Putin'i İntihara Çağıran Heykel Kiev'den Kaldırıldı
GLOBAL NEWS

Putin'i İntihara Çağıran Heykel Kiev'den Kaldırıldı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e benzetilen tartışmalı heykel kaldırıldı.

Yayın Tarihi :12 May 2022
Süre :1 Bardak
Ukrayna'nın başkenti Kiev'in şehir merkezine yerleştirilen bir heykel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağzında tabancayla tasvir etti. Heykeli tasarlayan Dmitryo Iv, paslı çelikten yapılma heykele “Kendini Vur” ismini verdi. Heykelin yerleştirildiği meydanda daha önce Lenin anıtı bulunuyordu.
 
20 metreden fazla yükseklikteki “Kendini Vur” heykelinin 9 Mayıs'ta Rusya'da kutlanan Zafer Bayramı öncesi meydana yerleştirilmesi de dikkat çekti. Rusya, bu bayramda Sovyetler Birliği'nin II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sına karşı kazandığı zaferi kutluyor.
 
Tasarımcı Iv “ağzına silah dayayıp tetiği çekmeyi tasvir eden” heykele yönelik “Aslında askerlerimizi Rusları öldürmeye devam etmeleri için motive edecek bir şey yaratma fikrim vardı” dedi. Iv, genellikle yumuşak malzemelerle çalıştığını ancak bu sefer etkili olması adına paslanmış çeliği seçtiğini söyledi. Savaşların zor ve sert olduğunu vurgulayan sanatçı “Çelik serttir. Bunda bir güzellik olmamalı.” ifadelerini kullanarak "Tarih biliyor, savaş suçlularının sadece iki yolu var. Mahkeme ya da... İpucunu aldın mı?” dedi. 
 
Öte yandan, Maidan döneminde yıkılan Sovyet lideri Lenin'e ait bir anıtın yanına yerleştirilen ve yapımı yaklaşık 1 ay süren “Kendini Vur” heykeli yaklaşık 8 saat sonra meydandan kaldırıldı.
 
Heykelin kaldırıması üzerine konuşan Iv, Rusya ve Ukrayna'nın çok farklı şekillerde de olsa İkinci Dünya Savaşı'nın Zafer Bayramı'nı kutlamaya hazırlanırken bunun bir provokasyon olarak görüldüğünü öne sürmenin ötesinde, neden kaldırıldığı hakkında konuşmak istemediğini söyledi. Heykel şimdi Kiev'deki bir depoda saklanıyor. Iv, bu durumun geçici olduğunu ve "Kendini Vur"un yakında yeni bir mekanda, belki başka bir şehirde görüneceğini belirtti.
 
Rusya'nın başkenti Moskova'da Putin, pazartesi günkü Zafer Bayramı'nda görkemli bir tören yapıp Ukraynalı direnişçilerle savaşan Rus askerlerine destek mesajı verirken, Ukrayna ise savaşta imha ettikleri Rus tanklarını sergiledikleri "alternatif" bir kutlama düzenlemişti. 
 
Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın 78. gününde de çatışmalar sürüyor.

Kaynaklar
Yukarı Kaydır