Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
KADIN KAFASI İlişkiler / Cinsellik

"Seks Pozitif Bir Bilinçaltım" Yoksa Bu Kimin Suçu?

05 Oca 2023

Bunca yıldır kafanızda hiçbir tabu olmadığını, olanları da yıkarak onlardan kurtulduğunuzu düşündünüz, değil mi?... Ama tüm tabusuzluğunuza karşın, hala tam anlamıyla seks pozitif bir bilinçaltınız olduğunu hissedemiyorsunuz. Buradasınız ve kendinize bu soruyu soruyorsunuz: seks pozitif bir bilinçaltım yoksa, bu kimin suçu?

1.5 Bardak
Cinselliğin normal karşılandığı bir çevrede de büyümüş olsanız, bilinçaltınız tamamen seks pozitif olamayabilir. Öncelikle, eğer bunun için zaman zaman suçlu hissediyorsanız, hissetmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü, bilhassa kadınsanız ya da kendinizi kadın olarak adlandırıyorsanız, sizin nazarınızda bu işin çok daha makul bir arka planı var. 

pexels

Seks pozitif olamamanın arka planı


Bu arka planda 'toplumsal yargılar' gibi, ne kadar yok saymaya çalışırsak çalışalım gözümüzün önünde duran ve varlığını sürekli bize hatırlatan bir kavram mevcut. Bu kavramın kadın ve erkek üzerinde neredeyse hiçbir konuda aynı algılanmadığını çocuk yaşlarımızda öğrendik çoğumuz. Erkek cinsel yaşama adım attığında 'aferin paşama, milli oldu' denir, kadının cinselliği ise ayıpsanır ve üzerinin örtülmesi, hatta mümkünse evlilik kurumuna kadar saklanması münasip görülür. Cinselliği normal gören, çocuklarını bu şekilde yetiştiren ailelerde yetişmiş olsanız da bilinçaltınızda seks fikrini normalleştiremiyor olabilirsiniz. Bunda seksi aslında iğrenilecek bir şey olarak görmenin de payı var. Çoğunluğun severek gerçekleştirdiği bu eylem, bazılarımıza ürkütücü ya da iğrenç de gelebilir. Hal böyleyken pozitif bir bilinçaltına sahip olmak mümkün mü? 

pexels

Seks pozitif bilinçaltım olmadığını nasıl anlarım?


'Ben aslında seks fikrini seviyorum, insanlar seks yapabilmeli özgürce' diyenlerdensiniz belki. Yani, yüzeysel olarak bakıldığında gayet de seks pozitif bir insansınız. Ama bazen, öyle davranışlar sergiler, öyle sözler sarf ederiz ki, yeterince seks pozitif olmadığımız, bilinçaltımızda bu fikirle barışamadığımız gün gibi ortaya çıkar. Örneğin, farklı farklı insanlarla cinsellik yaşayan, düzenli ilişkiler kurmayı tercih etmeyen birinden söz ederken slut-shaming ya da diğer bir deyişle sürtük utandırma yaparken bulursunuz kendinizi. Sonrasında, eyleminiz için kötü de hissedersiniz. Çünkü aslında buna tamamen pozitif olmak istiyorsunuz ama arka plan buna yeterince müsaade etmiyor. Ya da, birisinden çok hoşlanmış olmanıza rağmen onunla sevişirken/seviştikten sonra karnınızda bir yumru oluşuyorsa, garip bir hoşnutsuzluk, suçluluk duygusu basıyorsa, bilinçaltınızın bir yerlerinde sekse karşı pozitif değilsiniz. Ve inanın, bunda hiçbir sorun da yok. Tam anlamıyla pozitif bakabilmek, zaten sanıldığı kadar kolay değil. Ayrıca, bu problem bizim toplumumuza has da değil. Özgürce cinsellik yaşadığını gördüğümüz, hatta imrendiğimiz toplumlarda da seksi değerli kılarken seksin öznelerinin birbirini değersizleştirdiğini görüyoruz. Yani, buradaki pozitivizm yalnızca eyleme değil, eylemi gerçekleştirdiğimiz insana dair de olmalı. Buradan yola çıkarak, seviştikten sonra karşıdaki insanın hemen alanınızı terk etmesini, sizinle iletişim kurmamasını istiyorsanız, siz de seks pozitif bir bilinçaltına sahip değilsiniz ne yazık ki. Yalnızca eyleme değil, karşıdaki insana da saygı duymanız gerek çünkü.

pexels

Ya seks pozitifliğim 'her şeye onay vermem' olarak algılanıyorsa?


Burası amiyane tabirle zurnanın zırt dediği yerdir işte. Sekse karşı pozitif olmamız, bunu her koşulda her insanla yapmaya onay vereceğimiz anlamına gelmez. Bunu bir 'sınırsızlık' olarak algılayan kimseler, özel alanınıza yeltendiğinde, size bu minvalde imalarda bulunduğunda, bunun tamamen onun arka planıyla ilgili olduğunu unutmayın. 
Seks pozitif bakış açınızın yanlış anlaşılması fikri de sizin seks pozitivizmine karşı içten içe cephe almanızı sağlıyor olabilir. Cinsellik hakkında özgürce konuşan, kendini ifade edebilen bireylere kötü niyetli kişilerin daha çok meyil etmesi bilindik bir senaryo neticede. Bir şeyi konuşuyor olmak, onun fikrine 'okay' olmak, her o an o eyleme 'okay' olmak anlamına gelmez. Bunu önce siz kabul edebilin ki, başkalarına da kabul ettirebilesiniz. Seks pozitif olmamak, olamamak bir suç değil, dolayısıyla 'suçlu kim?' sorusunu 'nedeni ne?' olarak değiştirmek, bu durumu kendi iç dünyamızda çözümlememizin yolunu açabilir...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?