Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Rus Halkı Barıştan Yana! Gizli Anket Sızdırıldı

02 Ara 2022

Rusya Federal Güvenli Servisi, halkın nabzını yoklamak için gizli bir anket düzenliyordu. Ankette, Rusya halkının Ukrayna’ya karşı olan savaşa ne derece destek verdiği araştırılıyordu. Ancak gizli tutulmasına dikkat edilen anket, Rus bağımsız haber ajansı Meduza tarafından sızdırıldı. Anketin sızdırılmasına tepki gösteren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anketlerin kamuoyuyla paylaşılmasını sınırlandırmayı planlıyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSO), halkın Rusya-Ukrayna savaşına karşı görüşlerini öğrenmek için gizli bir anket yürütüyordu. Ancak, bu anket geçtiğimiz günlerde bağımsız bir haber sitesi olan Meduza tarafından ele geçirildi ve kamuoyuna sızdırıldı. Sızdırılan anketin sonuçlarına göre, ankete katılanların %55’i savaşın barış yoluyla sonlandırılması gerektiği taraftarı. Anket, Kremlin için büyük bir şok oldu. Savaşa destek verenlerin sayısı ise gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. Federal Güvenlik Servisi, geçtiğimiz Temmuz ayında da benzer bir anket düzenlemişti. Temmuz ayındaki ankette, katılımcıların %57’si savaşın devam ettirilmesini savunurken bu oran barış isteyenlerin oranının iki katından bile daha fazlaydı.
 
 

“Savaşa Destek Seferberlikten Sonra Azaldı”

 
Bağımsız bir sosyoloji enstitüsü olan Levada Merkezi’nin Ekim ayında düzenlediği çalışma, Federal Güvenlik Servisi’nin Kasım ayında düzenlediği anketle yaklaşık olarak aynı sonuçlara sahip. Levada’nın düzenlediği ankette barış isteyenlerin oranı %57 iken savaş taraftarlarının oranı %37’idi.
 
Levada Merkezi’nin direktörü Denis Volkov’un yaptığı açıklamaya göre, 21 Eylül’de çıkarılan seferberlik sonrası halkın savaşa olan desteği azaldı. Volkov, Meduza’ya verdiği röportajda Bu, tamamen savaşta şahsen yer almaya yönelik çekincelerden kaynaklanıyor. Artık riskler arttı ve halk barış görüşmelerinin başlamasını istiyor.” açıklaması ise kayıtlara geçti. 
 

Protestoların Eli Kulağında

 
Sosyolog Grigori Yudin, ülkede savaş karşıtı protestoların başlayabileceğini düşünüyor. Yudin “Ruslar, gündelik yaşamlarının dağılmasıyla ve bir tehlike hissiyle karşı karşıya geldi.” açıklamasında bulundu. Siyaset Bilimci Vladimir Gelman ise Kremlin’in, kamuoyunun görüşlerini dikkate almayacağını düşündüğünü ve barışın anketlerden ziyade savaşın gidişatıyla belli olacağını belirtti. 
 
 

Anketlere Sınırlama Gelebilir


Kimliği gizli tutulan iki Kremlin yetkilisi, Putin’in, Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen anketlerin kamuoyuyla paylaşılmasına sınırlama getirebileceğini açıkladı. 
 
 
 
 

KAYNAKLAR:
 
 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?