Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Séraphine: Bir Ressamın Portresi
imdb.com
KÜLTÜR/SANAT

Séraphine: Bir Ressamın Portresi

15 Kas 2022

1864 ile 1942 yılları arasında yaşayan Séraphine Louis, sanat eğitimi almamış sanatçıların çalışmalarını tarif etmek için kullanılan “naif sanat” tarzında eserler veren önemli ressamlarından biriydi. Fransa’nın Oise bölgesinde doğan Louis, küçük yaşlarda hem annesini hem de babasını kaybetmişti. Geçimini sağlamak için pek çok farklı işte çalışmış, zengin ailelerin çamaşırlarını yıkayarak veya evlerini temizleyerek yaşamını sürdürmüştü. İçinde bulunduğu zorlu koşullara rağmen asıl tutkusu resmin peşinden koşmaya da devam etmişti.

Séraphine Louis’nin hayatını konu alan Séraphine (2008); The Long Falling (2011), Violette (2013) ve How to Be a Good Wife (2020) gibi filmlerde de ismini gördüğümüz Fransız yönetmen ve oyuncu Martin Provost tarafından yönetilmiş. Senaryosunu Provost’nun Marc Abdelnour ile beraber yazdığı yapım, 2009 César Ödüllerinde En İyi Film Ödülüne layık görülmüş. Sadece bu ödül ile kalmamış, aynı ödül törenindeki görüntü yönetmenliği, özgün müzik ve kostüm tasarımı gibi farklı alanlardaki pek çok ödülü almayı da başarmış.

imdb.com
Film boyunca Séraphine’in günlük yaşamına yakından tanık oluyoruz. Orta yaşlardaki Séraphine, Fransa’daki Senlis isimli küçük bir kasabada tek başına yaşayan bir kadındır. Çoğunlukla hizmetçilik yaparak geçinen Séraphine’in günleri yemek yapmak, çamaşır yıkamak ve temizlik yapmak gibi işlerle geçer. Bu işler de ancak kıt kanaat yaşamasına imkan tanıyordur. Séraphine kazandığı azıcık parayı da resim malzemelerine yatırmaktadır ancak resim yapmak için kullandığı asıl malzemeler hayvan kanı, çamur, erimiş mum ve bitki gibi şeylerdir. Sanatçı etraftan topladığı bu şeyleri dükkandan aldığı beyaz boya ve tiner gibi malzemelerle karıştırarak kendine özgü boyalar elde eder. Gündüzleri işinden dolayı hiç vakti kalmadığı için de geceleri mum ışığı altında resimlerini yapar. 

virtual-history.com
Hayatı boyunca mental problemlerle mücadele eden Séraphine, çevredeki insanlarının çoğunun gözünde “kasabanın delisi” diye tabir edebileceğimiz birinden başkası değildir. Dinine sıkı sıkıya bağlı, doğa aşığı ve çocuksu bir havaya sahip bu kadının yaptığı resimlere de aynı şekilde pek itibar edilmiyordur, ta ki Alman sanat koleksiyoneri ve eleştirmen Wilhelm Uhde onun yeteneğini fark edene kadar. Uhde; Pablo Picasso ve Georges Braque’in kübist eserlerini ilk toplayanlar arasına giren ve ressam Henri Rousseau’yu keşfeden çok önemli bir isimdir. Séraphine’in çalıştığı evde kiracı olarak yaşamaya başlar ve bir tesadüf eseri onun yaptığı resimlerden birini görür.

Séraphine’deki ışığın farkına varan Uhde, onu resme odaklanması için teşvik eder. Daha çok çalışıp yeteneğini geliştirmesini istediği Séraphine’in çalışmalarını Paris’teki galerisinde sergilemeyi amaçlıyordur. Ancak I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi tüm planları bozar. 

virtual-history.com
Filmin oyuncu kadrosundan bahsetmeden önce Séraphine’i canlandıran Yolande Moreau’nun çok iyi bir iş çıkardığını söylemek gerek. Vagabond (1985), Amélie (2001), Camille Rewinds (2012) ve I Feel Good (2018) gibi pek çok yapımda karşımıza çıkan Moreau, performansıyla Séraphine’in karakterini izleyiciye etkili bir biçimde aktarmayı başarıyor. Zaten kendisi bu rolüyle César Ödüllerinin yanı sıra Ulusal Sinema Eleştirmenleri Topluluğu ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği’nin düzenlediği ödül törenlerinde de En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanmış.

imdb.com
Séraphine’in tanınmasını sağlayan Wilhelm Uhde’ye ise The Lives of Others (2006), John Rabe (2009) ve In the Fade (2017) gibi filmlerden tanıdığımız oyuncu ve müzisyen Ulrich Tukur hayat veriyor. Diğer oyuncular arasında da Anne Bennent, Nico Rogner, Adélaïde Leroux ve Françoise Lebrun gibi isimler bulunuyor.

imdb.com
Ressamın hem resimle hem de Wilhelm Uhde ile kurduğu ilişkiyi anlatan Séraphine, kapsamlı bir sanatçı profili çiziyor. Sanatçının yaşamı, karakteri, düşünce ve duygu dünyasına ilişkin birçok detayı öğrenme imkanı buluyoruz. Séraphine’i “Senlisli Séraphine” yapan Senlis kasabası da pastoral manzaralarla kendine yer buluyor filmde.

İnsanı dinginleştiren bir havaya sahip film, hikayesini ele alırken sakin bir dil kullanıyor. Sanatçıların ve tüm zorluklara rağmen tutkularını diri tutmayı başaran insanların yaşam öykülerine ilgi duyanların yapımı seveceğini düşünüyoruz. Şimdiden iyi seyirler!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?