Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
WELLNESS Spor

Regl Döneminde Egzersiz Yapılır mı?

31 Mar 2023

Karın ağrısı, halsizlik ve sinirlilik hali… Regl döneminde kadınların aklına gelecek son şey egzersiz yapmak desek yalan olmaz. Bu durumda güzel bir film karşısında sıcak su torbası ile yatmak elbette daha cazip. Ancak regl döneminde egzersiz yapmanın adet döngüsündeki semptomları azaltacağı da kanıtlanmış durumda. Regl dönemi egzersiz yapılır mı, hangi egzersizleri yapmak uygun olur birlikte bakalım…

Adet döngüsü kadınlarda progesteron ve östrojen düzeylerinde dalgalanmalara sebep olan biyolojik bir olay. Ancak herkeste aynı düzende gerçekleşmiyor. Bazı kadınlarda adet döngüsü 3 günde biterken bazılarınınki 8 güne dayanabiliyor. Bazısı adet döneminde ağrıları hafif atlatırken, kimisi hastanelik olabiliyor. Ortak paydada buluşulan konu ise duygusal olarak gerçekten sinir bozucu bir dönem olması…

Adet döngüsü üç aşamaya ayrılıyor. Adet öncesi yani PMS döneminde düşük östrojen ve progesteron görülüyor. Adetin ilk günlerinden sonra foliküler fazda östrojen artmaya başlıyor, progesteron düşük kalıyor. Yumurtlamadan sonraki luteal fazda ise progesteron da artıyor. Daha sonra döngü kendini tekrarlıyor. Bu nedenle kadınlardaki bu hormon döngüsü enerji metabolizmasını da etkiliyor.

freepik
Östrojen anabolik yani yapıcı bir hormondur, progesteron ise tam tersidir. Foliküler fazda vücut depoladığı karbonhidratlara daha iyi erişir, bu da yüksek yoğunluklu antrenmanlar için iyi bir zamandır. Özellikle kas geliştirmek isteyen kadınlar bu fazı iyi değerlendirebilir. Progesteronun arttığı luteal fazda ise yıkım arttığı için kas geliştirme yerine düşük yoğunluklu egzersizler yapmak daha doğrudur.
Regl öncesi dönemde hem östrojen hem progesteron seviyeleri düştüğü için enerji de düşer. Canımız hiçbir şey yapmak istemez. Daha sonra kanamanın 3. Günü ile enerji yerine gelmeye başlar. Yani yüksek yoğunluklu antrenman yapmıyorsanız regl döneminde egzersiz yapmak zararlı değildir. İşte bu nedenle regl döneminde hareket etmek oldukça önemlidir.

freepik
Yapılan araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapan kadınlarda PMS semptomlarının azaldığını gösteriyor. Ayrıca düzenli egzersiz en ağrılı geçen regl dönemlerinde bile ağrının hafiflemesini sağlıyor. Yine adet dönemindeki şişkinliği de azalttığını söyleyebiliriz. Regl dönemi egzersiz yapmak endorfin salınımını artırmakla beraber ağrıları azaltıyor, kişinin ruh halinin de iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar daha güçlü kasların adet döngüsünün daha iyi çalışmasını ve düzensiz kanamaların engellenmesini sağlıyor.
Evet, egzersizin adet döngüsüne sağladığı faydaları görmek kaçınılmaz. Ancak çok fazla egzersiz yapmak adet döneminden sorumlu hormonlarda da dengesizliğe sebep oluyor. Bu da adet gecikmesi ya da düzensiz adet görmeye mahal veriyor. Özellikle sıklıkla, uzun saatlerde, sıkı antrenman yapan kadınlarda görülen bir durum olduğunu söyleyelim. Bu nedenle her şeyi tadında bırakmakta fayda var.

unsplash

Regl döneminde yapmanızı önereceğimiz bazı egzersizler ile semptomları azaltıp kendinizi ruhsal olarak daha iyi hissedebilirsiniz. Listemizin başını elbette yürüyüş yapmak alıyor. Yürüyüş yapmak oldukça rahat, özel ekipman gerektirmeyen, düşük yoğunluklu aerobik bir egzersiz. Yürüyüş endorfin salgısını da arttırarak ruh halini yükseltiyor ve regl depresyonundan uzaklaşmanızı sağlıyor. Bunun için sadece günde 30 dakikalık hafif bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. Ben yürüyüşten sıkılırım, daha yoğun bir şey yapmak isterim diyenler de yavaş tempoda koşabilirler

unsplash
Bir diğer egzersizimiz ise yoga. Yoga vücudun gevşemesine, karın ağrısı ve şişkinlik gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca esneme ve nefes egzersizleri kan dolaşımını da arttırarak mide bulantısının da önüne geçiyor. Yoga bir yandan da yatışmasını, stres ve gerginliğinizin azalmasını, kendinizi daha hissetmenizi sağlıyor. Öncesinde yürüyüş yapıp yogayla desteklediğiniz bir egzersiz planı regl dönemi için harika!

unsplash
Regl dönemi ağırlık çalışmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak pilates gibi düşük yoğunluklu güç antrenmanları vücudu rahatlatıp karın ağrılarını azaltabilir. Ayrıca pilates belirli kas gruplarını hedef aldığı için “core” bölgesini çalıştırarak esneklik ve gücü de arttırır. Bu da kramplarınızı azaltacaktır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?