unsplash
STİL

Saç Şekillendirici Ürünlerin Keşfi

04 Ağu 2023

Hepimizin bildiği üzere saçın düz, dalgalı veya kıvırcık olması çok temelde genetik bileşenlerin doğal bir sonucudur. Ancak bu durum saçın görüntüsünde uzun ya da kısa vadede değişiklikler yapamayacağımız anlamına gelmez. Bu nedenden ötürü de saça şekil verme konusu zamanın çok ötesine doğru uzanıyor. Sahi, saçlarımızı neden şekillendiririz?

unsplash
Saçı zaten düz olan kişi onu biraz daha kavisli hale getirebilmek için şekillendirmeye çalışır. Saçında kendiliğinden dalgalar ya da kıvrımlar bulunan kişi ise kabarıklıktan şikayet ederek saçını düzleştirmenin yollarını arar. Yapılan işlemler eğer kısa vadeyi kapsıyorsa bu noktada üzerinde çok da durulabilecek bir problem neredeyse yoktur. Ancak saça şekil verme arzusu düzenli bir pratiğe dönüşmeye başladıysa bu noktada bazı sıkıntıların belirmesi muhtemeldir. Saça şekil vermeye kalkıştığımızda ilk olarak ısıya başvururuz. Bu noktada kullandığımız ısının derecesi ve saçın yapısı son derece dikkat edilmesi gereken unsurlar olarak karşımıza çıkar. Isı ayarını düşürebildiğimiz minimum noktaya indirgediğimizde ise istediğimiz şeklin saçta kalıcı olması mümkün olmaz. Bu nedenle de çoğu kez saçı besleyen yağlara, kimyasal ürünlere ve güçlü spreylere başvurur ve ısıyı vermekten kaçınmayız. Ancak söz konusu pratikler düzenli olarak uygulanmaya başladığında bazı sorunların belirmesi de kaçınılmazdır.

unsplash
İnsanların saçlarına şekil verme isteği elbette pek yeni bir pratik değil. Değişen ve dönüşen yaşantımız içerisinde moda ve bakım sürekli olarak başka yönlere evrilmeye devam etti. Zaman içerisinde farklı saç aksesuarları, modelleri ve renkleri de varlık gösterdi. Hal böyle olunca da saç tasarımının bundan yüzyıllar öncesinde de ve tabii ki daha ilkel biçimlerde var olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu dönemlerde saça şekil vermek için doğrudan ısı kullanmak yerine aksesuarlardan ve zamandan yararlanılırdı. Nadiren de olsa günümüzde de kullanılmaya devam edilen bigudiler ısısız saç şekillendiricilerine örnek verilebilir. Bu ürünlerin saça etki edebilmesi için ise doğru tekniği kullanarak saça yerleştirebilmek ve ardından yeteri kadar beklemek yeterliydi. Ardından benzer aksesuarlar ısı ile kombinlendi ve bu şekilde saça uygulanmaya başlandı. Böylece zamandan tasarruf edildi ve "hız ve pratiklik" devreye girmeye başladı.

unsplash
Düzleştirici ve maşaların hayatımıza giriş yapmasıyla birlikte ise kuaförlerde geçirilen zamandan büyük oranda tasarruf edildi. İnsanlar kendi saçlarını daha kolay ve pratik bir biçimde yapmanın yolunu keşfettiler. Bu noktada ise saç şekillendirme konusunda daha ileri bir noktaya gidilemeyeceği düşünülen yerde günümüzde güncellenmiş versiyonlarıyla karşımıza çıkan başka şekillendirici aletleri görüyoruz. Kullanım süresini aştığında kendiliğinden kapanan cihazlar, boyut ve biçim olarak kullanıcıya kolaylık sağlayan ürünler ve maksimum etki vadeden elektronik makineler günümüzde son derece revaçtalar. Fakat hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın saç şekillendirmek için düzenli olarak uyguladığımız ısı nem dengesinin bozulmasına, saçın yapısında değişimlere, cansız, yorgun ve mat bir görüntüye neden olur. Tüm bunlar da sağlıksız bir saç anlamına gelir. 

unsplash
Çoğuz kez arka plana atıyoruz ancak saçımıza gösterdiğimiz değer sağlımıza verdiğimiz önemle doğrudan ilişkilidir. Düzenli ve bol su tüketmek, vücudun neme doymasını sağlamak, yeterli ve dengeli beslenmek saçın yapısını oldukça etkiler. Tüm bunları olması gerektiği şekilde yapamıyor ve üzerine bir de saça yalnızca görüntü uğruna ekstra zarar veriyorsak aslında sistemimizin bir parçasını oldukça yıpratıyoruz demektir. Sistemin herhangi bir bölümünde meydana gelen bir arızadan ise tüm yapı etkilenir. Dolayısıyla da güzelliği ve bakımı salt dış görünüş olarak düşünmemek gerekir. Değişim ve dönüşüm her zaman içten gelen hareketlenme ile başlar. Dolayısıyla saçı içten beslemek ve doyurmak her zaman ilk adım olmalı. Ancak bu biçimde şekillendirme kısmında minimum hasar ile iyi sonuçlar alabiliriz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?