Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Romantik İlişkilerde Sağlıklı Tartışma Nasıl Olur?
my bold life
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Romantik İlişkilerde Sağlıklı Tartışma Nasıl Olur?

22 Kas 2022

Tartışma denildiği zaman akla kavga gelse de tartışmalar sayesinde ilişkilerdeki problemler çözüme kavuşturulabiliyor, tabii bu tartışmaların sağlıklı olması gerekiyor. Bu yazımızda, sizler için romantik ilişkilerde sağlıklı tartışmaların nasıl yapılabileceğini kaleme aldık.

1.5 Bardak
Bir romantik ilişki içerisinde yer alan bireyler arasında görüş ayrılıklarının olması gayet doğal bir durum. Bu görüş ayrılıkları günlük hayattan basit konular üzerine olabileceği gibi ilişkinin gidişatını etkileyebilecek önemli konular da görüş ayrılıklarıyla karşılaşabilmekte. Bu görüş ayrılıklarının ortak bir paydada buluşabilmesi ve romantik ilişkilerin zarar görmemesi için de sağlıklı tartışmaların yürütülmesi büyük bir önem taşımakta. Sağlıklı tartışmaların yürütülebilmesi için romantik ilişkideki her iki tarafın da belli görevleri ve rolleri üstlenmesi gerekmekte. Şimdi, romantik bir ilişkideki iki insanın sağlıklı tartışmalar için göz önünde bulundurması gerektiği noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

unsplash
Konuşma Stiline Dikkat Etmek

Romantik ilişkideki bir sıkıntıyı çözüme kavuşturmak için yapılan tartışmaların sağlıklı bir gidişat izlemesi için göz önünde bulundurulması gereken ilk nokta konuşma tarzı. Eğer bir romantik ilişki içinde yer alan taraflar partnerleri ile tartışırken ses tonlarına, mimiklerine ve beden dillerine dikkat ederlerse yapılan tartışma sağlıklı bir yola girebilir ve birden fazla çözüme ulaşılabilir. Bir başka deyişle, karşı tarafın kalbini kırmamak adına ses tonuna ve konuşma esnasında aktif rol alan diğer faktörlere dikkat edilmesi gerekiyor. Bağırarak yapılan ve kontrolsüz beden dili içeren tartışmaların romantik ilişkilerdeki sıkıntıları çözüme kavuşturmadığı gibi bu ilişkilerin bitişe götürdüğü pek çok uzman tarafından vurgulanıyor.

Eski Konulardan Uzak Durmak

Romantik ilişkideki bir tartışma esnasında sadece tartışılması gereken güncel konuya odaklanılması büyük bir önem taşıyor. Bazı çiftler, tartışmaların güncel konularından uzaklaşarak eskilere dalabiliyor ve önceden çözülmüş problemleri gün yüzüne çıkartabiliyor. İşte, bu durum sonucunda yapılmakta olan tartışmalar korkunç bir hal alıyor ve çözümlerden fazlasıyla uzaklaşılıyor. Bu yüzden, bir romantik ilişki içinde yer alan insanlara tartışma sürecinde sadece o anki duruma odaklanmalarını ve geçmişi unutmalarını öneriyoruz.

unsplash
Suçlamaktan Kaçınmak

Bazı zamanlarda tartışma esnasında partnerler birbirlerini suçlayabiliyorlar. Bu suçlamalar sözel olabildiği gibi mimikler ve beden diliyle de suçlayıcı bir tutum sergilenebiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere, sözel ve görsel suçlamalar sonucunda çözümler kaybolup gidiyor ve romantik ilişkiler zarar görmeye başlıyor. Bu nedenle, romantik ilişkileriyle ilgili herhangi bir problemi çözüme kavuşturmak için partneri ile tartışan bireylerin suçlayıcı sözler ve davranışlar sergilememesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bir romantik ilişkinin içindeki iki tarafın da mutlu sona ulaşması için suçlama eylemi arkada bırakılmalı ve çözümsel olmaya odaklanılmalı.

Tartışmaya Ara Vermek

Nasıl uzmanlar ders çalışırken ya da iş yaparken minik molalar vermeyi öneriyorsa romantik ilişkilerdeki tartışmalar için de bu molalar öneriliyor. Bazen tartışmalar esnasında taraflar fazlasıyla sinirlenebiliyor ve bu sinir ile kötü sözler ağızdan çıkabilecek oluyor. İşte, böyle anlarda yapılan tartışmalara ara vermek büyük bir önem taşıyor. Tartışmanın hararetini azaltmak ve sakinliğe kavuşmak adına romantik bir ilişki içinde yer alan herkese ‘tartışma molaları’ ile buluşmalarını öneriyoruz. 

mindbodygreen
Genelleme Yapmamak

Romantik ilişkilerde sağlıklı tartışmalar yapabilmek adına dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da genellemelerden uzak durmak. Bir tartışma esnasında bahsi geçen problemin genellenmesi sonucunda hem karşı tarafın motivasyonu azalır hem de bu problemin bir çözüme kavuşturulması imkansızlaşır. Bu yüzden, romantik ilişkilerde yer alan insanların partnerlerine karşı genellemeler ile gitmek yerine bahsi geçen duruma odaklanmaları ve bu durumu en olumlu sonuca götürmek için uğraşmaları fazlasıyla önemli. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?