Google
GLOBAL NEWS

Putin ve Afrikalı Liderlerden Ukrayna’ya İlişkin Ortak Bildiri

04 Ağu 2023

Basına yansıyan son haberlere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 28 Temmuz tarihinde 7 Afrika ülkesinin lideriyle yaptığı görüşme sonunda kabul edilen ortak bildiri, Kremlin tarafından yayınlanmış durumda.

1 Bardak
Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim hat safhada devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve 7 Afrika ülkesinin lideri tarafından, Ukrayna'da barışa giden yolu açmak adına diyalog süreceği ortak bir bildiri yayınlandı.
 
Sputnik’in derlediği Rus basını haberlerine göre; 
 
Putin, 28 Temmuz tarihinde, St.Petersburg'da, Komorlar Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Başkanı Azali Assoumani, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ve Zambiya Dışişleri Bakanı Stanley Kakubo ile bir araya gelmişti.
 
Söz konusu görüşmede Afrika ülkelerinin Ukrayna'yla ilgili barış planı istişare edilmiş ve görüşme sonunda tüm liderlerin kabul ettiği ortak bir bildiri kabul edilmişti. Liderler tarafından onaylanan ve Kremlin'in kamuoyuyla paylaştığı ortak bildiriye göre; 17 Haziran tarihinde yapılan ilk görüşmede, başta silahlı faaliyetlerin yürütüldüğü bölgelerdeki çocukların hakları ve Kiev ile Moskova arasındaki esir takası olmak üzere, beşeri sorunlarla ilgili önerilerde ilerleme kaydedildiğini belirtildi. 
 
Bunun yanı sıra Vladimir Putin ve 7 Afrika ülkesinin oluşturduğu liderler grubu, insani çabaların sonuç vermeye devam edeceği konusunda hep birlikte mutabakat sağladı. Rus tahıl ve gübresinin ihracatı önündeki engellerin kaldırılması yönünde somut adımlar atılması çağrısı yapan liderler, bunun 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da kabul edilen 'BM Genel Sekreteri'nin Karadeniz Paket Girişimi'nin yeniden tümüyle uygulamaya koyulmasına imkan sunacağı durumunun altını çizmeyi ihmal etmedi. 
 
Avrupa Birliği ülkelerinin limanlarında, el konulan 200 bin ton Rus gübresinin serbest bırakılmasına yönelik gerekli önlemlerin alınması için Birleşmiş Milletlere de çağrı yapan Vladimir Putin ve 7 Afrika ülkesinin oluşturduğu liderler grubu, bu gübrelerin derhal ve karşılıksız olacak şekilde, Afrika ülkelerine gönderilmesini talep etti. 
 
Putin ve Afrikalı liderler, Ukrayna'da barışa giden bir yol açmak için Afrika ülkelerinin barış inisiyatifi kapsamında diyaloğu sürdürme konusunda ortaklaşa bir anlaşmaya varmış durumda. 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?