Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Psikanaliz Meraklılarına Film Önerileri

02 Ara 2022

Psikolojinin bir bilim olarak ele alındığı ilk yıllardan beri varlığını koruyan bir ekol olan psikanalizin meraklıları oldukça fazla. Psikanalize ait yöntemler birçok sanat dalını da etkilemiş ve etkilemeye de devam ediyor. Sinema da bu sanat dallarından bir tanesi. Psikanaliz ilk yıllardan itibaren yönetmenlerin, yapımcıların ve senaristlerin sık kullandığı bir kaynak haline gelmiş. Biz de bu yazımızda psikanaliz meraklısı olan okurlarımız için psikanalizi konu alan filmlerden bir derleme yaptık.

Secrets Of A Soul
Secrets of A Soul Türkçe’ye ‘Bir Ruhun Sırları’ olarak çevrilmiş  Georg Wilhelm Pabst’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 1926 yapımı bir film. Filmin çekilme tarihinden tahmin edilebileceği gibi psikanaliz temalı ilk film olma niteliği taşıyor. Filmin senaryosu için dönemin ünlü psikanalistlerinden yardım isteniyor. Freud’tan yardım istenilse de kendisi yardım edemeyeceğini, para da almayacağını ama çekilmesine engel olmayacağını söylüyor. Sonuç olarak filmin senaryosunu yazmayı yine dönemin ünlü psikanalistlerinden olan Karl Abraham üstleniyor. Ortaya dram ve gerilim içeren doksan yedi dakikalık bir yapıt çıkıyor. Filmin ana karakteri Werner Krauss’un canlandırdığı profesör Martin Fellman’dır. Fellman psikanalizin de en çok değindiği konu olan riyalardan muzdariptir. Ona delirdiğini düşündürten kabuslar görmektedir. Karısına zarar vermekten korkmaya başlayan adam psikiyatrist Dr. Orth’a başvurur. Dr. Orth onun psikozunu tedavi etmeye çalışır. Film beklentiyi yüksek tutmadan, psikanalizin ilk dönemlerini anlayabilmek adına izlenebilir.

Spellbound
Türkçe’ye ‘Öldüren Hatıralar’ olarak çevirilen Spellbound bir Alfred Hitchcock filmidir. 1945 yapımı bir Amerikan psikolojik gerilim filmi olan Spellbound bir psikanalistin çalıştığı hastanenin yeni başkanına aşık olmasını konu alır. Zamanla kadın aşık olduğu adamın gerçekten hastane başkanı değil onun yerine geçmiş dissosiyatif amneziden mustarip bir sahtekar ve potansiyel olarak bir katil olduğunu keşfeder. Zaman zaman tehlikeli olabilen bu adamın rüyalarını yorumlayarak birlikte analize benzeyen bir yolculuğa çıkarlar. Film aslında bir kitaptan uyarlama. Bu kitap Hilary Saint George Saunders ve John Palmer'ın 1927 yılında yazdığı The House of Dr. Edwardes adlı roman. Filmdeki başrolleri Ingrid Bergman ve Gregory Peck paylaşıyor. Film vizyona girdiği dönem olumlu eleştiriler almış ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 6,4 milyonluk bir bir gişe başarısı yakalamıştır. Film aynı zamanda birçok Akademik Ödülü’ne aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Müzik kategorisinde ödül almıştır. 

The Secret Passion
The Secret Passion Türkçe’ye ‘Gizli Hakikatler’ olarak çevirilen 1962 yapımı bir film. Filmin yönetmen koltuğunda John Huston oturuyor. The Secret Passion Freud’un yaşamını konu aldığından biyografik bir film özelliği gösteriyor. Filmin senaryosunu  Jean-Paul Sartre, Wolfgang Reinhardt ve Charles Kaufman birlikte kaleme alıyor. Freud’u Montgomery Clift canlandırırken, filmde ona Susannah York, Susan Kohner, Alexander Mango, Larry Parks gibi isimler eşlik ediyor. Freud’un 1856-1939 arasında geçen seksen üç yıllık yaşamının 1885’ten itibaren Viyana’daki beş yılını anlatıyor. Bu yıllar histerinin giderek yaygınlaştığı ancak doktorların rol yaptıkları iddiasıyla bu hastaları tedavi etmeyi reddettiği yıllardı. Freud ise bilincimizin dışında, zihnimizin daha derinlerinde yer alan bir bilgiye ulaşmaya çalışmıştır. Freud’un hastalarına da yer verilen bu filmi Freud’u daha yakından tanımak isteyenlerin izlemesini öneriyoruz. Filmi izlerken her bilginin doğruyu yansıttığına dair bir garanti verilmediğini göz önünde bulundurmayı unutmayınız!

Arab Blues
Şimdi sizlerle günümüze yakın tarihte çekilen bir filmi konuşacağız. Türkçe çevirisi ile Tunus’ta Bir Divan 2019 yapımı komedi türünde bir film. Fransız-Tunus yapımı bu filmin yönetmen koltuğunda Manela Labidi oturuyor. Labidi aynı zamanda filmin senaryosunun da yazarı. Film önce 2019 Venedik Film Festivali'nde Venedik Günleri bölümünde ve sonrasında ise 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterildi. Film uzun yıllar Paris’te eğitim alıp kendi ülkesi olan Tunus’a dönen bir terapistin yaşadıklarını konu alıyor. Terapisti İranlı oyuncu Golshifteh Farahani canlandırıyor.Tunus’ta terapistlik yapmak isteyen Selma, evinin çatı katını seans yapmak için düzenler. Ancak onun yapacağı bu iş hem topluma hem de ülkenin bürokrasine uyumlanamamaktadır. Film Selma’nın tüm bu zorluklarla mücadelesini esprili bir dille konu alır. Psikanalize farklı ülkelerde oluşacak tepkileri merak ediyorsanız ve biraz da gülmek istiyorsanız Tunus’ta Bir Divan’ı izleyebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?