Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Sağlıklı İlişkiler İçin Drenaj Nasıl Yapılır?

18 Oca 2023

Drenaj; birçok farklı sektörde kullanılan bir terim: Peyzaj mimarlığında, inşaat sektöründe, tıpta… Peki, bu ‘drenaj’ terimini ilişkiler düzlemine çektiğimizde, ilişkilerimize nasıl değer katabilir? Hadi gelin, metafor yağmuru başlıyor!

2 Bardak

Drenaj kısaca, bir yerdeki fazla suyun ya da sıvının uzaklaştırılmasına verilen isim. Eğer ağzımızda bir apse varsa, bu drenaj yoluyla uzaklaştırılabilir. Aynı zamanda, drenaj; önceden alınan bir önlem gibi de okunabilir. Bir bina inşa edilirken, olası sel baskını veya fazla sıvı girişi gibi durumlarda drenaj sistemi bina inşası ile kurgulanarak, yapının zarar görmesi engellenir. Aslında evimizde saksıya bitki dikerken de bunu yaparız. Mantık ise aynı olur. Nasıl, bina zarar görmesin diye dibine mesafe alacak şekilde drenaj sistemi uygulanıyorsa, saksının dibine boşluklu yapıyı sağlayacak çakıl taşları koyup üzerine toprağıyla birlikte bitkiyi yerleştirerek drenaj sağlayabiliriz.
Peki, tüm bunların ilişkilerimizle nasıl bir bağıntısı olabilir ki? Metaforumuzu kuralım o zaman:

Su bize kolaylıkla duyguları çağrıştırmıyor mu? Gürleyen, dalgalanan, berraklaşan; içine düşüp uzaklara açıldığımız, bazen içinde boğulduğumuz, bazense kaldırma kuvvetiyle bizi taşıyan ve üzerine yatıp sadece süzüldüğümüz duygular… Duygularımız olmasaydı, hiçbir şeye kapılmayıp, aynı bir robot gibi mantığımız ile hareket eder, 1 ve 0’lar üzerinden hareket ederdik. Oysa duygular, bizi bu iki sayının arasına çeker, bir robottan farklı kılar. Diğer yanıyla, onlarla ilişkimizi sağaltmadığımız sürece, bizi ele geçirir ve kurduğumuz her ilişkiyi, drenaj sistemi yapılmamış bir bina gibi yıkabilir. Ya da fazla su verdiğimiz bir bitki gibi ilişkimizi çürütebiliriz.
Bu vadede, sağlıklı ilişkilerimiz için nasıl drenaj uygulayabiliriz?

Eğer duygular su ise; fazla ve yıkıcı olan duygularımız ilişkilerimizin köklerine zarar verecek demek. Bu sebeple hem duygularımızı izlemek hem de ilişkide olduğumuz kişi/kişilerin duygularını izlemek ve fazla duyguların süzülmesini hatta bize hiç bulaşmamasını sağlamak için onların özünü anlayıp, süzülmelerini sağlamak üzere bir formül geliştirebiliriz. Aynı, evde çiçeğimizi saksıya dikerken yararlandığımız drenaj sistemi gibi. İlişkimiz henüz kurulmaya başlamışken, karşımızdaki insanı kendisi yapan yapı taşlarını öğrenmek, güzel bir yöntem olabilir. Aynı zamanda kendimizinkileri de ortaya koymak, birlikteliğimizin saksısının dibine koyduğumuz taşlar olabilir.

Şunu kabul edebiliriz: Bir arkadaşlığa ya da romantik bir ilişkiye başlamadan önce de birbirimizden bağımsızdık. Herkesin hemen hemen başka hayatları ve başka değer yargıları vardı. Sevdiğimiz şeyler ne kadar benzese de belki bunları gösteriş şeklimiz başkaydı. Aynı şekilde konuşsak bile, belki başka duygular hissederek aynı konuyu konuşuyor da olabiliriz, değil mi? İşte, saksının dibine koyduğumuz taşlar ya da ilişkimizin inşasında temellerinin altına ve yanlarına kurulan drenaj sistemi; ilişkide olduğumuz insanın ya da bizim başka insanlar olabileceğimizi kabul eden, olası duygusal patlamalara karşın fazla duyguyu süzen ya da o yıkıcı fazla duygular (sular) ilişkimize hiç vurmadan onları temellerden uzak tutan bir saygı duruşu gözüyle görülebilir.

Bunu başarabilmek için, bazı kabuller almamız şart gibi duruyor. Saksımızın yani ilişkimizin dibine koyduğumuz taşların içinde; onun değer yargıları, kendi değer yargılarımız, birbirimize zarar vermek isteyişimiz, hayatın zaten yeterince zorlu olduğu ve hayatı birbirimize zorlaştırmaktan ziyade elimizden geldiğince kolaylaştırma niyetimiz olabilir. Bu taşlar, yani bu kabuller ancak onları hiç unutmadığımız sürece ilişkimize zarar verecek fazla duyguları drene edebilir tabii. Duygularımızı izleyecek bir mesafe sağlar bu drenaj sistemi. Bize beklemeyi öğretir. Geçemeyeceğimiz, geçersek ilişkimize zarar verecek sınırları gösterir. Kırıcı lafları durdurabilmeyi öğretir bize.
Arkadaşlık ilişkilerimizde saygımızı korumak mümkün mertebe daha kolay geliyor, değil mi? Fakat, konumuz romantik ilişkiler olunca yüz-göz olmayı samimi buluyoruz. Tabii, her ilişki kendi içinde değerlendirilmelidir, taşlar küçülür ya da büyür… Yine de neyin çoğu zarar gelmez ki? Saygı mesafemiz ve duygularımızın drenajını sağlamak, ilişkimizi hem güvende hem de onu koruduğumuz için samimi tutabilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?