Önümüzdeki 5 gün boyunca
"Müzik Dersi", Vermeer (1662)
ZOOM

Resim Sanatında Hollanda Altın Çağı

24 Kas 2022

Hollanda resim sanatının en göz alıcı ve dikkat çekici örneklerinin mensup olduğu "Altın Çağ" hakkında neler biliyoruz? Bu yazımızda Hollanda Altın Çağı resminin en önemli özelliklerini ve temsilcilerini birlikte tanıyoruz.

Detayları ve gerçekçiliği ön planda tutan, sade fakat göz alıcı bir estetiği benimseyen, dönemin ve bölgenin sosyo-kültürel değerlerinde özgün bir yeri temsil eden Hollanda Altın Çağı resmi, hem resim tarihi açısından hem de günümüz için büyük bir ilham kaynağı olması açısından yakından tanımaya değer bir dönemi temsil ediyor. Yaklaşık olarak 1620-1700 (bazı kaynaklara göre 1585-1702) yılları arasındaki dönemi temsil eden Hollanda Altın Çağı, dönemin Hollanda'sını ve genel olarak Flaman bölgesinin sosyal, kültürel, politik ve estetik anlayışını gözler önüne seriyor. Peki akımın başlangıcı ve tarihi arka planı hakkında neler söyleyebiliriz? Hollanda Altın Çağı nasıl doğmuştur?

"Gösterişli Natürmort" (1660), Abraham van Beijeren
Reform hareketlerinden kaynaklı bölünmeler, Protestanlığın yükselişi ve Barok stilin doğuşu gibi önemli tetikleyiciler, 17. yüzyıl Hollanda'sında dönemin genel atmosferinden sıyrılan özgün bir sosyal-estetik anlayışı ön plana çıkardı. "Aşağı Ülkeler" kendi içinde dini ve politik bir yol ayrımına girdi; Flandra (günümüzde Hollanda, Belçika ve Fransa'yı içine alan tarihi bölge) Roma Katolisizmine bağlı kaldı, Hollanda'nın kuzeyi Protestanlığa geçti. Hollanda, dünyanın ekonomik ve kültürel olarak en zengin bölgelerinden biri hâline gelirken okuma-yazma seviyesi yükseldi, nüfusu arttı ve deniz ticaretinin altın dönemini yaşadığı bir bölge oldu. Sanatçıların desteklendiği ve hoşgörü kültürünün hâkim olduğu yepyeni sanatsal bir sahne doğmuş oldu.
Hollanda Altın Çağı'nda üretilen resimler daha gerçekçiydi -resimlerin hitap ettiği kitlenin beklentisi bu yöndeydi- ve dönemi etkisi altına alan Barok stilinin idealize ettiği coşkun ve gösterişli stilden belirgin şekilde ayrılıyordu. Protestanlığın getirdiği seküler anlayışın etkisinde, günlük yaşamdan sahneler, natürmortlar ve portreler, "trompe l'oeil" olarak adlandırılan optik illüzyonlu sahneler, sanatçıların sık sık tercih ettiği türlerden oldu. Hollanda Altın Çağı resminde iç mekânlar, zenginliği ve refahı betimleyen kompozisyonlar, denizcilik ve denize dair manzaralar ile "detay içinde detaylar" ön plana çıktı. Van Eyck gibi akımın en özgün ressamlarından bazıları, seçkin ve zengin kitleden gelen ve sipariş üzerine ürettikleri resimlerde hayranlık uyandıracak seviyede titizlikle çalıştılar. Tabloları, küçük alanlarda mümkün olabilecek her türden detayı mükemmel seviyede yansıtmak konusundaki tutku ve yeteneği yansıtan türdendi. Bu türden bir mükemmellik, elbette sabır gerektiren türdendi.

"Şarap Bardaklı Kız", Vermeer (1658-1661)
"En derin ve gerçeğe benzeyen duygu ifade edildi, bu yüzden hayata geçirmesi bu kadar uzun zaman aldı.
-Rembrandt van Rijn*

Işık, gölge ve renk oyunlarının, inanılmaz derecede detaylı planlanmış katmanların karakterize ettiği bu tablolar, dönemin en ünlü ve yetenekli ressamları tarafından üretildi: Johannes Vermeer (1632-1675), Rembrant van Rijn (1606-1669), de Hooch (1629-1684), Frans Hals (1580-1666) ve çok daha fazla önemli isim, Hollanda Altın Çağı'nı başarıyla temsil eden isimler arasındaydı.
Hollanda Altın Çağı resmi, bugün bizlere "sanat detaylarda ve hayatın içindeki küçük ölçekli alanlardadır" dedirtebilecek türden önemli bir dönemi ve estetik anlayışı temsil ediyor. Sadeliğin, zarafetin, seküler konu ve temaların ve kendine hayran bırakan ışık ve renk kullanımının en mükemmel formlarından birine işaret ediyor.
Kaynakça
 
*Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri (Domingo Yayınları)

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?