Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Rusya: Ukrayna’da Düzenlenen Referandumların Sonucu “Evet”
GLOBAL NEWS

Rusya: Ukrayna’da Düzenlenen Referandumların Sonucu “Evet”

28 Eyl 2022

Duyurulduğu andan beri Birleşmiş Milletler ve Ukrayna gibi pek çok ülkeden “yasa dışı” uyarıları alan Rusya’nın Ukrayna’daki işgal edilen bölgelerde uygulayacağı referandumlar gerçekleşti. Rusya’nın Ukrayna’daki işgal bölgelerini yönetimi altına almasına yönelik gerçekleştirdiği referandumlarda yüzde 98 oranında “evet” oyu verildiği açıklamalarında bulunuldu. Bunun üzerine, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski; Rusya’nın sonuçları tanıması halinde Putin’le konuşacak hiçbir şeyin kalmadığını dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya; Ukrayna’da işgal edilen Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rus hakimiyeti altına geçmesi için referandumlar düzenleneceğini duyurmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından dünya ülkelerinden büyük eleştiriler toplayan Rusya; 23-27 Eylül 2022 tarihleri arasında bölgelerdeki referandumunu gerçekleştirdi.
 
Rusya Seçim Komisyonu’nun bildirdiği verilere göre; sandıklardan çıkan ilk oylamalarda yüzde 98 oranında “evet” oyu çıktığı öne sürüldü. Rus haber ajansları Ria Novosti, Tass ve Interfax’ın yaptığı açıklamalara göre Rusya kontrolünde olan bölgelerde yapılan “ilhak referandumlarında” oy sayımlarına başlandı. Rusya Seçim Komitesi’nin bildirdiğine göre ise ilk oylamalarda “evet” oyları önde çıktı.
 
Şu ana kadar açılan oyların yüzde 27’sinin sayıldığı ve oylamaların yüzde 98’inin evet olduğu açıklandı. Oylamaların sayılmasının ardından, Rusya’nın Herson bölgesine atadığı Vladimir Saldo; basına yaptığı açıklamasında oylamalarda “zafer kazanıldığını” dile getirdi.
 
Yapılan referandumların geçerliliğini kabul etmeyen Zelenski ise, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına çevrimiçi katılım sağladı. Rusya’nın yaptığı “sözde referandumlar” üzerine; “Rusya'nın düzmece referandumları normal olarak görmesi, Kırım senaryosu ile Ukrayna topraklarını ilhak etme girişimi, Rusya Devlet Başkanı ile konuşacak hiçbir şey olmayacağı anlamına gelir. İlhak, onu tüm insanlığa karşı getiren harekettir. Artık dünyanın her ülkesinden böyle bir mesaja ihtiyaç var.” açıklamalarında bulundu.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise oylamaların Ukrayna’nın askeri planlarını değiştirmeyeceğini öne sürerek, Avrupa Birliği’nden Rusya için daha ciddi yaptırımlarda bulunmasını istedi.
 
Dmitro Kuleba: “Rus ekonomisini vuracak türden şeylerle son derece ciddi, etkili bir tepkiye ihtiyacımız var. Sözde referandumlara verilen tepki ne kadar yumuşak olursa, Rusya'nın gerilimi tırmandırma ve daha fazla toprak ilhak etme motivasyonu o kadar artar." ifadelerinde bulundu. 
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?