Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Rusya’da Kısmi Seferberlik İlan Edildi
GLOBAL NEWS

Rusya’da Kısmi Seferberlik İlan Edildi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yedi ay geride kalırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hamleleri iki ülke arasındaki gerilimi artırıyor. Putin, dün yaptığı açıklamayla ülkede kısmi seferberlik ilan etti ve bu kararı acil bir şekilde alması gerektiğini vurgulayarak kararın Çarşamba gününden itibaren geçerli olacağını belirtti. Yedek birliklerin göreve çağrılması ve seferberliğe katılan Rusların asker statüsünde olacağı üzerinde duruluyor. Rusya Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 300 bin kişi askere alınacak. NATO, Rusya’nın bu hamlesini savaşın planına uygun bulmadığını belirtti ve Putin’in söylemlerinin tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Editör :Ecem Yılmaz
Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna işgalinde gelinen son nokta, barışa giden yolun bir hayli uzağında. Rusya Devlet Başkanı Putin, dün askeri seferberlik ilan etti ve kullandığı “Batı’ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil” ifadeleri gerginlik yarattı. Verdiği seferberlik kararının acil bir şekilde alınması gerektiğini ve Çarşamba gününden itibaren ülkede kısmi seferberliğin geçerli olacağını belirten Putin, Donbas bölgesindeki gönüllü savaşçıların da yasal statü sahibi olacağını belirtti. 300 bin yedek asker Rus ordusuna çağrılırken askerlik görevini yapmamış yedek askerlerin silah altına alınmayacağı söylendi. 
 
Kısmi seferberliğin detaylarıyla ilgili bilgiler paylaşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’da Donbas, Herson ve Zaporijya bölgelerinin kontrolünün sağlanması adına atılan adımların seferberliği gerekli kıldığını ve bu sayede cephe hattının gerisinde ve hat boyunca da güvenliğin güçlendirileceğini ifade etti. Sekiz aydır devam eden savaşta askeri kayıplara da değinen Şoygu, 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini, yaralı askerlerin ise yüzde 90’ının tekrar görevlerine döndüğünü bildirdi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin’in blöf yapmadığını söylediği ifadeleri için “Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor. Nükleer bir savaşı kazanamaz” dedi. Askeri seferberliğin de stratejik olarak hatalı bir adım olduğunu vurgulayan Stoltenberg, yapılan açıklamaların aslında, savaşın Putin’in istediği gibi gitmediğinin bir göstergesi olduğuna değindi. 
 
Yapılan açıklamalardan ve seferberlik ilanından sonra birçok ülke, Putin’e tepki gösterdi. Avrupa Birliği (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilmesi kararını aldı. AB dışişleri bakanları, yaptıkları acil toplantı sonrasında aynı zamanda Ukrayna’ya silah desteğinin de devam edeceğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden,“Nükleer bir savaş kazanılamaz ve asla böyle bir savaşa girişilmemeli” ifadelerinin yanında Putin’in kararlarını sert bir dille eleştirirken Almanya Başbakanı Olaf Scholz da yapılan son hamleyi kınadığını, seferberliği “Çaresizlik eylemi” olarak nitelendirerek gösterdi. 
 
 
 
Kaynaklar: 
 
 
 
 
 
 
 

Yukarı Kaydır