Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sekste Yeşil Bayraklar

30 Kas 2022

Gerek size, gerek partnerinize gerekse de ikiniz arasındaki dinamiğe yönelik bazı özellikler, pek çok açıdan doyum verici bir seks deneyimi yaşadığınızın ya da yaşayabileceğinizin habercisi olabilir. Eğer partnerinizde veya kendinizde bu yazıda bahsi geçenleri gözlemliyorsanız, sağlıklı bir seks deneyimi yaşadığınızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

1.5 Bardak
Seks yapmak için istekliyseniz. 

Belki de sekse dair en temel yeşil bayraklardan bir tanesi, bunun için istekli olmak. Eğer karşınızdaki bu insan ile seks yapmayı hakikaten istiyor, içten bir arzu duyuyorsanız yeşil bayrakları asabilirsiniz. İstemediğiniz ya da isteyip istemediğinizden emin olmadığınız durumlarda ise durup üzerine düşünmekte fayda var. Zorunda hissediyorsanız, vaktinin geldiğini düşünüyorsanız, karşı taraf çok istekli olduğu için kırmak istemiyorsanız veya bu ve benzeri pek de sizin isteklerinizi içermeyen gerekçelerle seks yapmayı düşünüyorsanız, bunlar kırmızı bayraklar olabilir.

Pinterest
Partnerinizi çekici buluyorsanız. 

Bir diğer önemli yeşil bayrak ise pek tabii birlikte olduğunuz insanı çekici bulmak. Karşınızdaki insanın karakterine ya da fiziksel özelliklerine ilgi duymak, beğenmek, takdir etmek, fiziksel veya duygusal bir çekim hissetmek seksin önemli bir parçası. Bir insanı sevebilir ama fiziksel bir çekim hissetmeyebilirsiniz. Ya da bir insanı fiziksel olarak beğenip, çekici bulabilir ama aranızda ten uyumu hissedemeyebilirsiniz. Dolayısıyla birini çekici bulmak, göz ardı edilemeyecek yeşil bayraklar arasında.

Pinterest
Kendinizi güvende ve rahat hissediyorsanız. 

Kendinizi psikolojik ya da fiziksel olarak baskı altında hissettiğiniz herhangi bir deneyimin sağlıklı olduğundan bahsedebilmek mümkün değil. Söz konusu seks olduğunda da kendinizi güvende ve rahat hissedebilmeniz fazlasıyla önemli. Seks doğası gereği oldukça samimi ve hassas bir deneyim olduğu için buna dahil olan herkesin yargılanmadan kendisi gibi olabilmesi, rahatça hareket edebilmesi, içinden geldiği gibi davranabilmesi gerekiyor. Eğer bu kişinin yanında rahat hissediyor ve böylesine olumlu duygular yaşıyorsanız, yeşil bayrak sallayabiliriz.

Pinterest
Karşılıklı olarak birbirinizin sınırlarına saygı duyuyorsanız.

Seks esnasında rahat ve özgürce hareket edebilmek kadar, birbirimizin sınırları içerisinde kalabilmek de önemli. Eğer karşı taraf söylemenize rağmen istemediğiniz şeyleri yapıyor ya da yapmak için sizi sürekli ikna etmeye çabalıyorsa ya da bunu yapan taraf sizseniz, bunlar göz ardı edilemeyecek kırmızı bayraklar olabilir. Öte yandan partneriniz hem isteklerinize hem de istemediklerinize saygı duyuyor, uyum sağlıyor, anlayış gösteriyorsa; siz de partnerinize benzer bir biçimde yaklaşıyorsanız, aranızda sağlıklı bir dinamiğin olduğunu söyleyebiliriz.

Pinterest
Cinsel ve duygusal istek ve ihtiyaçlarınıza hakimseniz. 

Söz konusu seks ya da genel itibariyle ilişkiler olduğunda pek çoğumuz ne istediğimizden ya da neye ihtiyaç duyduğumuzdan tam anlamıyla emin olamayabiliyoruz. Hal böyle olunca kendimizi akışa bırakıyor fakat akışın içerisinde de kaybolabiliyoruz. Her şeye uyum sağlamak, sürekli karşı tarafın yönlendirmelerine göre hareket etmek ya da şansınıza ne gelirse ona adapte olmak her zaman pek de keyifli olmayabilir. Öte yandan duygusal ve cinsel olarak kendi kişisel istek ve ihtiyaçlarınızı öğrenebilirseniz, çok daha doyum verici deneyimler de yaşayabilirsiniz. 
Karşılıklı olarak açık iletişim kurabiliyorsanız. 

Genel olarak ilişkilerde açık iletişim ne kadar önemliyse, seks konusunda da bir o kadar önemli. Eğer partnerinizle seks hakkında ya da seks esnasında gönül rahatlığıyla konuşabiliyorsanız, sağlıklı bir seks deneyiminden bahsedebiliriz. “Kendiliğinden iyi” seksler mümkün olsa da, aslında oldukça nadir. Seks deneyiminizi şansa bırakmamak ve git gide iyileştirmek için partnerinizle açıkça konuşabilmek, kuşkusuz en önemli yeşil bayraklardan bir tanesi.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?