Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Positano, Ravello ve Dahası: Amalfi Kıyılarında II
"Positano" -theblondeflamingo.com
SEYAHAT

Positano, Ravello ve Dahası: Amalfi Kıyılarında II

10 Kas 2022

Amalfi kıyılarında dolaştığımız ilk içeriğimizde adını bulunduğu sahilden alan Amalfi kasabasını tanımış, bu kasabanın öne çıkan özelliklerinden ve gezilebilecek yerlerinden bahsetmiştik. Bu içerikte de Amalfi kıyılarını keşfetmeye ve kıyıda yer alan bazı kasabalar hakkında konuşmaya devam edeceğiz. Hadi başlayalım!

"Positano" - lonelyplanet.com
Positano

Positano, Amalfi kıyılarındaki kasabaların en meşhurlarından biri. Dik bir tepede bulunan kasaba, oldukça romantik bir atmosfere sahip. Only You (1994) ve Under the Tuscan Sun (2003) gibi filmlerden aşina olabileceğiniz Positano’da göz alıcı kumsallar, rengarenk evler, butikler ve sanat galerileri karşılıyor sizi. Santa Maria Assunta Kilisesi (Chiesa di Santa Maria Assunta) ise kasabanın en dikkat çeken yerleri arasında. Positano ile ilgili fotoğrafların çoğunda da renkli kubbesiyle diğer yapılar arasından kolaylıkla sıyrılan bu kiliseyi görebilirsiniz. Muhteşem bir manzaraya karşı duran bu kilise, doğal olarak Güney İtalya’da yapılan evlilik törenleri için en çok tercih edilen kiliselerden.

"Ravello" - lonelyplanet.com
Ravello

Ravello da etkileyici manzarasıyla insanı büyüleyen bir başka kasaba. Bu kasaba pek çok yazar ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş. Besteci Richard Wagner’ın yazar tıkanıklığına (writer’s block) çare olurken yazar D. H. Lawrence’ın “Lady Chatterley'in Sevgilisi” isimli kitabını yazma sürecinde besleyici bir rol oynamış. Yazar Gore Vidal da Ravello’yu o kadar sevmiş ki 30 sene boyunca burada yaşamış.

Şimdilerde lüks davet ve düğünlerin adresi haline gelen Villa Cimbrone de bir zamanlar Virginia Woolf, Salvador Dali, D. H. Lawrence ve Winston Churchill gibi önemli isimleri ağırlamış. 11. yüzyıldan kalma bu villanın büyük bir kısmı İngiliz bankacı ve politikacı Ernest William Beckett tarafından yenilenmiş. Villayı çevreleyen ve heykelleriyle dikkat çeken bahçe de yine Beckett ile beraber yenilenmiş. Herkese açık bu bahçeyi ziyaret edenler nefes kesici bir manzaraya tanıklık edebiliyor. Yazar ve şair Giovanni Boccaccio’nun meşhur eseri Decameron’da geçen Villa Rufolo da Ravello’nun tarihi dokusundan bahsederken es geçemeyeceğimiz bir başka villa. Villa Cimbrone gibi etkileyici bir bahçe ve manzaraya sahip olan villa, kasabanın gözde yerlerinden biri.

Ravello’nun ana meydanı Piazza Vescovado’da bulunan Ravello Katedrali’ni de kasabada görülmesi gereken yerler listesine ekleyebiliriz. 1086’da inşa edilen katedral; heykel, mozaik ve süslemeleriyle sade ve hoş bir yapı. Katedralin içinde bulunan küçük müzede ise Sigilgaida Rufolo’nun büstü öne çıkıyor.

"Sorrento" - lonelyplanet.com
Sorrento

Sorrento, Amalfi kıyılarında yer alan kasabalar arasında geçmiyor aslında ama hem seveni çok olduğu için hem de Amalfi’ye gelmişken görmeden gidilmemesi gerektiği için bu kenti de kabaca tanıyalım diyoruz. Napoli Körfezi’ne bakan bu sahil şehri, tatil için sıklıkla tercih edilen bir yer. İngiliz şair Byron sayesinde ilgi çekmeye başlayan Sorrento zamanla Goethe, Dickens ve Tolstoy gibi edebi şahsiyetlerin uğrak noktası haline gelmiş.

Sorrento seramik, dantel ve ahşap işçiliği yapan dükkanlarıyla bilinen bir şehir. Museo Bottega della Tarsia Lignea isimli müzede de Sorrento’nun geleneksel ahşap kakma sanatıyla yapılmış pek çok antika mobilyayı görme fırsatı yakalıyorsunuz. Museo Correale di Terranova adlı müze ise seramik meraklılarının dikkatini çekebilir. Saat koleksiyonları, arkeolojik kalıntılar ve ahşap sanatı da dahil çeşitli el sanatlarıyla ilgili eserleri de görebileceğiniz müze, 16 ila 19. yüzyıl arası Napoliten sanatına ilişkin fikir edinmek için güzel bir tercih olabilir.

"Pompeii" - Paul Wright, Flickr
Pompeii

Pompeii de Sorrento gibi Amalfi kıyılarına yakınlığı nedeniyle bahsetmek istediğimiz bir bölge. MS 79’da gerçekleşen Vezüv Yanardağı’ndaki patlama sonucu harabeye dönen şehrin gün yüzüne çıkarılan kalıntıları pek çok turisti kendine çekiyor. Zamanın belli bir noktasında donup kalmış gibi duran bu şehir, Napoli’nin güneydoğusunda yer alıyor.

"Capri Adası" - tr.hotels.com
Capri Adası

Sorrento, Positano veya Amalfi’den kolaylıkla geçebileceğiniz Capri Adası, doğal güzellikleriyle göz kamaştıran bir ada. Adanın en çok ziyaret edilen noktası ise “Grotta Azzurra” isimli bir deniz mağarası. Yıl boyunca festivallerin eşlik ettiği bu ada; kumsalları, kiliseleri ve tarihi yapılarıyla gözde bir tatil beldesi.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?