Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Sabahları Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

28 Nis 2022

Sabahları midede bulantı ve kusma hissi gününüzü en başından berbat eden ve bunla kalmayıp günün geri kalanında da negatif etkiyi sürdüren, insanlar yaygın olarak görülen bir durumdur. Eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsanız çeşitli ilaçlar kullanabileceğiniz gibi şifalı bitkilerden de yararlanabilirsiniz.

Sabahları yaşanan mide bulantısı, zehirlenme, gecen yatmadan aşırı yeme, çok baharatlı yemek gibi çeşitli sebeplerden dolayı yaşanabilir. Ancak her sabah bu mide bulantısı ile karşılaşıyorsanız kronik bir rahatsızlığınız olabilir. Bundan emin olmak için alanında uzman bir doktora danışmalı ve teşhisi koymalısınız. Eğer kronik bir hastalığa sahip değilseniz bugün vereceğimiz tavsiyeleri de uygulamadan önce doktorunuza danışın ve onayı aldıktan sonra uygulamaya başlayın. Dilerseniz vakit kaybetmeden tavsiyelere geçelim.

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı soğuk algınlığında, mide bulantısında, boğaz ağrısında ilk aklımıza gelen rahatlatıcı çaylardan biri. Sabah uyandığınızda mide bulantısı yaşamak istemiyorsanız nane ve limon çayını tercih edebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Nane limon çayı tüketildiğinde mide asitleri dengelenir ve sabahları karşılaşılan mide bulantısına karşı çözüm olur.

Yoğurt

Probiyotik denince akla gelen ilk ürünlerden biri yoğurttur. Eğer bir önceki günden çok baharatlı ürünle yediyseniz veya gece yatmadan çok yemek yediyseniz mide bulantısının sebebi bağırsaklardan ve sindirim sisteminden kaynaklı olabilir. Yoğurt ise tamda burada devreye giriyor. İçeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde yoğurt sindirim sisteminizi düzenleyecek ve mide bulantısından kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak. Yoğurdu sabah kalktığınız gibi yiyebilirsiniz. Dilerseniz içerisine ekmek de doğrayabilirsiniz. Ama çok fazla ürün eklemenizi önermiyoruz. Saf yoğurt yemeniz daha doğru olacaktır.

Haşlanmış Patates

Özellikle küçükken hastalandığımız zamanlarda annelerimizin bizim için hazırladığı haşlanmış patates. Ne kadar küçük dostlarımız tatsız tuzsuz haşlanmış patatesi sevmese de bağırsakları düzenlemede oldukça etkili. Hem küçüklerin hem büyüklerin kullanabileceği haşlanmış patatesi az da olsa tuz ve pul biber ile tatlandırabilirsiniz ancak kesinlikle baharatı çok abartmayın. Haşlanmış patatesi tükettiğinizde mide bulanma hissinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Elma Suyu

Özellikle doğal elma suyu tercih edilirse çok etkili olacaktır. Herhangi bir ön işlem veya demleme gerektirmediğinden elma suyu tercih edebileceğiniz en pratik yöntemlerden biri. Mide yanmasına, sabah bulantısına, hazımsızlığa karşı elma suyunu tercih ederek gününüzün geri kalanını rahat şekilde geçirebilirsiniz. Sabahları uyandıktan sonra 1 bardak elma suyu içmeniz yeterli olacaktır. Fazla içmenizi önermiyoruz tabii ki sonuçta doğalda olsa içerisinde şeker barındırmakta. 

Kraker

Sabahları yaşanan mide bulantısının sebebi sadece çok yemek veya baharatlı yemek değildir. Bir sürü çeşitli sebebi olabilir ancak en çok rastlanan bir önceki cümlede bahsettiklerimiz ve önceki günden aç olarak yatağa yatmaktır. Tabii ki yatmadan önce yemek yenmez ancak açken yatağa girmekte pek faydalı değildir. Böyle durumlarda sabah kalkıp mide bulantısı hissettiğinizde hemen açlığınızı giderecek yiyecekler arayabilirsiniz. Bu seçeneklerden en az zararlı olanı az tuzlu krakerler olacaktır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?