Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
toix ties
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sağlıksız Arkadaşlıkları Bitirmek İçin Taktikler

02 Şub 2023

Sosyal hayatımızın büyük bir kısmını oluşturan arkadaşlıklar da romantik ilişkiler gibi sürelerini doldurabiliyorlar ve bu dolum sonucunda da bu arkadaşlık bağlarının kopartılması gerekiyor. Ne yazık ki, arkadaşlık bağlarını kopartmak romantik ilişkileri sonlandırmak kadar kesin olmuyor/olamıyor.

1.5 Bardak

pexels
Karşınızdaki insanın toksik bir arkadaş olduğunu çeşitli durumlar sayesinde fark edebilirsiniz. Örneğin, bu kişi sadece kendi çıkarları için sizinle birlikte oluyorsa ya da bu kişi ile artık aynı/benzer değerleri paylaşmıyorsanız bahsi geçen kişiyle sağlıksız bir arkadaşlık bağınız var demektir. Bu durumlarla birlikte, beraber vakit geçirmekten hoşlanmadığınız fakat birlikte vakit geçirmeyi bir alışkanlık olarak gördüğünüz insanlarla olan ilişkilerinizi de sağlıksız arkadaşlık olarak yorumlayabilirsiniz. Peki, çeşitli durumlar sonucunda kendisini belli eden sağlıksız arkadaşlığı bitirmek için neler yapabilirsiniz?

pexels

Konuşmak


Her ilişki tipinde önerildiği gibi sağlıksız arkadaşlık bağını kopartmak için de ilk olarak konuşmaktan destek alabilirsiniz. Sağlıksız bir arkadaşlık sergilediğini düşündüğünüz arkadaşınızla iletişime geçip onunla yüz yüze konuşmak istediğinizi belirterek başlayabilirsiniz bu çözüme. Yüz yüze yapacağınız bu konuşma esnasında düşüncelerinizi ve duygularınızı açıkça karşı tarafa belirtmelisiniz. Karşınızdaki insanın yanlışlarından sürekli bahsetmek yerine onun sergilediği tavırlar sonucunda kendinizi nasıl hissettiğinizi açıklamalısınız. Siz çeşitli durumları yanlış olarak nitelendirseniz de bu durumlar karşınızdaki insan için doğru gözükebilir, bu nedenle en mantıklı olan şey kendi duygu ve düşünce dünyanızı karşı tarafa açmaktır. Eğer karşınızdaki insan başlattığınız konuşma sonucunda pozitif bir tepki verirse belki bahsi geçen sağlıksız arkadaşlığı düzeltme şansını elde edebilirsiniz.

pexels

Ara Vermek


Her ne kadar ara vermeyi sadece romantik ilişkilerde uygulanabilen bir ayrılık tekniği olarak bilsek de arkadaşlık ilişkilerinde de ara vermek bazı zamanlarda mantıklı bir çözüm olabiliyor. Eğer yaptığınız konuşma sonucunda karşınızdaki kişi pozitif bir tepki vermediyse ya da sizi tersleyici bir tavır sergilediyse ara verme taktiğini uygulayabilirsiniz. Bu taktik için ilk olarak aranızda geçen konuşmayı anlamlandırmanız için bir miktar vakte ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. Ayrıca, bu kişiye bir süre işinizden ya da eğitim hayatınızdan dolayı meşgul olacağınızı ve sadece bu durumlar ile ilgilenmeniz gerektiğini de belirtebilirsiniz. Arkadaşlığınıza ara verdiğiniz zaman diliminde bu arkadaşlık üzerine ayrıntılı bir şekilde düşünebilirsiniz, sakinleşebilirsiniz ve dinlenebilirsiniz. Arkadaşlığınızın gidişatını kafanızda belirledikten sonra da bahsi geçen kişiyi arayarak tekrar konuşmaya hazır olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

pexels

Yavaş Yavaş Uzaklaşmak


Konuşma ve ara verme ile sağlıksız arkadaşlığınızı bitiremediyseniz yavaş yavaş uzaklaşmadan yana oyunuzu kullanabilirsiniz. Bu taktik esnasında bahsi geçen arkadaşınızla aranızdaki sosyal bağlantınızı yavaş yavaş kopartmak için çaba göstermelisiniz. Örneğin, bu insanın mesajlarına kısa cevaplar verebilirsiniz, bu insanın aramalarına arama ile değil de mesaj ile dönüş yapabilirsiniz ve bu insanın sosyal medyadaki gönderilerini beğenmeyi ve bu gönderilere yorum atmayı bırakabilirsiniz. Bu taktik sayesinde sağlıksız bir arkadaş olduğunu düşündüğünüz insanlardan zamana yaydırarak uzaklaşabilirsiniz ve bu uzaklaşmayla birlikte istemediğiniz arkadaşlıkları doğal bir şekilde bitirebilirsiniz. Bu taktik esnasında biraz sabretmelisiniz ve zamanın gücüne inanmalısınız.

pexels

İlişkiyi Hızlıca Sonlandırmak

Yukarıda bahsettiğimiz taktikler sizin için uygun değilse ve bir arkadaşlık bağını şipşak bitirmek istiyorsanız bu taktiği kullanabilirsiniz. Bu taktiği kısaca kaos olarak anabiliriz çünkü bu taktik esnasında arkadaşlığınızı bitirmek istediğiniz insandan hızlıca uzaklaşmanız gerekiyor. Anlayacağınız, bu hızlı uzaklaşma sonucunda ortaya bir kaos çıkacak fakat işler çabucak bitmiş olacak! Bu taktiği somut bir şekilde uygulamak için bahsi geçen insanı sosyal medya platformlarından engelleyebilirsiniz ve bu şekilde bu insanın size ulaşmasının önüne geçebilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?