Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Sağlıklı ve Keyifli Bir Yılbaşı için 5 Tüyo

26 Ara 2022

Bir yılın bitişi ve yeni bir yılın başlangıcını heyecan ve coşkuyla kutlayacağımız o gece sonunda geldi! Birbirinden güzel yemekler yemeyi, sınırsız içmeyi ve sabaha kadar eğlenmeyi planlamış olabilirsiniz. Ancak 2023’ün ilk sabahına keskin bir baş ağrısı, mide bulantısı ya da halsizlik ile uyanmanıza gönlümüz razı gelmedi. Bu nedenle sizler için yılbaşı gecesinde eğlenceden mahrum kalmadan dengeli bir gün nasıl geçirilir, bunu paylaştık.

Yılbaşı ağaçları süslendi, planlar yapıldı, birbirinden güzel sofraların hazırlıkları başladı… Herkesin yılbaşı planı birbirinden farklı olsa da bu gece hiçbir şeyi düşünmeden gönlümüzce eğleneceğimiz kesin. Ancak bu eğlenceler ertesi gün mide bulantısı, baş ağrısı gibi sindirim problemleri ve halsizlikle sonuçlanabiliyor. Hem bunu engellemek hem de hiçbir şey düşünmeden güzel bir gece geçirmeniz için ufak tüyolarımız var.

Yılbaşı Sabahına Hafif Başlayın


Dengelemeye sabahın ilk ışıklarından başlayabilirsiniz. Hali hazırda akşam çeşitli mezeler, ana yemekler, hamur işleri ve tatlılarla dolu bir sofraya oturacağınızı düşünürsek; akşama kadar hafif beslenmekte fayda var. Bu nedenle güne protein ve sebzeden zengin bir öğünle başlamanızı öneriyoruz. Bu sebeple kahvaltıda yumurta salatası, sebzeli bir omlet ya da lor peyniri, zeytin ve söğüşlü güzel bir tabak tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Yine kahvaltınızın yanına eşlik edecek bir yeşil çay ya da beyaz çay gün içindeki şişliğinizi dengeleyecektir. Tabi akşama kadar bolca su içmeyi de unutmuyoruz.

Tabağınızı Çeşitlendirin


Geldik şölen gibi bir yılbaşı sofrasına. “Ne kadar çok çeşit var, hangi birini yesem?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bizim cevabımız; hepsi! Peki ama nasıl? Yılbaşı gibi çeşitli yemeklerin sunulduğu özel günlerde yaptığımız en büyük yanlış açgözlülük. Her yemekten tüketmek istemeniz son derece normal, ancak bunu belirli porsiyonlar içerisinde yaparsanız hem gözünüz doymuş olacak hem de bir anda midenize yüklenmemiş olacaksınız. Bu nedenle mezelerin tadımlık tüketimi, ana yemeklerin ufak porsiyonlarda alınması keyifli bir gece geçirmenize yardımcı olacak.

Yeşillik Olmazsa Olmaz


Böyle çeşitli sofralarda genelde bol proteinli ve karbonhidratlı ana yemeklere fazlaca yükleniyoruz. Bu durum yılbaşı gecesi ve ertesi gün şişkinlik, kabızlık gibi sindirim problemleri yaşamamıza sebep oluyor. Bu nedenle hazırladığınız tabağın yanına küçük bir kase salata ya da yeşillik almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Böylece mideniz de dolacağı için ekstra porsiyonlar tüketmeyi de engellemiş olacaksınız.

Bir Bardak İçkiye Bir Bardak Su


Yemeklerden çok konuştuk, biraz da içkilere bakalım. Yılbaşı gecesinde alkol tüketecekler için ilk tavsiyemiz karıştırmamak. Yani şarapla başladığınız günü, kokteyl çeşitleriyle devam ettirip viskiyle sonlandırmanız; ertesi gün “bir daha alkol almayacağım” pişmanlığı yaşamanıza sebep olabilir. Elbette bunun sebebi sadece alkolleri karıştırmanız değil fazlaca tüketmeniz.

Yılbaşı gecesi hangover olma durumu çoğumuzun başına gelebilir. Vücudun susuz kalmasıyla birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler ertesi gün canınızı epey sıkabilir. Bu nedenle bir bardak içkiyle birlikte bir bardak su kuralını uygulayarak hangover ihtimalini azaltabilirsiniz. Ayrıca “yılbaşı gecesi güzelce içeyim ama sarhoş olmadan evime döneyim” diyorsanız, gün içerisinde biraz daha yağlı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Tatlı ya da Meyveden Birini Seçin


Yemekler yendi, içkiler içildi; sıra geldi birbirinden leziz tatlılara. Bu gece elbette diyet düşünecek değilsiniz, mutlaka tatlı tüketeceksiniz. Ama bizim tavsiyemiz hem meyve şöleni yapıp hem de tatlı yememenizden yana. Alkol alırken yanında meyve tüketiyorsanız vücudunuza zaten yeterince şeker alıyorsunuz demektir. Üstüne bir de tatlı yerseniz alacağınız şeker neredeyse üç katına çıkacak. Bu durum da hem karaciğerinize yük bindirecek hem de yediklerinizin hızlıca yağa dönüşmesine sebep olacak. Bunun için ikisi arasında bir seçim yapmalısınız.

Bir seneyi daha geride bırakırken sevdiklerinizle geçireceğiniz bu gecede gönlünüzce eğlenmenizi ve sağlıklı beslenmeye ertesi gün kaldığınız yerden devam etmenizi tercih ediyoruz. 2023 senesi size ve sevdiklerinize şans getirsin!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?