KADIN KAFASI

Sen Susarsan Herkes Susar mı?: Cinsel Tacizde 'Başkasının' Sesi Olmak

25 Tem 2023

Bir taraf “Mağdurun duyurmaya rızası yoksa sus” diyor, bir taraf “Sustukça sıra hep bize gelecek”... Başkasının uğradığı ‘cinsel taciz’ karşısında, nerede duracağız peki?

2 Bardak
Bize dokunmayan yılan bin yaşar elbet. Ancak gün olur, aynı yılan fikrini değiştirip sinsi sinsi sokulup seni, beni yahut sevdiğimiz herhangi birini sokabilir. Sokacaktır da, çünkü yılanın tabiatı sokmak üzerinedir. Toplumsal birçok soruna gözlerimizi kapamaya, görmemiş gibi yapıp yolumuzu değiştirmeye çok meyilliyizdir. ‘Başkasının uğradığı cinsel taciz de gözümüzü kapadığımız, karşısında sesimizi çıkarsak dahi, başa çıkamadığımız sorunlardan birisi.

Pexels
Hadi bu yazıyı, varsayımlar üzerinden değil de, şahsımın yakın zamanda bizzat deneyimlediği, hatta hala deneyimlemeye devam ettiği bir durum üzerinden sürdürelim. Gerçeklerle acıtalım canımızı acıtabildiğimiz kadar. 

Bir projede gönüllülük yapmak üzere geldiğiniz ülkede mecburiyetten aynı çatıyı paylaştığınız, hayatınıza gökten zembille inercesine aniden girmiş ev arkadaşınızın, daha önceki evinde bir kadına cinsel tacizde bulunduğunu öğreniyorsunuz. Evden gönderilme sebebinin bu olduğunu düşünüyor, fakat sonra bu tacizin yönetime hiç bildirilmediğini çünkü mağdur kişinin (adı X olsun) bunun duyulmasını istemediğini söylediğini, ancak tacizi uyguladığı söylenen şahsın bir temiz de dövüldüğünü ve olayı inkar ettiğini öğreniyorsunuz. Olayı size anlatan kişi konuşmasını şöyle bitiriyor; “Bilmeye hakkın olduğunu düşündüm, madem artık senin evinde, dikkatli ol.”

Endişe duyan, adalet duygusu olan her insan ne yaparsa böyle bir durumda, onu yapmak, durumu projenin yetkililerine bildirmek istedim. Fakat, önümde çetin bir engel vardı; mağdur, susmayı seçmiş ve bu defterin kapanmasını, kimsenin durumdan haberdar olmamasını istemişti. Normal şartlarda nasıl davranırsınız? Mağdur kişi, yakınınız ise bildirmesi için onu cesaretlendirebilirsiniz belki ama o istemediği sürece siz de susarsınız. Fakat, şartların normal olmadığı bir noktadaydık, aynı yılan beni de sokabilirdi, zira bir oda ötemdeydi.

Pexels
Evet, masumiyet karinesini es geçemeyiz. Evet, suçluluğu ispatlanana kadar herkes masumdur. Fakat, böyle ciddi bir ‘iddia’ karşısında nasıl tepkisiz kalabilirdi bir insan? Mağdurun sesi olunamıyordu, zira o istemiyordu. Bu sessizliğin, bir başka mağdur yaratabileceği düşüncesiyle, nasıl güllük gülistanlık devam edebilir insan? İşin özü; cinsel taciz iddialarına adı karışmış bir erkekle, aynı evde yaşamayı istememiş, ve ‘ses’ çıkarmam gerektiğini düşünmüştüm.

Durumdan haberdar olmamı sağlayan kişiye, X'ten ‘o sesi’ çıkarabilmemiz için izin almasını, hatta mümkünse kendisinin ses çıkarmasını söyledim. Çünkü artık durum yalnızca onu değil, beni hatta şahsın çevresindeki diğer kadınları da ilgilendiriyordu. X kendisi ses çıkarmak istemedi, ancak bizim durumu bildirmemize razı geldi. Yetkili kişilere durumu anlattığımda ise olayın üzerinden epey zaman geçmiş olmasının ve bildirilmemiş olmasının harekete geçmeyi zorlaştırdığını söylediler. Ayrıca, X konu hakkında konuşmaya pek de gönüllü görünmüyordu.


Pexels
Yani burada kilit isim o idi ve resmi bir şikayette bulunması halinde yasal süreç başlatılabilecekti. Kısacası, bizim durumu bildirmemizden, incir çekirdeğini dahi dolduracak bir sonuç çıkmayacağı düşünülüyor ve durum yalnızca bir ‘dedikodudan’ ibaret görülüyordu.

Hem X’in sesi olmak hem de yeni bir mağdur yaratılmasını engellemek adına girdiğimiz çaba şu an yüksek ve kalın bir duvara çarpmış görünüyor.

 Mağdurun sesi olmaya çalışmak elbette kutsal, hele ki başkalarının da tehlikede olma ihtimali göz önüne alındığında. Ancak, mağdur sustuğunda, yaşadığımız durumdan da anlaşılabileceği üzere, onun adına kimin ne kadar yüksek sesle bağırdığının bir önemi ne yazık ki kalmıyor. Kısacası, mağdur istemedikçe, onun sesi olamıyorsunuz. Bağırsanız da, sesiniz çıkmıyor. Bu durum mağdurun hazır olduğunda konuşma hakkının anlaşılabilirliği ile yan yana getirildiğinde derin bir açmaz çıkarıyor ortaya.

Susuyor, kim ne diyebilir ki? Zira bunu tercih etme hakkı var. Fakat mağdur sustukça, yılan usulca başka çevrelerde geziniyor. Ta ki yeniden birini sokana kadar…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?