Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Red Kit Çizgi Filmine İlham Olan Dalton Kardeşler’in Hikâyesi
pinterest
SCOPE

Red Kit Çizgi Filmine İlham Olan Dalton Kardeşler’in Hikâyesi

Herkesin sevdiği bir çizgi filmin kötü kahramanlarıdır Dalton kardeşler. Kasabanın huzur ve refahını korumak isteyen yalnız kovboy Red Kit’in başına sürekli yeni belalar açar ve her seferinde de yine onun tarafından hapsi boylarlar. Bu çizgi film, Belçikalı karikatürist Morris’in kaleminden çıkan çizgi romandan ekrana uyarlanır ve uzun seneler boyu meraklılarının ilgisini canlı tutar. Hikâyenin kilit isimleri olan Dalton kardeşler ise aslında gerçek hayattan esinlenilerek oluşturulmuş kötü kahramanlardır. 1890’larda Dalton Çetesi olarak terör estiren ve pek çok kanlı eyleme de imza atan bu kardeşlerin gerçek hayatlarına dair ilgi çekici detayları sizlerle paylaşalım istedik.

Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :2.5 Bardak
Pek çoğumuzun çocukluk yıllarının en büyük eğlencesidir Red Kit. Onun ezeli ve ebedi düşmanları şapşal kardeşler ise boy boy sıraya dizilmeleriyle hafızamızda yer edinmiştir en çok. Dalton kardeşlerin Red Kit’le olan maceraları çizgi roman ve bu çizgi romandan uyarlanan çizgi film dünyasında eğlenceli bir seyirlik olsa da gerçek hayatta durumun eğlenceli bir boyutta olmadığını söyleyebiliriz. Hayal dünyasına aitken saflıkları ve sakarlıklarıyla bizi gülümseten bu kardeşler, ilham alındıkları Dalton Çetesi’nin yalnızca ekrana iyi yansıtılmış hâlleriydi.

wikimedia commons
Amerika Birleşik Devletleri’nde 1800’lerin sonlarına doğru pek çok çete faaliyet göstermekteydi ve bu çetelerden biri de yukarıda bahsi geçen Dalton Çetesi’ydi. Kalabalık bir grup erkekten oluşan Dalton Çetesi’nin dört üyesi birbirleriyle kardeş olduğundan zaman zaman Dalton Kardeşler olarak da anılıyorlardı. Yaptıkları soygunlarda pek çok insanın canını aldılar ve ilginçtir ki kendi sonları da yine bir banka soygununda öldürülmek oldu.

wikimedia commons
James Lewis Dalton ve Adeline Lee Younger’ın çocukları olarak dünyaya gelen kardeşlerin isimleri sırasıyla Charles Benjamin “Ben” Dalton, Henry Coleman “Cole” Dalton, Littleton “Lit” Lee Dalton, Franklin “Frank” Dalton, Gratton Hanley “Grat” Dalton, William Marion “Bill” Dalton, Eva May Dalton, Robert Rennick “Bob” Dalton, Emmett Dalton, Leona Randolph Dalton, Nancy May Dalton ve Simon Noel “Si” Dalton idi. Gördüğünüz gibi epey kalabalık bir ailenin fertleriydi Daltonlar. Bu kardeşlerden ise yalnızca dördü (Bob, Gratton, Emmett ve Bill) kirli işlere bulaşmış ve Dalton Çetesi’ne dahil olmuşlardı. Çetenin liderliğini Bob üstleniyordu.

Aslına bakarsanız, Dalton ailesinin bazı fertleri kanunlarla epey içli dışlılardı. Örneğin, Bob ve Gratton önceleri Arkansas’ta ve sonra da Osage Nation’da şerif yardımcısı olarak çalıştılar. En büyükleri Frank Dalton da bir şerif yardımcısıydı ve Bob uzun bir süre abisi ile birlikte görev yapmıştı. Emmett ise bir çiftlikte çalışıyordu. 1890’da kaçak içki satmakla suçlanan Bob ve Emmett için iplerin koptuğu yer işte burasıydı.

Kefaletle serbest bırakıldıktan sonra Emmett ile aynı çiftlikte çalışan sabıkalı isimlerden bazılarıyla bir araya gelerek Dalton Çetesi’nin temellerini atmışlardı. İlk icraatları New Mexico’da bulunan bir kumarhanenin soygunuydu. Kardeşleri Gratton da at çalmakla suçlanmış ve kanunlara riayet eden bir şerif yardımcısının yapmaması gereken davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle görevden atılmıştı. O da çeteye dahil oldu ve ardından küçük kardeşleri Bill de aralarına katıldı.

stray leaves
Bill Dalton'un durumu başlarda diğerlerinden biraz daha farklıydı. Bir çiftlik sahibi olmuş, evlenmiş hatta kendine siyasi bir kariyer yapabilecek kadar başarılı da olmuştu. Ancak Bill ve demiryolu şirketi arasında çıkan sorunlar, Bill’i kardeşlerinin yardımına başvurmaya itti. Kardeşler birlikte birkaç küçük soygun yaptılar ve bunlardan birinde Gratton ve Bill tutuklandı. Gratton yirmi sene hapis cezasına çarptırılmış ancak hapisten kaçmayı başarmıştı. Yeniden bir araya gelen üç kardeş ve çetenin diğer elemanları peş peşe tren soygunlarına başladılar. Yakalanmamak için zaman zaman ayrılıp bir yerlerde saklanıyorlardı.

kggf radio
Tekrar bir araya geldiklerinde ise bu kez büyük bir banka soygunu yapmaya karar verdiler. 1892 senesinde Coffeyville Kansas’ta bir bankayı soymak için iki gruba ayrılıp erkenden bankanın içine girdiler. Görevli ise kasanın zaman ayarlı olduğunu söyleyip onları oyalamış ve birilerinin yardım için içeri gelmesine olanak sağlayacak kadar zaman kazanmıştı. Silahı olan kişiler bankadaki hırsızları yakalamak için ateş açmaya başladı ve çeteyle aralarında büyük bir çatışma çıktı. Çatışma esnasında Emmett hariç diğer çete üyelerinin tamamı ölmüştü.

Hayatta kalan son kardeş Emmett Dalton, 1907 senesine kadar hapiste kaldı ve sonra tahliye edildi. Özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz yaptığı ilk şey Dalton Çetesi hakkında bir kitap yazmak olmuştu. Tabii bu kitap sonrasında beyaz perdeye de uyarlandı. Ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi ünlü çizgi roman Red Kit’e de ilham kaynağı oldu. Diğer kardeş Bill'in de yine 1894'teki bir başka banka soygununda, Teksas bölgesinde hayatını kaybettiği biliniyor.

Yukarı Kaydır