unsplash
ZOOM

Resfebe İle Çocuğunuzun Zekasını Geliştirin

06 Oca 2022

Puzzlelardan çeşitli oyuncaklara kadar pek çok eşya çocukların zeka gelişimi için önemli yararlar sunmakta. Bu eşyaların yanı sıra, resimler ve kelimeler de çocukların zeka gelişimine açılan kapının anahtarı olarak nitelendirilmekte. İşte, çocukların zeka gelişimi sürecinde büyük etkilere sahip olan resimler ve kelimelerin bir araya getirilmiş hali de resfebe olarak bizlerle buluşuyor. Peki, bu resfebe nedir ve çocukların zeka gelişimine nasıl bir katkıda bulunuyor? Gelin, resfebeyi ve detaylarını beraber inceleyelim.

1.5 Bardak

unsplash
Çeşitli araştırmalar sonucunda, kelime bulmacalarının problem çözme yeteneklerini geliştirdiği, içgörüyü güçlendirdiği ve bir durum sonucunda göz önünde bulundurulması gereken analitik süreçlerin anlaşılmasını sağladığı kanıtlandı. Bu nedenle, çocukların çeşitli becerilerinin ve dillerinin geliştirilmesi adına sıklıkla onların bulmacalar ile bir araya getirilmesi gerektiği vurgulanmakta. Gazetelerin arasından çıkan bilindik kelime bulmacalarının yanı sıra, çocukların dil ve zeka gelişimi yine kelimeleri baz alan bir aktivite ile geliştirilebilmekte. Resfebe olarak bilinen bu aktivite, ismini ‘resim’ ve ‘alfabe’ sözcüklerinden almakta. Genellikle 6-12 yaş arası çocuklar için mükemmel bir aktivite olabilen resfebe, resimleri, harfleri ve sembolleri içeren bir kod oyunu olarak karşımıza çıkmakta. Resfebenin başarılı bir şekilde oynanabilmesi adına çocukların bu kod oyunundaki harfler, resimler ve semboller üzerine düşünerek doğru kelimelere ulaşmaları gerekmekte. Ayrıca, daha karmaşık resfebe örneklerinde resimler, harfler ve semboller aracılığı ile belirli cümlelere de ulaşılabilmekte.

resfebetürkiye
Resfebenin ne olduğunu daha iyi anlamanız adına bir resfebe örneği ile devam etmek istiyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta iki harf, bir hayvan görseli ve internet dilinden bir sembol yer almakta. Bu harflerden, görselden ve sembolden bir çıkarım yaparak uygun sözcüğe ulaşmamız gerekmekte. Fark ederseniz bu resfebedeki ayı ters durmakta. Bu yüzden, ayıyı ‘ıya’ şeklinde düşünebiliriz. Bir başka deyişle, resfebede yer alan ters sembollerin ya da görsellerin isimlerini ters bir şekilde okumanız gerekmekte. Bu resfebede yer alan sembolün de ‘et’ diye okunduğunu biliyoruz. O zaman bu bilgiler ışığında ‘kıyafet’ kelimesine ulaşabiliriz. İşte, bu örnekte olduğu gibi çeşitli resimlerle, harflerle ve sembollerle farklı resfebe örnekleri yaratılmakta. Çoğu resfebe kolay gözükse de bazı resfebe örnekleri zor seviyelerde olup çocukların dil ve zeka gelişimini daha çok etkileyebilmekte. 

unsplash
Yaratıcı bir zeka oyunu olan resfebe, günlük hayattan kelimelere ya da sözcüklere dayandığı gibi bir filmin ya da kitabın adını da kapsayabilir. Bu nedenle, gerçek hayattan pek çok şeyin resfebe için bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Zor kelimelerin pekiştirilmesine yardımcı olabilen resfebenin çocuklara sağladığı birçok fayda bulunmakta. Bu zeka oyunu, çocukların eğlenirken öğrenmesi için bir kapı aralamakta. Bunun yanında, resfebenin çocukların iletişim becerilerini de geliştirdiğini söyleyebiliriz. Hem bireysel hem de gruplu bir şekilde oynanabilen resfebe, çocukların grup arkadaşları ile iş birliği yaparak bir kodu çözmelerine yardımcı olur. Bu durum sonucunda da gruplu bir şekilde resfebe oynayan çocukların grup içinde iletişim kurma kabiliyetleri ve sosyallikleri artar. Ayrıca, resfebe için belirli talimatları takip etmesi gereken çocukların mantık ve muhakeme becerileri de gelişir. Kelime dağarcığını da geliştiren resfebenin çocukların hafızalarını güçlendirdiğini, onların ilişki kurma yeteneklerini artırdığını ve onların akıl yürütme becerilerini geliştirdiğini de sizlere bildirmek istiyoruz. 
Çeşitli internet sitelerinde pek çok örneği olan resfebeyi çocuklarınız için kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Eğer hazırlayacak vaktiniz yoksa ve çocuklarınızın zekasını ve dilini bu oyun ile geliştirmek istiyorsanız resfebe üzerine kurulu websitelerinden ve bu oyunu sunan mobil uygulamalardan yardım alabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?