Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SEYAHAT

Roma’da Bir Gün

17 Oca 2023

Paris’ten sonra dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Roma’da macera dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde İtalya’nın başkenti ve en sevilen şehri Roma’ya bir yolculuğa çıktık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Köklü bir geçmişe sahip olan Roma, İtalya’nın başkenti olma özelliğinin yanı sıra dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Şehir, açık hava müzesini andıran sokakları, tarihi binaları, kendine has mimarisi ve sanat eserleri ile turistlerin oldukça ilgisini çeken bir konumdadır. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde 3.000 yıllık tarihini koruyarak günümüze kadar getirmeyi başaran şehir Roma’yı mercek altına aldık. Gezi rehberimizi incelemeye dilerseniz başlayalım. 

Pexels
Ön Bilgilendirme
 
   Roma, konaklama yönünden oldukça geniş fırsatlara sahip bir şehirdir. Şehir içi ve şehir dışı ulaşımlar da aynı kolaylıkla sağlanabilmektedir. Roma, turistlerin akın ettiği bir Avrupa şehri olduğu için Kolezyum veya Vatikan gibi gitmek istediğiniz popüler rotalara, sıra beklememek adına önceden bilet almanızı tavsiye ederiz. 

Pexels
Kolezyum 
 
   Roma’da görmeniz gereken ilk yer elbette dünya tarihine yer etmiş, döneminin en büyük arenası olarak kabul edilen Kolezyum’ dur. M.S 72 yılında inşasına başlanan Kolezyum, tarihi boyunca gladyatör savaşlarından birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapar. Kolezyum, o kadar büyük bir yapıdır ki zamanında içerisine gemi getirtilen etkinlikler bile düzenlenir. Popüler bir yapı olduğu için Kolezyum’ un içerisine girmek oldukça zamanınızı alacaktır. Sıra beklememek adına önceden, internet üzerinden bilet alabilirsiniz. 

Pexels
Aşk Çeşmesi 
 
   Paris’ten sonra en romantik şehir olarak kabul edilen Roma’nın böyle bir unvana layık görülmesindeki en büyük sebep elbette Aşk Çeşmesi’dir. Asıl adı “Trevi Çeşmesi” olan yapı, yıllar içerisinde aşıkların buluşma noktasına dönüşmesi nedeniyle Aşk Çeşmesi olarak anılmaya başlar. Çeşme, Papa XII. Clement’ın isteği üzerine 1732 yılında inşa edilir. Çeşmenin yapımına birçok sanatçı destek olur. Aşk Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilek dilemek ise buranın bir ritüelidir. 

Pexels
İspanyol Merdivenleri
 
   Aşk Çeşmesi’ne 10 dakika uzaklıkta bulunan ve şehrin en güzel manzaralarından birini izleme fırsatı sunan İspanyol Merdivenleri, turistlerin akın ettiği bir diğer önemli noktadır. Yakınında İspanyol Elçiliği bulunması nedeniyle adı İspanyol Merdivenleri olan bu bölge, Trinita dei Monti Kilisesi’ne kolay ulaşım sağlamak için inşa edilir. Maalesef ki yakın zamanda eklenen kurallar nedeniyle merdivende uzun süre oturmak, yemek yemek ve fotoğraf çekmek yasaktır


Pexels
Navona Meydanı 
 
   Gezinize kaldığınız yerden devam etmek istiyor fakat kendinizi oldukça yorgun hissediyorsanız Navona Meydanı’nı ziyaret ederek dinlenmek için kendinize vakit ayırabilirsiniz. Meydanda bulunan cafeler, bir şeyler atıştırmak, yorgunluk kahvesi yudumlamak veya İtalya’nın meşhur kokteyli Aperol’ü denemek için harika bir fırsat sunar.

Pexels
Santa Maria Maggiore Bazilikası
 
   Roma’nın önemli tarihi yapılarından biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, şehirde yer alan en büyük bazilikalardan biridir. Bazilikaya ulaşım, otobüs ve metrobüsle sağlanır. Termini durağında inerek bu yapıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yapının dışı kadar içi de oldukça göz kamaştırıcıdır. Santa Maria Maggiore Bazilikasını rehber eşliğinde gezmeniz, bazilika hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmeniz için oldukça önemlidir. 


Pexels
Aziz Petrus Meydanı- Vatikan 

   Aziz Petrus Meydanı, Vatikan’ın içerisinde yer alan bir meydandır. Bu meydan, Papa VIII. Alexander için inşa edilir. Gösterişli meydanın hemen ilerisinde yer alan yapı ise Vatikan’dır. Vatikan’a giriş gerçekten çok uzun sürmektedir. Uzun kuyruklar beklememek adına ya sabahın erken saatlerinde ya da internet üzerinden bilet alarak ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Pexels
Patheon
 
   Antik Dönemden beri en iyi korunmuş yapılardan biri olarak kabul edilen Pantheon, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından, tüm tanrıları temsil etmesi amacıyla yaptırılır. Bugüne kadar oldukça iyi korunan tapınağın mimarisi oldukça göz kamaştırıcıdır. 
 

Pexels
Trastevere
 
   Vatikan’a oldukça yakın bir konumda bulunan Trastevere, akşam keyifli vakit geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir bölge. Barlar, restoranlar ve cafelerin yer aldığı sokakları ile gününüzü harika bir şekilde sonlandırabilirsiniz. 

Pexels
Ne Yemeli Ne İçmeli?
 
   İtalyan mutfağı denildiğinde akıllara ilk olarak pizza ve makarna gelir. Roma ziyaretinizde birbirinden leziz noktalarda lokal pizzaları ve makarnaları deneyebilirsiniz. Tiramisu ve dondurma da yine İtalyan mutfağının vazgeçilmez tatlarındandır. İtalya’ya gelmişken güne espresso ile başlayıp kapanışı ise Aperol ile yapmanızıkesinlikle tavsiye ederiz. 
   

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?