Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Profesyonel İş Platformu LinkedIn’i Nasıl Daha İyi Kullanırsınız?
unsplash
BUSINESS

Profesyonel İş Platformu LinkedIn’i Nasıl Daha İyi Kullanırsınız?

Burası profesyonel becerilerimizi dünyaya açtığımız bir platform… Evet LinkedIn’den söz ediyoruz. İş fırsatlarının büyük bir kısmına burada denk gelip, kariyer merdivenlerini tırmanış yolculuğumuzu burada paylaşıyoruz diğer insanlarla. Peki biz, bu platformu nasıl daha verimli şekilde kullanabiliriz? Basit ama çok işe yarayacak birkaç öneriyle buradayız!

Editör :Sümeyye Cİn
Yayın Tarihi :13 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

pexels

Anketler paylaşın


Hiç fark ettiniz mi? LinkedIn’de bir ankete denk geldiğimizde soru pek de bizim ilgimizi çekecek cinsten olmasa da şöyle bir okuyoruz. Cevap vermesek dahi yapıyoruz bunu. Soruları seviyoruz çünkü çoğumuz. Özellikle de basit olanları, ki anket soruları bizim ne düşündüğümüze odaklanan, sesimizin kıymetli olduğunu bize hissettiren sorular. Sektörünüz her ne olursa olsun, insanlara sorular sorduğunuz, tercihlerini merak ettiğinizi belirttiğiniz anketler yapın. Bir diyetisyenseniz ‘günde kaç bardak su içiyorsunuz?’, bir insan kaynakları uzmanı iseniz ‘işe alım sürecinde sizi en fazla strese sokan adım hangisi?’ gibi soruları bağlantılarınızla paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hem interaktif bir ortam yaratmış hem de daha fazla kişiye ulaşma şansına erişmiş olacaksınız.

pexels

Kariyerinizle alakalı kişileri bağlantı edinin


Önemli olan kaç bağlantınız olduğu değil, o bağlantıların sizin sektörünüzle ne kadar ilgili olduğu. Sırf daha çok bağlantı edinmek adına bir iktisatçı iken mühendis bağlantılar edinmeniz profilinizin niteliğini karmaşıklaştırır ve önünüze ilgi düşen, ilgi duymadığınız gelişmelerin sayısı da artar. Grafik tasarımcısı iseniz örneğin, sizinle aynı sektörde çalışan kişilerin yanı sıra, mesleğinizin yan dallarını icra edenleri kişileri de bağlantı olarak ekleyebilirsiniz. Bu kapsamı sizin akıllıca belirlemeniz gerekiyor. Yani bir içerik yazarını ya da illüstrasyon uzmanını bağlantı olarak ekleyebilirsiniz ama alanın çok dışında isimlerle bağlantı kurmanız sizin için sadece işleri karmaşıklaştıracaktır.

pexels

Profil fotoğrafınızı dikkatli seçin


Burayı iş başvurusu yaptığınız yere gönderdiğiniz CV gibi düşünün. CV’nize belediye parkında bir gülü koklarken çekindiğiniz yandan görünümlü fotoğrafınızı koyar mıydınız? Muhtemelen yapmazdınız. LinkedIn de aslında bu profesyonelliğin yakalanması gereken bir platform. Çünkü orada hitap ettiğiniz dünya profesyonel dünya. Facebook profil fotoğrafı koyar gibi fotoğraf seçmeniz ne yazık ki ciddiyet azaltıcı olacaktır. Koyacağınız fotoğrafta yüzünüz net bir şekilde görünmeli, fotoğraf mümkünse siyah beyaz olmamalıdır. Arka planınızın tek renk olması gerektiğine dair de görüşler bulunur ancak arka planınızın, giydiklerinizin sizi yansıtıyor olmasında hiçbir problem yok. Dikkat etmeniz gereken nokta verdiğiniz pozun yüzünüzü kapatmaması. 

pexels

Bilgileriniz daima doğruyu yansıtsın


Sahte tecrübeler daima güven kırıcı unsurlardır. Sırf daha tecrübeli görünmek için deneyimlemediğiniz tecrübeleri deneyimlemiş gibi oraya girmek, sahip olmadığınız sertifikaları almışsınız gibi göstermek ya da eğitim bilgileriniz konusunda gerçeği yansıtmayan bilgiler paylaşmak yalnızca sektördeki güvenilirliğinizi zedelemeye yarayacaktır. Ayrıca eğitim bilgileriniz dahil olmak üzere birçok bilginin teyidinin çok kolay olduğunu unutmayın. Daha kalifiye görünmek istersen hiç iş bulamama tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

pexels

Kapsam dışı paylaşımlar yapmamaya özen gösterin


Platformun amacı ürettiklerinizi ve mesleki paylaşımlarınızı yapmak. Yani, eğer bir veteriner değilseniz kedi köpek videosu paylaşmak yine profilinizin ciddiyeti ve netliğini zedeleyebilir. Ya da siyasi paylaşımlar yapmak, buradan siyasi sitemler etmek, platformu amacı dışında kullanmak profil kalitenizi ne yazık ki düşürecektir ve bu yüzden çoğu kişi tarafından sessize bile alınabilirsiniz. Amaç görülmek iken, sessize alınmak üzücü bir adım olacaktır. 

pexels

Anasayfanızda mutlaka gönderi filtrelemesi yapın


LinkedIn'in Facebook gibi kullanıldığını maalesef ki görüyoruz. Herkes her şeyi paylaşıyor artık. Çoğu Instagram ya da Facebook’ta zaten maruz kaldığınız şeyler olduğu için bir de burada görmeye ihtiyacınız olmayabilir. Üstelik bu tarz gönderiler, görmek isteyeceğiniz paylaşımların araya kaynamasına neden olur. Bu yüzden anasayfanızda gördüğünüz alakasız paylaşımları yapanları sessize almanızda hiçbir problem yoktur. Sonuçta burada olma sebebiniz bir adım ileri gitmek ve sizi geri çektiğini hissettiğiniz paylaşımları görmek zorunda değilsiniz.

Yukarı Kaydır