Sanatseverlere Kitap Önerileri
KÜLTÜR/SANAT

Sanatseverlere Kitap Önerileri

Sanat tarihine meraklı olanlar ve sanat akımları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen sanatsever okuyucularımız için hem keyifli hem de eğitici kitaplar içeren bir okuma listesi oluşturduk. Şimdiden iyi okumalar dileriz!

Yayın Tarihi :19 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Sanat Tarihinde Aşıklar – Agata Toromanoff
Listenin ilk ve en romantik kitabı olan Hep Kitap yayını Sanat Tarihinde Aşıklar, adından da belli olduğu gibi aşıkları tasvir eden sanat eserlerini ele alıyor. Sanat tarihçi Agata Toromanoff, milattan önce 1345 yılından başlayarak 2013’e kadar süren uzun bir zaman çizelgesine bakıyor ve bizi aşkın tarihine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Aşkın ne kadar zamansız olduğunu Toromanoff’un seçtiği eserler sayesinde bir daha anlıyoruz. Sarayın merdivenlerinde, deniz kenarında veya evlerinin koltuğunda bulundukları haliyle ister sarılıyor ister uzaklaşıyor olsunlar, gördüğümüz çiftlerin hepsi samimiyeti, acıyı, özlemi ve daha birçok duyguyu başarıyla yansıtıyor. Eserleri en net haliyle inceleyebildiğimiz sayfaların yanında, eserin tarihi ve içeriği hakkında kısa açıklamalar bulunuyor ve kitap oldukça akıcı bir şekilde okunuyor. Farklı mitolojik hikayeleri, efsaneleri ve gerçek hayattan betimlemeleri içeren Sanat Tarihinde Aşıklar, kesinlikle kütüphanenizde bulunması gereken kitaplardan.

20. Yüzyıl Batı Sanatında Akımlar (Sanatçılardan Yazılar ve Açıklamalarla) – Ahu Antmen
Modern sanat akımlarını mükemmel bir objektiflik ve sadelikle anlatan bu kitap, gerçek bir rehber niteliğinde. Antmen, ‘İzlenimcilik ve Sonrası’ bölümünden başlayarak, postmodern döneme kadar uzanıyor. Kitap, 20. yüzyılda ortaya çıkmış sanat akımlarının manifestosunu kısaca anlatıyor ve bahsedilen akıma ait sanatçıların orijinal metinlerini başarılı çevirilerle okuyucuya sunuyor. Kısa bir kitap olmasa da okuması oldukça kolay ve keyifli olduğu için okumaya başladığınızda kendinizi kitabı yarılamış halde buluyorsunuz. Kitap, akımların birbirinden nasıl etkilendiğine, nasıl evrildiğine ve sanatçıların ait oldukları akımlar aracılığıyla sanat sahnesine ne tür yenilikler getirmek istediklerine dair kapsamlı bilgiler içeriyor. Gördüğünüz sanat eserlerini daha iyi anlamanıza ve arkalarında yatan manifestolar hakkında daha iyi bir fikre sahip olmak istiyorsanız, Antmen’in bu eseri olmazsa olmazlardan biri.

Resimlere Bakmak – Susan Woodford
Hep Kitap’ın başka bir yayını olan Resimlere Bakmak, sanata meraklı fakat gördüğü eserlerde neye dikkat edeceğini ve nasıl yorumlayacağını bilmeyen okurlar için mükemmel bir kaynak. Resimlerde sıkça işlenen temaların ve ikonların ne anlama geldiğini oldukça açık, renkli ve eğlenceli bir üslupla açıklayan Woodford şöyle diyor: ‘’Resim, gördüğümüz dünyayla aynı olmak zorunda değildir.’’ Kitapta belirli geleneksel motifleri öğrenirken, resimlere farklı açılardan bakmayı ve Woodford’un da dediği gibi resimlerin her zaman gerçek dünyayı birebir olarak yansıtma çabasına sahip olmadığını da fark ediyoruz. Resimlere eğitimli bir açıdan bakmak isteyenler için gereken temel bilgilerin yer aldığı Resimlere Bakmak kitabını bütün sanatseverlere tavsiye ediyoruz.

Sanat/Cinsiyet (Sanat Tarihi ve Feminist Eleştiri) – Ahu Antmen
Ahu Antmen’in editörlüğünü yaptığı Sanat/Cinsiyet, aslında farklı yazarların makalelerinden oluşuyor. Sanat tarihçi yazarlar Thalia Gouma-Peterson ve Patricia Mathews’in sunuşuyla başlayan kitap, 1960’lı yıllarda merkezi Amerika olan ikinci feminist dalganın etkisiyle ortaya çıkan, ‘’Sanatta kadının yeri ne durumda?’’ sorusunu derinlemesine inceliyor. Feminist sanat tarihçi Linda Nochlin’in bu sorgulamaya öncülük eden, ‘’Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?’’ adlı makalesinin de yer aldığı kitap, feminist sanat hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyen sanatseverlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Sanat sahnesinin yüzyıllardır erkekler tarafından ‘yönetildiğini’, sanatçı olmanın ne demek olduğunun sürekli erkek sanatçılar tarafından açıklanmasının kadınları sanat ‘sisteminin’ dışında tuttuğunu düşünen feminist kadın sanatçıların bu konudaki detaylı görüşlerine bu kitap ile ulaşıyoruz. Feminist sanata ve feminist sanat anlayışına ışık tutan Sanat/Cinsiyet kitabının okuyanların ufkunu açtığına inanıyoruz.

Yukarı Kaydır