Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Psikolojik Şiddetin Dik Alâsı: Slut-Shaming
pexels
KADIN KAFASI

Psikolojik Şiddetin Dik Alâsı: Slut-Shaming

Feminist hareketler yükseliyor ama kadını yerden yere vuran zihniyet yerinde mi sayıyor sanıyorsunuz? Azaldığı sanılan, buna rağmen şekil değiştirerek uygulanan ve dilimize çevrildiğinde ‘sürtük utandırma’ anlamına gelen slut-shaming’den bahsetmemek olur mu hiç?

Editör :Sümeyye Cİn
Yayın Tarihi :22 Ağu 2022
Süre :2 Bardak

pexels

Neden ‘sürtük utandırma?’


Baştan söyleyelim, sürtük utandırmaya maruz kalmak için kesinlikle sürtük olmanız gerekmiyor, ki bizce olmanızda da hiçbir sorun yok. Bu bir etiketleme. Kadını, o anki eyleminden utandırıp, onu bu eylemi tekrar edemeyecek kadar özgüvensiz hale getirmeyi amaçlayan bir girişim olarak tanımlanabilir. Giyilmiş olan herhangi bir kıyafet, yapılan bir makyaj, sarf edilen bir söz ya da sergilenen bir eda ne yazık ki slut-shaming ile bastırılmaya çalışılabilir. Bu eylem çoğunlukla hedefte yankı bulur, yani amaca ulaşılır. Ancak her zaman değil. Bununla çok iyi başa çıkabilen, kendince slut-shaming yaparak tatmin olmaya çalışanları buna pişman eden kadınlar da var. Bu etiketlemenin yalnızca erkekler tarafından kadınlara yapıldığı düşünülse de, kadının kadına slut-shaming girişimi çok daha yaygındır. Biliyoruz, ‘kadın kadına koltuk çıkardı, sürtük utandırma da nerden çıktı?’ diyorsunuz. E ne yapalım? Kasadaki tüm elmalardan feminizm sorumlu değil ya! 


Utandırma, birçok suretle çıkabilir ortaya, bir bakışla, bir laf sokmayla, doğrudan bir uyarı ya da hakaretle. Peki günlük hayatta, farkında olmasak da slut-shaming’e maruz kaldığımızın ne kadar farkındayız. Aşağıdaki cümlelerden herhangi birini duyuyor ya da eylemlerden herhangi birine maruz kalıyorsan, slut-shamingle aslında yakından tanışıyorsun.

pexels

O nasıl bir etek boyu?


Bu babanız, anneniz ya da partnerinizden duyabileceğiniz, sıradan bir hesap sorma çıkışı gibi görünebilir. Ancak etek boyunuzun sorgulandığı yerde, iradenizin ve ahlakınızın da sorgulandığını, dolaylı olarak o etek boyunun sizi yansıtmadığının söylendiğini aklınızda tutun. Anne ve babanız bunu public alanda yaptığında, üstünüzde bir hakimiyeti olduğunu çevreye ispatlamak için de yapmış olabilir ama partner ya da arkadaş yapıyorsa bunun altında bir utandırma amacı yatıyor olabilir. Gerçekler acıdır.

pexels

Ne biçim gülüyorsun ya?


Kahkahanız kadar öznel olan tek şey parmak izinizdir. Ve ne yazık ki bazı toplumlarda kadın kahkahası nefsi uyandıracak bir şey olarak tabir edilir. Bizim toplumumuz da onlardan birisi. Kahkaha attığınızda daha ‘arzulanabilir’ olduğunuza dair bir inanç vardır. Size bu cümleyi kuran, bundan rahatsızlığını dile getiren kişi aslında sizi dikkat çekmekle yani toplumsal tabirle ‘nefis uyandırmakla’ suçluyor olabilir. Eğer çok absürt ve duyulduğunda cidden insanları rahatsız edecek dozda bir kahkahanız yoksa, utandırmaya maruz kalmış olabilirsiniz. Bir daha o şekilde gülmemeniz gerektiği söyleniyor yani size. 

pexels

Herkesin içinde yapılan ‘falanca yerin açıkta kalmış’ uyarısı


Eteği katlanmış ya da göğüs dekoltesi kazara fazla açılmış bir kadını uyarmanın bir üslubu olduğunda hemfikir miyiz? Herkesin başına gelebilecek, ve bizim başımıza gelse kesinlikle bilmek isteyeceğimiz talihsiz kazalar bunlar. Bir hemcinsimizin yaklaşıp kulağımıza sessizce ‘pardon, eteğiniz katlanmış’ demesi kadar tatlı çok az şey vardır. Fakat toplu alanda başkalarının da duyacağı şekilde bu kazaları dile getirmek iyi niyetten çıkıp, sürtük utandırmaya dönüşebiliyor. Çünkü amaç artık karşı tarafı korumak değil, onu afişe etmek oluyor. Ne ayıp ama!

pexels

Baştan aşağı kötücül bakışlarla süzülmek


Hiç tanımadığımız, yedi kat el insanlardan yana bile maruz kalabiliriz buna. Süzmek var, süzmek var şimdi, kendimizi kandırmayalım değil mi? Gıptayla süzüldüğünü de anlar bir kadın, utandırılmak veya yadırganmak için süzüldüğünü de anlar. Süzen kişinin dudakları şöyle bir aşağı sarktıysa ve onaylamayan, haset bakışlar atıyorsa, ya da daha da ileri gidip ortaya doğru ‘ne günlere kaldık, allah da başımızdan aşağı taşlar yağdıracak’ tadında cümleler kuruyorsa, ne yaptığının farkında bile olmadan slut-shaming yapıyor o kişiler.

pexels

Peki nasıl baş ederiz?


Bunu yok edemeyiz. Her zaman bedenimiz üzerinde fikir beyan etme hakkı olduğuna inananlar olacaktır. Ancak buna verdiğimiz tepkileri biz seçebiliriz. Kısasa kısas yapmak bir çözüm değil, çünkü bu sefer şikayetçi olduğumuz davranışın aynısını sergiliyor oluruz. Ne yapabiliriz peki? Gözlemlere dayalı en etkili çözüm (anlayabilecek kişilerde elbette) gerçekleştirdiği eylemi sesli olarak ona bildirmek. ‘oha şu an resmen slut-shaming yapıyorsun! Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin? Sen bana ne demek istiyorsun?’ gibi cümleler karşı tarafın yüzüne soğuk su çalabilir. Slut-shaming yapan insan kendini doğrudan haklı saydığı için bir tepki alacağını hesaba katamayabilir. Bunun dışında, gülümseyip geçebilir, ‘fikrini kendine sakla’ diyebilir, ya da kişiyi duymazdan görmezden gelebilirsiniz. Bu ona ‘işte düşüncen bu kadar değersiz’ mesajını yeterince verecektir. Boyun eğmek son seçeneğiniz bile olmasın, çünkü daha slut-shaming’siz bir dünya mümkün!

Yukarı Kaydır