GASTRONOMİ

Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları

07 Oca 2022

Herhangi bir diyetisyene, doktora veya beslenme uzmanına başvurduğunuzda tahliller yapıldıktan sonra beslenme listeniz hazırlanır. Genellikle bu listelerin en başında protein ihtiyacınızı nereden ve nasıl karşılayacağınız yazar. Ama karbonhidratlar kilo vermek isteyenler için tamamen uzak durulması gereken bir besin gibi gösterilir. Karbonhidratlara her bireyin ihtiyacı vardır sağlıklı ve gerekli miktarda alınmasının zararı değil faydası vardır. Bu düşüncenin sebebi karbonhidrat denince akıllara pastalar, şekerlemeler ve bilumum zararlı yiyeceklerini gelmesidir. Ancak karbonhidratlar bunlardan ibaret değildir. Bugün ki yazımızda sizin için sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını derledik ama bunları size aktarmadan önce karbonhidratın ne olduğunu anlamamız için ufak bir açıklama yapalım.

Karbonhidrat Nedir?

Günlük yaşantınızda iyi karbonhidrat, kötü karbonhidrat veya sağlıklı karbonhidrat gibi söylemler duymuş olabilirsiniz. Bu besin türünün midenizde nasıl ayrıştığını daha iyi anlamanız için önce karbonhidratın ne olduğunu anlamanız gerekmekte. Karbonhidratlar karbon, oksijen ve hidrojen atomlarından oluşur. Makro besin grubunda yağ ve proteinlerin yanında yer alırlar. Beslenme düzeninde karbonhidratlar 3 kategoriye ayrılır. İlk grup şekerler; Kısa zincirli moleküllere sahiptir. İsminden anlaşıldığı üzere tatlıdır. İkinci grup nişastalar; Uzun glukoz zincirlerinden oluşurlar ve vücut tarafından saf glukoza çeviriler. Son grup lifler; İnsanların lifleri sindirme gibi bir özelliği yoktur ancak bağırsaklarda bulunan bakterilerin bu besini sindirebilir. Karbonhidratların asıl görevi insan vücuduna enerji sağlamaktır. Karbonhidratlar vücudumuzda parçalanarak veya glukoza çevrilerek enerji üretiminde kullanılırlar. Ayrıca karbonhidratlar vücutta yağ olarak da depolanabilir. Şimdi yazımızın asıl konusu olan sağlıklı karbonhidrat içeren yiyeceklere geçelim.

Pancar

Besin değeri çok yüksek olan içerisinde bulunan bilumum vitamin ve mineral çeşitleri ile tam bir sağlık deposu olarak nitelendirilebilir. Pancarın sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olması haricinde inorganik nitrat içeren bir sebze olması da dikkat çekiyor. İnorganik nitrat vücutta nitrik okside dönüştürülür ve eğer spor ile ilgilenen biriyseniz antrenmanda size yardımcı olabilir.

Muz

Ülkemizde çok sevilen meyvelerden olan muz tek başına tüketimin yanı sıra sağlıklı tarifler yapmak içinde birebir. Rafine şeker yerine muzun tatlılığını kullanarak onlarca çeşit atıştırmalık ve tatlı yapabilirsiniz. Muz hem sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı hem de zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum kalp sağlığı açısından iyileştirici özelliğe sahiptir ve kan basıncı düşürmekte etkilidir.

Yulaf

Tabii ki her sağlıklı yiyecek yazısının olmazsa olmazı yulaf. Bu listede olacağını tahmin etmişsinizdir diye düşünüyoruz. Ne kadar her yazıda adı geçse de klişe olduğu için değil yeryüzünde ki en iyi tam tahıllardan biridir yulaf bu yüzden bu kadar ünlü. Mükemmel bir lif ve karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra vitamin ve mineral açısından da oldukça besleyici. Lif içerinin bu kadar yüksek olmasının sonucu olarak tüketildiği zaman uzun süreler tok tutacak ve midenizi, bağırsaklarınızı rahatlatacak. 

Kinoa

Yulaf kadar olmasa da son zamanlarda popülerleşen besinlerden biri de kinoa. Kaliteli sağlıklı ve yüksek miktarda karbonhidrat içermesine rağmen içerisinde bolca sağlıklı yağ ve proteinde bulunmakta. Bu sebeple diyetisyenler ve sporcular tarafından tercih ediliyor. 

Karabuğday

İçerisinde gluten barındırmayan bir tahıl türüdür karabuğday. Şuan için o kadar popüler olmasa da içeriğindeki yüksek lif ,karbonhidrat ve protein sayesinde sanıyoruz ki yakın zamanda daha çok tercih edilen daha popüler bir tahıl olarak yerini alacaktır. Ayrıca tek özelliği yüksek besin değerleri değil kalp sağlığı, kan şekeri seviyeleri ve diyabet hastaları için de önerilmekte.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?