Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
BUSINESS

Sales Funnel (Satış Hunisi) Nedir?

05 Oca 2023

İster bir ofiste çalışın ve müşterilerle birebir temas olun isterseniz de çevrimiçi bir iş yapın her hâlükârda söz konusu satış olduğunda, ziyaretçileri çekmek ve müşteriye dönüştürmek için bir satış hunisi oluşturmak şart. Peki ama satış hunisi yani sales funnel nedir ve nasıl oluşturulur? Nereden başlamak gerekir. İşte tüm detaylar yazımızda.

Sales funnel denilen satış hunisi, potansiyel bir müşterinin bir ürün ya da hizmetin farkında olmasından itibaren başlayıp satın alma işlemini gerçekleştirmesine kadar geçirdiği sürecin şemasını anlatıyor. Şimdi üçgen bir huni şeması hayal edin. Bu şemada, en üst kısım farkındalığın ilk aşamasını oluştururken alt kısıma gelindiğinde ise satın almanın son aşamasını temsil eden dar bir huni beliriyor. Bunun amacı potansiyel olabilecek müşterileri huniden mümkün olduğunca verimli şekilde geçirmek ve onları satın almaya yönlendirerek ödeme yapan müşterilere dönüştürmek. Pazarlama ve satış stratejilerin hemen hemen tamamı potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeye ve onları satış hunisinden geçirmeye odaklanarak satışı hedefler. Bu şema, müşterinin satın alma davranışındaki yolculuğunu anlamak ve bu yolculukta eksikleri görmek ve iyileştirme fırsatlarını belirlemek için oldukça faydalı bir şema.

Müşteri davranış analizleri büyük önem taşıyor
 
İşletmeler, satış hunisinin her noktasında müşteri davranışına ilişkin verileri analiz edip darboğazları veya müşterilerin ayrıştığı alanları belirleyip müşteri deneyimini iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak için gerekli çalışmaları yapmalarına olanak sağlıyor. Peki satış hunisinde hangi aşamalar yer alır dilerseniz biraz da bu detaylara bakalım. Öncelikle satış hunisi temel olarak fark etme davranışı ile başlar. Farkında olma, müşterinin ürün veya hizmetten haberdar olduğu huninin ilk aşamasını oluşturur. Bu ilk adımda temel anlamda ürün ya da hizmetle potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeye ve onları satın alma davranışına yönlendirmeye odaklanılıyor.
İkinci nokta ilgi çekme. Bu nokta potansiyel müşterinin ürün ya da hizmete olan ilgisinin göstergesidir. Genel olarak potansiyel müşterilere ürün ya da hizmet ile ilgili daha fazla bilgi sağlamaya ve olabilecek tüm soruları yanıtlamaya çalışılıyor. Geldik en önemli son iki aşamaya. Bunlardan biri karar verme süreci diğeri ise satın alma davranışı.

Karar verme sürecinde müşteriyi ikna edemezseniz başarısız olabilirsiniz
 
Karar verme sürecinde müşteriyi ikna edemezseniz vazgeçerek satın alma davranışına yönelmez. İkna ederseniz de son aşama olan satın alma davranışıyla başarıya ulaşırsınız.  Karar Verme Sürecinde müşteri ürün ya da hizmeti değerlendirerek satın alıp almayacağına yönelik ikna edilmek ister. Bu noktada ürün ya da hizmetin avantajlarını vurgulamak ve sahip olabilecekleri endişeleri ya da dezavantajları elimine ederek müşterileri bir satın alma işlemi yapmaya ikna etmek esastır. Bu son aşamada, şayet potansiyel müşteri ikna olmuşsa satın alma davranışı olumlu gerçekleşir. Bu noktada satın alma sürecinin tamamlamasına ve müşterinin olumlu bir deneyim yaşamasına odaklanılır. Tüm potansiyel müşteriler satış hunisinin tüm aşamalarında ilerlemeyebilir. Bazıları çeşitli noktalarda ayrılabilir, bu normaldir. Satış hunisinin esas amacı, mümkün olduğunca fazla potansiyel müşteriyi huniden geçirmeye çalışmak ve onları son aşamaya getirerek ödeme yapan müşterilere dönüştürmektir.

googlephotos
Satış hunisi işletmelere özellikle bu dört başlıkla yardımcı olur. Bunlar: net hedef belirleme, kaynakları tahsis etme, müşteri deneyimlerini iyileştirme ve eksikleri ve fırsatları görme.
 
Peki satış hunisini nasıl oluştururuz? Öncelikli olarak işletmeniz için bir hedef kitle tanımlayın. Ardından farkındalık, ilgi, karar ve satın alma sürecini oluşturacak satış hunisi aşamalarını belirleyin ve ardından her aşama için pazarlama ve satış faaliyetlerini belirleyin. Huniyi optimize etme konusunda veri analizi yapın ve bu analizi düzenli olarak güncelleyin. İşte bu kadar!


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?