Rüya Ve Çeşitleri
unsplash
SCOPE

Rüya Ve Çeşitleri

Bazılarımız uyku esnasında çeşitli rüyalar görürken bazılarımız da sadece siyah bir görüntüyle karşılaşmakta. Bizi çeşitli anlarla, duygularla ve düşüncelerle buluşturabilen ve düş olarak da bilinen rüyalar aslında düşündüğümüzden daha karmaşık algılardır. Birbirinden farklı türleri bulunan ve insanların hayatlarını farklı şekillerde etkileyebilen rüyaları öğrenmeye ne dersiniz? Bu yazımızda, sizler için rüyaların ayrıntılarını ve farklı türlerini kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :07 Tem 2021
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Rüyayı uykularımızın en önemli özelliklerinden biri olarak tanımlayabiliriz. Uykunun hızlı göz hareketi olarak bilinen REM evresinde beliren rüyalar, işitsel ve görsel algılara bağlı olup herhangi bir görüntüyü uyku esnasında bireylerin karşısına getirebilmekte. Birbirinden farklı duygulara ev sahipliği yapan rüyalar, bir duygular bütünü olarak da bilinmekte. Biyolojik içeriği ve nasıl işlediği tam olarak anılaşılamamış olan rüyalar, her şeyi içerebilmekte. Bir başka deyişle, en sevdiğiniz ünlüden evcil hayvanınıza kadar birçok farklı canlıyı rüyalarınızda görebilirsiniz. Canlı varlıkların yanı sıra cansızları da görebileceğiniz rüyalarda aklınızın ucundan bile geçmeyecek çeşitli objelerle karşılaşabilirsiniz.

unsplash
Uyurken birçok vücut fonksiyonu çalışmaz fakat beynimiz uyku esnasında da çalışmaya devam eder. Bu süreç içerisinde beynimizin de katkılarıyla bilinçaltımızda yatan resimleri bir bütün olarak rüyalarımızda görürüz. Gün içinde aklımıza takılan, stres olmamıza sebep olan, motivasyonumuzu yükselten ve bize farklı duygular hissettiren birçok durum bu bütüne yerleşerek uyku sırasında bize gözükür. Tam olarak açıklanamayan rüya sistemi ile ilgili birçok farklı görüş bulunmakta. Örneğin, Sigmund Freud rüyaları uyanıkken aklımızdan geçen düşüncelerin yansımaları olarak tanımlamışken Carl Jung ise rüyaların direkt bu düşünceler olduğunu savunmuştur. 

unsplash
Rüyalarla ilgili birbirinden farklı açıklamaların bulunması da bilim insanlarının sinir sistemi üzerinde çeşitli çalışmalar yapmasına bir olanak sağlamıştır. Yapılan araştırmalar sayesinde de insan beyninde var olan rastgele elektriklenme sonucunda rüyaların görüldüğü kanıtlanmıştır. Bir başka deyişle, beyinde yaşanan elektriklenme sonucunda arkaya arkaya çeşitli görüntüler uyku esnasında bireylere gözükmekte. İnsan psikolojisini derinden etkileyebilen ve geçmişten günümüze kadar birçok yorumla karşılaşan rüyaların içeriklerine ve diğer özelliklerine göre farklı türleri bulunmakta. Gelin, bu rüya çeşitlerini yakından öğrenelim.

unsplash
İlk bahsedeceğimiz rüya çeşidi bilinçli rüya olarak bilinmekte. Bu rüya türünde insanlar gördükleri rüyanın farkında olup onu istedikleri şekilde yönlendirebilirler. Lusid rüya olarak da bilinen bilinçli rüya esnasında bireylerin vücutları uyku halindeyken beyinleri tam olarak uyku haline geçmemiş olur. İkinci rüya çeşidi ise basit rüya olarak tanımlanmakta. Basit rüyalar, genellikle gündelik hayatında karşılaştığı tüm durumlardan etkilenen kişileri etkisi altına alır. Bu insanlar, yaşadıkları ya da karşılaştıkları olaylar ve durumlar hakkında çeşitli rüyalar görürler fakat bu rüyaların yorumlanmasına gerek yoktur. Bu nedenle, bu tip rüyalara basit rüya denir.

unsplash
Üçüncü rüya çeşidi ise uçma, yüzme, koşma ve eğlenme gibi faaliyetleri içeren rüyaları kapsıyor. İnsanlardaki mutluluk hormonunun oranını yükseltebilen bu tarz aktiviteleri içeren rüyalara güzel rüya denilmekte. Güzel rüyalar, sabahları vücudun rahatlamasına ve bireylerin sağlıklı hissetmesine kapı açmakta. Diğer rüya çeşidi olan tekrarlayan rüyalar, belirli vakitlerde aynı rüyanın tekrar tekrar görülmesine dayanıyor. Bu tarz rüyalar, genellikle güzel olup insanları mutlu edebilecek güce sahip. Son rüya çeşidi ise kabus olarak bilinmekte. Bilinçaltında yatan korkuların yüzeye çıkarılmasına sebep olan kabuslar, bir rüya çeşidi olup korkutucu düşler olarak tanımlanabilmekte.

unsplash
Farklı çeşitleri bulunan rüyalar, temelde bilinçaltına dayansa da insanların sağlık durumlarından da etkilenebilmekte. Yapılan araştırmalara göre travma geçirmiş olan insanların rüya görme sıklığı herhangi bir travmayla karşılaşmamış bireylere göre oldukça yüksek. Bu nedenle, çok sık rüya gördüğünüzü düşünüyorsanız başınızdan geçmiş olan olayları ve durumları sorgulamaya başlayabilirsiniz. 
Yukarı Kaydır