Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Prenseslikten Moda Tasarımcılığına | Diana Von Fürstenberg
Pinterest
BİYOGRAFİ

Prenseslikten Moda Tasarımcılığına | Diana Von Fürstenberg

30 Eki 2022

Bugün sizlere moda tarihine adını yazdırmış, kariyeri uğruna bir prensten vazgeçmiş, Andy Warhol tarafından resmedilmiş, zamanında Studio 74’ün en önemli müşterilerinden olan ve erkek gibi güçlü hissedin ama kadın olduğunuzdan da emin olun diyerek tek bir elbise ile efsane tasarımcılar arasında yer almış, Belçika asıllı Amerikan Diane von Fürstenberg’in hayatından söz edeceğim. Hazırsanız başlıyorum...

Pinterest

DVF Kimdir?


Diana von Fürstenberg 1946 yılında Belçika dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda yatılı bir okula giden Diane Ekonomi eğitimi alarak Cenevre Üniversitesi'nden mezun olmuştur ve bu okul ona hayatı boyunca devam ettireceği imparatorluğu için zemin hazırlayacaktır. İmparatorluğu gerçek bir imparatorluk değildir elbette. Her ne kadar bir prens ile evlenmiş ve de saraylarda salınacakken o tıpkı Virginia Woolf gibi kendine ait bir odası olmasını istemiştir. İşte o nedenle Diana von Fürstenberg gerçek saraylardan vazgeçip kendi sarayını inşa etmiş bir kadındır.

Pinterest

Korkuya Savaş Açan Annesi


Bu kadar güçlü, kendinden emin bir kadın olabilmesinin – neredeyse her röportajında – annesi sayesinde olduğunu dile getirir. Yahudi asıllı bir ailede büyüyen Diane’in annesi Auschwitz Toplama Kampından kurtulmuş bir kadındır. Orada görmüş olduğu işkencelerden dolayı asla çocuk sahibi olmasını önermeyen doktorlara inat annesi Diane, üstelik kamptan kurtulduktan 1,5 yıl sonra doğurmuştur. Annesinin korkuya karşı duruşu Diane'in hayatının en önemli mottolarından biridir. Annesinin Nazi Almanyasında bir direnişçi olması, tutuklanması ve toplanma kampından kurtularak bir hayat kurması Fürstenberg’in hayatına ışık tutan en önemli insan olmasını sağlamıştır. İşte bu nedenle Diane von Fürstenberg hayatında korkunun yeri olmadığını her zaman belirtir.

Prenseslik Yolculuğu


Diane üniversitede yıllarında okurken bir prens ile tanıştı. O tanışma 1969 yılında gerçek bir prens ile evlenerek noktalandı. Diane, yaptığı evlilik ile her ne kadar monarşi ile yönetilen bir ülke olmasa da evlendiği prens sayesinde prenseslik ünvanını alarak, o dönemlerde birçok genç kızın hayal ettiği hayatın içine girmişti. Prens Egon von Fürstenberg ile evlenmesi ruhunda aykırılık olan bir kadın için asla bir statü değil, tersine hapishanedir. Her ne kadar bu benim fikrim olsa da Diane'in de tıpkı böyle düşünceler içerisinde kendi ayakları üzerinde durmak istemesinden, benzer fikri savunduğunu anlayabiliyorum. Önüne sunulan lüks hayatı reddedip, bir bavulla yolculuğa çıkması da bunun en iyi kanıtıdır. Hatta bu konu hakkında Diane; "Egon'un eşi olmak üzere olduğumu anladığım an, bir kariyere sahip olmaya karar verdim. Kendime ait biri olmak istedim, kendi çöllerinin ötesinde evlenen sıradan küçük bir kız değil." sözleri ile kendi için bir hayat kurmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istediğini açıkça belirtir.

Pinterest

Pinterest

Bir Bavul ile Başlayan Kariyer


Kariyeri için çıktığı yolda Albert Koski’nin asistanı olarak da çalışan Diane, Paris’ten İtalya’ya geçiş yaparak ünlü tasarımcı Angelo Ferretti’nin tekstil fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Hatta orada Diane von Fürstenberg ilk jarse elbisesini tasarlamış ve üretime sokmuştur. İşte Diane’i günümüze kadar getiren yolculuğu o elbiseleri bir bavula koyup New York’a yol almasıyla başladı.


Anvelop Elbise Tasarımı


Diane von Fürstenberg 1970 yılında New York’ta başlayan yolculuğunu, 1974 yılında tasarladığı anvelop ya da diğer adıyla şal elbise tasarımı ile adını tarihe yazdırarak onu tanımamızı sağlayan moda tasarımcısı kimliğini aldı. Adını altın harflerle moda tarihine kazıyan Diane uluslararası bir başarıya sahip oldu. Bu başarıya sahip olmasındaki en önemli etken ünlü modacının yeni bir silüet yaratması değil, var olan silüeti mükemmelleştirmesidir. Kadınlar için bir elbiseden çok daha fazlası olan anvelop elbise hem seksi hem de klas görünümü bir arada verebilen tek elbise tasarımıdır. Çünkü anvelop elbise hem pratik hem sade hem de istenildiğinde seksi bir elbiseye dönüşen zamansız bir tasarım olması ile tasarlandığı yılın sonunda satış rekorları kırarak 70’li yıllara damgasını vurdu. Tabii Diane von Fürstenberg de... Anvelop elbiseler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz; “Anvelop Elbisenin Tarihi” adlı içeriğimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Pinterest

Diane von Fürstenberg İçin Kariyer


Anvelop elbise tasarımı çok büyük bir başarı kazanmış olsa da Diane von Fürstenberg için asla yeterli değildi. Çünkü o kariyer sahibi ve güçlü bir kadın olmanın yarattığı azimle başka başarılara da imza atmak istiyordu. Hatta birçok röportajında adının sadece şal elbise ile birlikte anılmasına da oldukça içerlediğini, çok başka şeyler de yaptığını belirtir. Belki de adının tek bir elbise ile anılmasına fazlaca içerlemiş olacak ki ünlü tasarımcı, 1985 yılında tasarım işini noktalayarak Paris’te bir yayıncılık şirketi kurarak Vanity Fair ile çalıştı. Birçok kitap çıkardı, birkaç serginin küratörlüğünü yaptı ve araya bir de moda programı sıkıştırdı ve daha sonra 1997 yılında tekrar tasarımcılık kimliğine geri döndü. Bugün halen moda evinin başında olan Diane von Fürstenberg anvelop elbise tasarımının ona özgürlüğünü, bağımsızlığını verdiğini, faturalarını ödediğini, ona şöhret, güven ve başarı vererek hayatını değiştirdiğini ve 40 yılı aşkın bir süredir birçok kadının hayatını değiştirdiğini söyler. O nedenle 1972 yılında DVF’nin “Kadın gibi hissedin, elbise giyin” sloganıyla piyasaya çıkardığı anvelop elbise moda tarihinin en bilinen tasarımlarından biri ve onun özgürlüğünü bulmasına olanak sağlayan bir tasarım olduğu için bir elbiseden çok daha fazlasıdır.

Pinterest
Yüksek sosyeteye girip bir prensle evlenen, oradan kendi ayakları üzerinde durabilmek için ayrılıp, kendisi için bir imparatorluk kurup ikonik bir elbise ile adını dünyaya duyuran, girişimci, yazar ve hayırsever olarak bilinen Diane von Fürstenberg bir kadının cesurca hareket ettiğinde ne kadar başarılı olabileceklerinin en büyük göstergesidir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?